A macska magányos alkat, de rá lehet venni a szófogadásra (x)

Az Én Macskám

2023. december 20 - Képek: Whiskas

Tanítható-e a macska? A kérdésre sokan rávágnák a nem választ, pedig ha ismerjük a megfelelő módszereket és türelemmel vagyunk, akkor a macskát is lehet tréningezni. A sikernek több titka van, az egyik az, hogy a megfelelő minőségű jutalomfalatot biztosítsuk kedvencünk számára.

Magyarországon a macska az egyik legnépszerűbb társállat, becslések szerint több mint kétmillió cirmos él hazánkban, és rengeteg előítélet tapad a gazdikhoz. Sokszor a bogaras, egyedülálló, idős nőkkel azonosítják őket, ám a Whiskas megbízásából készült kutatás világosan kimutatta, hogy mindez csupán sztereotípia. A felmérésből kiderült, hogy a macskatartóknak közel a fele (46%) férfi, kétharmaduk családban él, vagyis az emberek nem a magány ellensúlyázásra osztják meg otthonukat doromboló kedvencükkel. Kiemelték viszont, hogy a macska ellensúlyozza a stresszt, szórakoztató és hozzájárul a fizikai és mentális egészség javításához. A macskatartók többsége számára a macska családtag, és sokan már el sem tudják képzelni az életüket nélküle.

Viszont, mint minden családtag esetében, a macskának is figyelembe kell venni az igényeit, és meg kell tanulni kommunikálni vele. Talán meglepő lehet, de a macskákat, ugyanúgy, mint a kutyákat, tanítani lehet. De miért van szükségünk egy macska tréningezésére? A kérdés több irányból is megközelíthető. A közös nyelv kialakítása nagyon sok helyzeten átsegít minket, használatával „meg tudjuk győzni” a cicát, hogy azt tegye, amit mi szeretnénk. Sok macskatartónak van legalább egy története arról, hogy csak karmolások árán sikerült elérni, hogy a cirmos belekerüljön a macskahordozóba. A tréning ingergazdag környezetet biztosít az állatnak, segítségével a felesleges energiák levezethetők. Bizonyos macskák az esetek egy részében nehezen szoktathatók össze gyerekkel vagy másik macskával. A kicsik túl hangosak a számukra, illetve időnként vannak hirtelen mozdulataik, amiket a macskák szintén nem kedvelnek. A másik cicában pedig vetélytársat látnak, nem szívesen osztoznak vele a saját maguk territóriumának tekintett területen.

Fő a türelem és a fokozatosság

A sikeres tréninghez ismerni kell a macska speciális igényeit, azt, hogy ez a bájos állat miként látja, érzékeli a világot.  Alapvető az a megállapítás, hogy a macska nem társas lény – így ellentétben a kutyával – nem érzi szükséget, hogy kedvünkre tegyen. Ezen felül a figyelme is szelektív – vagyis akkor koncentrál ránk, ha úgy érzi, ez a saját érdeke is. Ezekből következik, hogy teljesen más kommunikációra van szükségünk velük kapcsolatban, mintha kutyákról lenne szó. Talán úgy lehet a legjobban összefoglalni, hogy sokkal szelídebben, erőszakmentsebben kell hozzájuk állni, bár ez a megközelítés valamennyi állat tanítása során alapvető kellene, legyen. Legpontosabb úgy tekinteni erre a tréning folyamatára, mint egyfajta kommunikációs képzésre, illetve közös minőségi időre a cica és gazdija között.

A türelemnek kiemelt szerepe van, nem szabad elvárni, hogy a macska mindent elsőre megcsináljon. „Olyan tréning kell, amivel betartják az otthoni szabályokat és levezeti a felesleges energiát. Ideális az, ha naponta rövid ideig edzünk, és nem erőltetjük túl a dolgot. A kiképzésnek az élvezetről és a szórakozásról kell szólnia, nem pedig a drillről és a kényszerítésről. Ha rossz napunk van, jobb, ha kihagyjuk, és máskor edzünk” – tanácsolja Bánszky Noémi állatasszisztált terapeuta, macska tréner.

Jutalomfalatokkal vagy egyéb grátisszal sok mindenre rávehetők. Első körben szoktassuk az állatot ahhoz, hogy kézből eszik, ezután kapcsoljuk össze a finomságot a feladattal. Kis lépésenként adjuk a tudtára az állatnak, hogy ha „jól” viselkedik, akkor csemegéhez jut. Az „ül” talán a legkönnyebb parancsszó, amit a macska meg tud tanulni, a forgás egy fokkal nehezebb, a fekvés pedig kifejezetten haladóknak való feladat, bár nem lehetetlen.

A gyerekhez és a másik cicához való hozzászoktatás egyik kulcsmomentuma szintén a fokozatosság. Ha macskánk van és gyereket várunk, akkor már a baba megszületése előtt megkezdhetjük a tréninget. Célravezető babasírást lejátszani a macskának, és ezt kapcsoljuk össze pozitív ingerekkel, például simogatással. Születés után először csak a baba illatával ismerkedjen a cica, ha ezt megszokta, akkor engedjük fokozatosan gyerekünk közelébe. A kisgyerek már egészen apró kortól bevonható az állat gondozásába, és a picik szívesen játszanak is a bundás kedvenccel. Ügyeljünk rá, hogy ne maradjanak kettesben felügyelet nélkül, különösen a kezdeti időszakban.

A másik cicával való összeszoktatás során is nagyon fontos a fokozatosság, itt is először csak a másik illatát szokja meg a macskánk. Következő lépésként jó, ha egy légtérben vannak, de elválasztjuk őket. Amikor már megszokta egymást a két állat, akkor is figyelembe kell venni, hogy a macskák jelmondata, „az én váram, az én házam”. Vagyis mindenkinek legyen saját tálkája, kaparófája, pihenőhelye.

A minőségi jutalmazás szerepe

A macskák nevelésnek fontos eszköze a pozitív visszacsatolás, ennek legegyszerűbb és leginkább célravezető módja az, hogy amikor valamit „jól” csinál, akkor a már említett jutalomfalatot kapja. A cicák nagyon szeretik a hasukat, de egészségük érdekében fokozottan oda kell figyelni a táplálásukra. Ha szellemileg és fizikailag is aktív macskát akarunk, akkor minőségi ételt kell nekik adni.

A cirmosok szervezete arra van optimalizálva, hogy egyszerre kevés ételt vegyenek magukhoz, de azt viszonylag gyakran. Az elhízás komolyan problémákat tud okozni, éppen úgy, mint például a kutyáknál vagy az embereknél, náluk is megjelenhetnek a szívbetegségek, a térd-, csípő- és gerincproblémák, illetve a diabétesz.

A cica táplálásával kapcsoltban rengeteg tévhit kering a köztudatban, ezekre fontos odafigyelni, hogy kedvencünk egészséges és hosszú életű legyen. A tehéntej például kifejezetten káros számukra, hiszen az elválasztás után fokozatosan laktózintoleránssá válnak, a tejtermékek fogyasztásával hosszabb távon emésztési zavarokat, valamint krónikus fájdalmat okozunk kedvencünknek. Húsra szükségük van, de ha csak ezt a fajta élelmiszert kapják, az a csontvázrendszer deformitásához vezethet. Kiemelten fontos, hogy a hús megbízható forrásból származzon, nehogy valamilyen kórokozóval megfertőzzük a cicánkat.

A macskák nagyon érzékenyek a minőségi alapanyagok hiányára, taurin, omega zsírsavak, a vitamin mindenképpen szükségesek a számukra, de az antioxidánsoknak is kiemelt a szerepük. Ezek az immunrendszerüket erősítik. A macskák helyes táplálkozását illetően régóta folynak kutatások. A brit WALTHAM® a világ legnagyobb kisállatkutató központja például több mint 50 éve foglalkozik az állatok takarmányozásával és egészségével. Ők segítették kifejleszteni azokat a magas minőségű Whiskas állateledeleket, amelyek biztosítják a macskák boldog és egészséges életét.

Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, megrendelője a Whiskas.

etetés jutalomfalat macska táplálása tréning jutalomfalattal

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink