hirdetés

Fontos ismerned, hogy cicád sokáig éljen: grafikán a macska életszakaszai

Szénási Szimonetta

2024. január 21 - Képek: Getty Images Hungary; Az én macskám

Szerencsére ma már doromboló kedvenceink is egyre szebb kort érhetnek meg. Ám ehhez szükség van a megfelelő gondozásukra. Ez pedig életszakaszonként eltérő.

hirdetés

Feltetted már a kérdést, vajon meddig fog élni a cicád, vagy általánosságban mennyi időt kapnak a macskák? A válasz az, hogy ez nagyban rajtad múlik! A fajta és a genetika mellett a táplálás, az állatorvosi ellátás, az ápolás és az optimális fizikai és mentális állapot biztosítása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kedvenced hosszú, boldog életet éljen. Ám a macska igényei az életszakaszai szerint folyamatosan változnak, amire fel kell készülnöd.

Számít a fajta

A macskák átlagos élettartama 13-17 év között van. Néhány szerencsés macska 20 évig vagy még tovább is él. A világ egyik legidősebb macskája, nevezetesen Creme Puff a fáma szerint 38 évig élt, amivel világrekordot döntött – bár ennek igazságtartalmát többen megkérdőjelezik.

Mik rontják a macska túlélési esélyeit?

Vannak olyan fenyegető körülmények, amik jelentősen megrövidíthetik a cicák élethosszát. Köztudott – nem is kell túlmagyaráznunk, miért –, hogy a kinti vagy kijárós macskák esélyei sokkal rosszabbak, mint a benti kedvenceké. Emellett a különféle fertőzések (szintén nagyobb odakint a kockázat) és paraziták is csökkenthetik az évek számát.

Érdekesség, hogy az állat fajtája is nagyban befolyásolja a várható élettartamot. Míg a maine coonok többségükben 10-13 évet kapnak, a sziámik akár 15-20 évig is boldogíthatják a gazdit. A szakemberek ezen felül úgy válik, hogy a keverék vagy házi macskák átlagosan egy-két évvel tovább élnek, mint fajtatiszta társaik.

A macska életszakaszai

(A macska életszakaszai, Forrás: PetMD)

Röviden vegyük sorra, mik jellemzők a macska életszakaszaira!

Kölyökkor (1 éves korig)

Az első életév a növekedés és a felfedezés időszaka. Ahogy a kutyáknál, úgy a macskák esetében is roppant fontos a szocializáció, azaz a környezettel való mind szélesebb körű ismerkedés. Etetésük is kiemelt figyelmet igényel, kifejezetten kölyöktáppal, ahogy az orvosi kontrollok és az első védőoltások, valamint a mikrochippel való megjelölés is esedékes már a korai időszakban. Nagyon ajánlott az ivartalanítást is elvégezni, amely nemcsak a fölösleges szaporulatot, de számos betegséget és viselkedési problémát is megelőz.

Fiatal felnőttkor (1-6 év)

Az ifjú cicák továbbra is nagyon aktívak és játékosak, de a fizikai növekedésük már megáll. Emiatt már nincs akkora kalóriaigényük, mint a kicsiknek, így a felnőtt tápra való átállás is megtörténhet. Ezt fokozatosan, 3-4 hét alatt érdemes megtenni, hogy az állat emésztőrendszere hozzá tudjon szokni az újfajta táplálékhoz. Gazdaként ügyelned kell arra, nehogy kedvenced elhízzon, hiszen a súlyfelesleg számos egészségügyi probléma, mint a cukorbetegség vagy az ízületi gyulladás indikátora lehet.

Az évente minimum egyszeri állatorvosi kontroll, valamint az ismétlő oltások beadatása kiemelten fontos az egészségmegőrzés szempontjából. Az időben felismert problémák sokkal eredményesebben kezelhetők.

Érett felnőttkor (6-10 év)

Idővel a cicák is lelassulnak, játékos kedvük alábbhagy, kevésbé lesznek aktívak és virgoncak. A kevesebb mozgás indokolttá teheti az etetési rutin megváltoztatását. Erről mindig konzultálj a doktorral, aki segít, miként állítsd össze az optimális menüt.

A cica viselkedésében is új vonások jelentkezhetnek. Egyes macskák aktívabbá válhatnak éjszaka, ellenben a nap jó részét pihenéssel töltik. Az is megeshet, hogy cicád kissé slendriánabbá válik a toaletthasználat területén, például már nem kaparja el olyan rendesen a piszkát, mint korábban. Ezekről a változásokról érdemes beszélned az állatorvossal, mert az életkori sajátosságok mellett bizonyos esetekben valamilyen probléma tünetei lehetnek.

Az idő előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkezhetnek tipikus idősebb kori betegségek, például veseproblémák, emésztési gondok, ízületi gyulladás vagy kognitív zavarok. A pajzsmirigy-problémák is jellemzőek, ahogy a szájüregi elváltozásokra is oda kell figyelned. Ellenőrizd rendszeresen kedvenced száját!

Szenior kor (10 év felett)

Kedvenced belépett az idős korba, ami igen érzékeny, de nagyon szép életszakasz. Egy jól tartott cica még évekig fürge és egészséges lehet, ám nagyobb odafigyelést, és minden apróbb elváltozás vagy szokatlan jelenség orvosi ellenőrzést igényel! Ilyenkor már félévente meg kell ejteni egy rutin vizsgálatot, ahol a vérvizsgálat mellett a vérnyomás ellenőrzése is lényeges. Utóbbi ugyanis már gyakran problémás ebben a korban.

Életszakaszai ismeretében el tudod dönteni, milyen gondoskodást igényel egy macska

Ha érdekel, milyen tünetei vannak az említett cukorbetegségnek, ebből a cikkünkből tájékozódhatsz. Itt pedig a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit vettük sorra. Mindkettő gyakori betegség, így érdemes felkészültnek lenned!

cukorbetegség idős macska kölyökkor mikrochip oltás pajzsmirigy alulműködés pajzsmirigy túlműködés túlsúly
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink