hirdetés

6 egyszerű módja, hogy erősebb kötődést alakíts ki macskáddal

Hangai Lilla

2023. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák hiába önálló lények, igen nagyra értékelik az ember táraságát. (De persze csak akkor, ha éppen ahhoz van kedvük.) Ennek a ténynek az ismerete egy gazdi számára azt jelenti, hogy érdemes azon dolgozni, hogy a házi kedvenccel való kapcsolat bensőségesebb, bizalmasabb és szeretőbb legyen. Ebben segítünk most!

hirdetés

Ma 6 olyan kipróbált módszert ismerhetsz meg, amely a macska és az ember között lévő kötődés erősítésére szolgálnak.

A macska esetében az erős kötődés kialakítása nem nehéz, de igényel a gazdi részéről némi időt és energiát.

Mielőtt hozzákezdenél

Mielőtt hozzákezdenél ehhez a nemes projekthez, érdemes tudnod néhány dolgot. Először is, minden macska különböző, minden macska más mennyiségben és formában igényli a társaságot és a törődést. Ezt tiszteletben kell tartanunk! Az alább felsorolt tippek között talán lesz majd olyan, ami nem válik be. Ezzel semmi baj, alkalmazd azt, amit a macskád és te is élvezel.

A kötődés erősítése nem csupán egy divatos, modern hóbort. A macskák szociális állatok, akiknek szükségük van a társaságra. A gazdi és a cica elmélyült kapcsolata remek hatással van az állatra (és persze a gazdira is!), hiszen így nagyobb biztonságban érzi magát, csökken a stresszszintje, magabiztosabb lesz, kiegyensúlyozottabb és boldogabb is. Tehát nem túlzás, ha kijelentjük, hogy a kötődés erősítése egy felelős gazdi feladataihoz mindenképpen hozzátartozik.

1.) Biztosíts számára rutint és szabadságot

A macskák ősi ösztönei még most is hibátlanul működnek. Ezek az ösztönök többek között nem engedik nekik azt sem, hogy megfeledkezzenek arról, hogy prédák. Ha nem adod meg kedvencednek a biztonságot jelentő napi rutint, soha nem fogja igazán nyugalomban érezni magát. Etesd meg ugyanazokban az időpontokban, iktasd be a nap azonos időszakába a játékot, minden nap ugyanakkor takarítsd ki az alomtálcát, és így tovább.

A másik rendkívül fontos dolog a bizalom elnyeréséhez, és ezáltal a kapcsolat erősítéséhez az, ha hagyod, hogy ő döntse el, mi a jó neki. Ha megunta a simogatást, hagyd, hogy elmenjen; ha nem akarja, hogy felvedd, ne vedd fel; ha nem tetszik neki az új eledel, amit választottál, cseréld vissza a régire. Nem nagy dolgok ezek, ráadásul bennünket is fegyelemre és megértésre tanítanak.

2.) Az erős kötődés egyik alapfeltétele a játék

Dr. Sarah Wooten állatorvos megosztotta, hogy a tapasztalatai alapján a rendelőjébe látogató macskák rendkívül jól tápláltak és biztonságos környezetben élnek; úgy tűnik, hogy megvan mindenük, mégis olyan betegségek megjelenését mutatják, melyek a stresszes életmóddal függenek össze. Egészen pontosan a macskák azért szoronganak, mert unatkoznak. Sokan azt gondolják, hogy a macskákra nem kell sok energiát és időt pazarolni, ám ez nem is állhatna tovább a valóságtól. Egy macskának nincs alacsonyabb karbantartási igénye, mint egy kutyának!

Az időbeosztásodban minden nap szerepeljen egy 30-60 percig tartó időintervallum, amikor a macskával játszol. Ezt a 30-60 percet ne vedd egybe; a legjobb, ha 10-15 perces blokkokra bontod a nap folyamán. Minden egyes nap! Őket nem kell levinni a közeli parkba, de a játékidőnek, a mozgásnak meg kell lennie így is. ITT és ITT összegyűjtöttünk néhány játékot; közöttük biztos találsz majd olyat, amit kedvenced is értékel.

3.) Egy macska szívéhez jutalomfalatokon keresztül vezet az út

Felajánlani számára egy kis csemegét vagy jutalomfalatot az egyik legjobb megoldás, ha közelebb szeretnél hozzá kerülni. Amikor melléd heveredik a kanapén, adj neki 1-2-3 db apró falatkát. Nem kell sokat, ennyi bőven elég lesz ahhoz, hogy a jelenlétedet pozitív élményekkel kösse össze.

Arra azonban nagyon kell vigyázni, hogy mennyi falatkát adsz neki! A jutalomfalatok aránya nem lehet több a napi kalóriaszükséglet 10 százalékánál. Ha bizonytalan vagy abban, hogy a te macskád esetében mekkora ez a szám, egyeztess bátran az állatorvossal! Az elhízás alattomosan leselkedik minden macskára, melynek következtében az életminősége súlyos károkat szenved, és hajlamos lesz különböző betegségekre, aminek következtében idő előtt távozhat az örök vadászmezőkre.

A jutalomfalat csodás eszköze lehet a kötődés megerősítésének. De nem mindegy, mennyit kap a cica!

4.) Simogatás – a helyes módon!

A macskák nem is olyan régen még nagyon másfajta életmódot éltek, aminek következtében bizalmi problémáik akadhatnak egyes testrészeik megérintésével kapcsolatban. Leginkább azokkal, amelyek összefüggésben állnak a létfontosságú szerveikkel.

A legtöbb macska azt kedveli, ha a füle tövén, az álla alatt simogatják és vakargatják. Többen szeretik azt is, ha a farkuk tövét (felül!) vakargatják, egyesek pedig a hát végigsimítását is tudják értékelni. Próbáld ki, hogy ezek közül kedvenced melyikre ad pozitív visszajelzést, és ragaszkodj is ahhoz. És a legfontosabb: ha úgy látod, hogy elég volt a jóból, állj le! Tudjuk, nehéz ez, ha elkapja az embert a lendület, de fontos, hogy az, akinek a szeretetünket adjuk, élvezze is azt.

5.) Engedd el, hogy visszatérhessen!

Ugyan a macskák értékelik a társaságot, pontosan ugyanannyira értékelik az énidőt is. Biztosíts neki a lakásban olyan helyet/helyeket, ahová visszavonulhat, ahol tudja, hogy senki nem fogja zavarni. Ha ezt a helyet magasra tudod helyezni, mondjuk egy kosár, polc vagy láda formájában, nevezhetsz is a legjobb gazdi díjra.

6.) Tréning

Abszolút lehetséges a macska tréningezése! Valószínűleg egy kicsit más lesz, mint a kutyákkal, és több türelemre lesz szükséged, de kár lenne kihagyni a lehetőséget. A klikkeres tréningről itt olvashatsz, a jutalomfalatos verzióról pedig itt. Jó szórakozást kívánunk hozzá!

ember és macska ember macska kötődés jutalomfalat klikkeres kiképzés macskáknál macska ember kapcsolat macska gazdi játék macska rutin macska simogatása macska tréning tréning jutalomfalattal
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink