hirdetés

8 izgalmas tény a szerválról: sajnos egyre népszerűbbek, mint házi kedvencek

Hangai Lilla

2023. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary

A szervál a macskások számára nemcsak lenyűgöző külseje miatt lehet érdekes, hanem azért is, mert a segítségével tenyésztették ki az egyik legegzotikusabb külsejű hibrid fajtát, a szavannát.

hirdetés

A szervál a macskafélék családjába tartozik, állandó lakhelye a szavannák napszítta pusztasága. Egyre gyakrabban tartják azonban házi kedvencként is, ami rengeteg kérdést vet föl. Lássuk hát, mit érdemes tudni ezekről a lenyűgöző, hosszú lábú vadmacskákról.

1. Nem fenyegetettek, de…

Ugyan a szervál a Vörös Lista szerint nem fenyegetett egyelőre, mégsem mondhatjuk, hogy biztonságban van. Legfőbb ellensége az ember, akik levadássza bundája miatt és befogja a kölyköket, hogy házi kedvencként tarthassa. Nyugat- és Kelet-Afrikában még gyakori, de a dél-afrikai Fokföldön már kihalt, és a Szaharától északra is komoly veszély fenyegeti az egyedszámot.

2. Zsiráfmacskaként is emlegetik őket

A macskavilágban a szerválok rendelkeznek a leghosszabb virgácsokkal a testméretükhöz viszonyítva; ennek az oka a megnyúlt lábközépcsont. A hosszú végtagjaik segítségével vadászat közben álló helyzetből több mint 3,5 m-re is képesek elugrani, felfelé pedig akár 2,5 m-t is. Megdöbbentően magas, 50%-os sikeraránnyal dolgoznak a vadászat során. Az oroszlánok 30%-ot érnek el csapatban, a házi macskák 32%-ot.

Ráadásul a nyakuk is igen hosszú, aminek következtében jogosan érdemelték kis a zsiráfmacska elnevezést.

Hosszú lábaiknak köszönhetően nagyon messzire és nagyon magasra is képesek ugrani.

3. Ha már a legeknél tartunk

Kisméretű fejük tetején a szerválok igen méretes füleket hordanak, amelyek ovális formájúak. A szervál fül hátul fekete, egy jellegzetes fehér ponttal díszítve. Ha az embereknek akkora fülük lenne a fejméretükhöz viszonyítva, mint a szerváloknak, akkor körülbelül tányér méretű hallószervekkel sétálgatnánk.

4. Dorombolnak is, sőt!

A morgáson kívül a szerválok dorombolnak is, de csiripelnek, vonyítanak, fújnak és nyávognak; hallatják szinte az összes hangot, amit házi kedvenceink is.

5. A fiúk meglehetősen furák

A szerválok alapvetően magányosan élnek (kivételt képez ez alól a kölykeit nevelő nőstény és a párzási időszak), ám a hímekre jellemző, hogy összeverődnek csapatokba. Ezekben az időszakokban megfigyelhető náluk rituális agresszió, melynek során a két állat szemben ül egymással, majd az egyik a másik mellkasára teszi a mancsát, a másik pedig beleharap. A szituációból valódi harc is kibontakozhat, de általában nem mennek tovább a felek.

A szavanna megdöbbentően hasonlít vad „őséhez".

6. A szavanna a szervál közreműködésével jött létre

A szavanna egy hibrid fajta, amely a legnagyobb közöttük. A szavannát a szervál és házi macskák keresztezésével tenyésztették ki, leggyakrabban sziámit, egyiptomi maut használtak hozzá, de sok helyen az egyenletbe került a szintén hibrid szerengeti vagy bengáli is.

A szavannák rendkívül okos, mozgékony állatok, akik szinte megszólalásig hasonlítanak „őseikhez”. Nagyon beszédesek, sokat dorombolnak és igen mély kapcsolat kialakítására képesek a gazdájukkal. A stresszt, a tömeget és a változást nehezen tolerálják. Rengeteg odafigyelés, képzés, valamint idő- és energiabefektetés nélkül ezek a cicák agresszívvá és depresszióssá válhatnak.

Egy másik hibrid fajta, a szerengeti kitenyésztésénél is az volt a szempont, hogy egy szervál-szerű állatot hozzanak létre, de a szerengetik vérvonalában nincsen szervál, sőt közvetlenül vadmacskaféle sem. Kitenyésztésükhöz keleti rövid szőrűt és bengálit használtak.

7. Egyre divatosabb otthon tartani

Főként az Egyesült Államokban egyre több helyen tartják a vad szervált háziállatként, bár a legtöbb helyen engedélyköteles. Ettől függetlenül elég komoly erkölcsi kérdéseket is felvet a dolog… A gazdák beszámolói szerint a szerválok igen ragaszkodó, intelligens házi kedvencek, akik nagyon mély kötődés kialakítására képesek.

8. Más fajjal is pároztatják őket

A szavanna miatt már tudod, hogy a hímeket házi macskákkal is lehet pároztatni, amely frigyből szaporodásra képes egyedek születnek. A szerválokat azonban más fajjal is pároztatják, méghozzá a legközelebbi rokonaikkal, a karakálokkal. Ha a születendő kölyök hím, akkor szervikálnak hívják, ha nőstény, akkor karaválnak. Hogy ennek mi értelme van, és miért érezzük szükségét a természetbe ilyen módon beleavatkozni, arra sajnos nem tudunk választ adni.

érdekesség serengeti szavanna szervál vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink