Kisgyerek a családban: így tanítsd meg, hogyan bánjon a macskával
Mádi-Krezinger Cintia
2023. október 19 - Képek: Getty Images Hungary; Az Én Macskám
Mádi-Krezinger Cintia
2023. október 19 - Képek: Getty Images Hungary; Az Én Macskám
Akár meglévő házi kedvenc mellé születik gyermek a családba, akár kisgyerekes otthonba kerül új cica, a család legkisebb tagjának macskabarát nevelése kikerülhetetlen feladat.
Ahogy az emberek, úgy a macskák esetében is nagy eltérések vannak a viselkedés terén. Egyes cicák hatalmas türelemről tanúbizonyságot téve szinte bármit megengednek apró gazdájuknak. Mások viszont már azon felháborodnak, ha eggyel többször simogatjuk meg a fejüket, mint ahogy ők azt elképzelték.
Még ha a kedvencünk az előbbi csoportba is tartozik, akkor se engedjük a gyerekeknek, hogy „nyúzzák” az állatot. Így ugyanis nem tanulják meg, hogyan is kell bánni egy macskával, és ha olyan állattal találkoznak, aki nem tűri ezt a viselkedést, a játék akár veszélyessé is válhat. Hiszen a macskák, ha valamit nem akarnak, akár oda is kaphatnak. Egy csúnya karmolás pedig a gyerek számára is rendkívül kellemetlen emlék lesz.
A macskabarát nevelés már egészen kis korban elkezdhető néhány alapvető szabály betartásával.
A gyereknevelés nem könnyű feladat, hiszen a kicsik rengetegszer csinálnak vagy mondanak olyasmit, ami bár tudjuk, hogy nem helyes, mégis kitör belőlünk a kacagás. A macskánkkal való interakció során is előfordulhatnak olyan helyzetek, amik hirtelen viccesnek tűnnek, de tartsuk vissza a nevetést. A háziállatok nevelése során is alapvető, hogy a jó viselkedést díjazzuk, a rosszat pedig ne, és a gyerekek esetében is hasonlóan kell eljárni. Egy kisgyerek számára a szülő megnevettetése pozitív megerősítés. Így ha például a mellső lábainál fogva húzogatja a nála jóval nagyobb cicát ide-oda, mi pedig nevetünk rajta – esetleg még a telefont is gyorsan előkapjuk, hogy levideózzuk – sosem fogja megtanulni az állat fel- és megemelésének helyes módját.
Ahogy nő a kicsi, egyre érdekesebb lesz számára a kedvencünk, és egyre gyakrabban keresi majd a társaságát. Soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül, és amikor a pici közelit az állat felé, folyamatosan figyeljük annak testbeszédét. Amint felfedezzük a stressz jeleit (lapuló fülek, tág pupillák, szőr felemelkedése), azonnal avatkozzunk közbe, és tessékeljük arrébb a gyereket. Fontos, hogy soha ne a macskát zavarjuk el – ő nem fogja érteni, hirtelen mi rosszat csinált, és csak összezavarjuk.
A macskabarát nevelés során a néhány éves gyermekek esetében kiemelten fontos, hogy ne csak rászóljunk, hogy valamit nem szabad, hanem mondjuk és mutassuk is meg neki a helyes bánásmódot. Ha teljes erejéből belemarkol a macska bundájába, fogjuk meg a kezét, és közösen kezdjük el simogatni a cicát. A gyerekek mindent úgy tanulnak meg a legjobban, ha kipróbálhatják a dolgot – nincs ez másként a macskával történő interakciókkal sem. Mutassuk meg nekik, hogyan kell hozzáérni az állathoz, hogy a lehető leghamarabb megtanulja, mit szabad és mit nem.
Tény, hogy egy éppen járni tanuló gyerek nem érti minden szavunkat, de ez nem jelenti azt, hogy ne kellene folyamatosan tanítani neki már az első pillanattól kezdve, hogyan bánjon a macskával. Amint olyasmit tesz – vagy csak készül rá –, ami a macskának nem komfortos, azonnal jelezzük ezt neki. Az alábbiakra különösen figyeljünk oda:
Ne kiabáljon a cica fülébe. Ahogy rájönnek a kicsik, mekkorákat tudnak sikoltani, előszeretettel gyakorolják is ezt a képességüket. Ez pedig még ovis korban is jellemző – sőt, az ijesztgetés az egyik legjobb móka. Soha ne engedjük, hogy direkt a kedvencünk közelében próbálja megdönteni a legnagyobb decibeles üvöltés világrekordját. A macskák hallása igen kifinomult, így az sem túl kellemes nekik, ha a szomszéd szobában áriázik a gyerek – nemhogy a fülébe!
Tartsa tiszteletben a macska személyes terét. Minden kedvencnek megvannak a saját területei, ami csak az övé. Itt különös biztonságban érzi magát, és nem feltétlen örül, ha valaki megzavarja. Ilyen lehet egy magaslati fekhely vagy a kaparófája, esetleg a kedvenc búvóhelye az asztal alatt. A legtöbb macska nem szereti, ha ezeken a helyeken háborgatják – egy egyszerű simogatás is heves indulatokat válthat ki belőlük. Tanítsuk meg a kicsinek, hogy ha ezeken a területeken pihen a cica, akkor hagyja békén. Ha simogatást akar, úgyis odajön és jelzi majd.
Ne ébressze fel. Néha még felnőttként is nehéz megállni, hogy a cuki pózban alvó macskánkra rávessük magunkat, és szétpuszilgassuk az aranyos fejét. A cicák azonban nem igazán kedvelik, ha hirtelen felébresztik őket, ezért a család legkisebb tagját is folyamatosan emlékeztetnünk kell, hogy ha az állat alszik, akkor békén kell hagyni.
A macskabarát nevelés során az is fontos, hogy a gyermek korának megfelelően bevonjuk őt a macskatartással kapcsolatos napi teendőkbe. Már a legkisebbek is képesek arra, hogy kiszórjanak néhány szem jutalomfalatot, egy nagycsoportos óvodásra pedig nyugodtan rábízhatjuk a nedves táp adagolását, friss ivóvíz bekészítését vagy felügyelettel a cica bundájának ápolását. A fertőzések elkerülése végett a macskaalom takarításával várjunk a felső tagozatig, de egy szőrcsomós hányás eltüntetésében már egy kisiskolás is segíthet. Nem a leggusztusosabb teendők, de ezt is meg kell tanulni.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek