hirdetés

Így tanítsd meg a macskádnak, hogy átaludja az éjszakát

Szénási Szimonetta

2024. május 1 - Képek: Getty Images Hungary

Kedvenced egész nap durmol, éjjel pedig nincs egy nyugodt perce sem? Nem ok nélkül viselkedik így, de vannak módszerek, amikkel leszoktathatod róla.

hirdetés

Szögezzük le: a macska nem azért randalírozik éjszaka, hogy téged bosszantson. Ennél sokkal elemibb oka van az éjjeli aktivitásnak, mégpedig az, hogy a cicák krepuszkuláris állatok. Ez azt jelenti, hogy főként szürkületkor, valamint hajnalban aktívak. (Még ha neked úgy is tűnik, hogy egész éjszakán át tart a buli.) Ellenben mi, emberek, nappal vagyunk ébren, míg éjszaka alszunk. Tehát a két faj bioritmusa nincs szinkronban. Szerencsére ezen a téren is lehet változást elérni, mégpedig úgy, hogy mindenkinek jó legyen.

A macska éjszakai aktivitása ösztönös viselkedés

Mit csinál éjszaka a macskád?

Ha még nem figyelted meg, mi folyik éjjel a cicád birodalmában, eláruljuk: minden olyasmi, amivel a vadászatot tudja imitálni. Futkos, játszik, zsákmányol (nálunk többnyire az asztalon felejtett kiflivéget, vagy a reggelire becsomagolt pékárut, ha voltunk olyan elővigyázatlanok, hogy nem tettük el). A toalettjüket is gyakorta látogatják meg ilyenkor.

A macskákban tehát az ösztönök munkálnak, amikor felverik a gazdit édes álmából.

Ezt a tevékenységet pedig napközben, illetve az éj fennmaradó részében pihenik ki; egy macska körülbelül napi 15-18 órát alszik, amely időtartam átlagosan 78 perces ciklusokból áll.

A macskák a nap jelentős részében alszanak

Így tanítható meg, hogy a macska aludjon éjszaka

Mint dr. Sandra C. Mitchell a PetMD állategészségügyi oldalnak részletezte, doromboló kedvenceink többségét át lehet programozni. Természetesen nem óramű pontossággal fognak működni ezt követően sem, de ritmusuk jobban fog igazodni a miénkhez. Az állatorvos az alábbi tanácsokat adta ehhez:

1.) Tartsd ébren a macskát

Próbáld meg tovább ébren tartani a macskát. Játssz vele délután, amikor amúgy pihenni szokott. (Természetesen semmi erőszakoskodás; ha nem partner benne, akkor ne erőltesd!) Ha estig ébren tudod tartani, akkor valószínűleg éjjel durmolni fog. Ezzel elejét veheted annak is, hogy cicád unalmában lármázza fel éjszaka a házat. Ugyanis gyakorta ez is az okok között szerepel a vadászösztön mellett. Főleg azokra az állatokra jellemző, akik egész nap egyedül vannak, így magányosak, és nincsenek kellőképpen lefárasztva sem fizikailag, sem mentálisan. Holott mindkettő elengedhetetlen az egészséghez.

Játssz annyit cicáddal, amennyit csak lehet, és amennyit igényel!

2.) Kösd le az energiáit

Kapcsolódva az előbbi ponthoz, az is segíthet, ha az otthon hagyott cicának van lehetősége egyedül is szórakoztatnia magát. Például úgy add neki a száraz tápot, hogy azért meg kelljen dolgoznia. Kaphatók speciális tálak, illetve étellel tölthető játékok is, amelyek kihívást jelentenek a macskának, egyúttal megakadályozzák a habzsolást is.

Szerezz be kaparófát, illetve hagyj elől számára játékokat. Arra azonban ügyelj, hogy semmi olyan ne maradjon kint, amivel kárt tehet magában kedvenced! Mint ebben a cikkben írtunk róla, némely gyermekjáték, illetve háztartási holmi akár életveszélyessé is válhat a mancsaiban.

Az étellel tölthető játékok sok időre lefoglalják a kedvencet

3.) Időzítsd lefekvés előttre az utolsó étkezést

Ha cicádnak tele a hasa, nagyobb valószínűséggel fogja alvással, mintsem vadászattal (pontosabban annak imitációjával) tölteni az éjszakát. Úgy oszd el a napi ételadagot, hogy az utolsó porció estére maradjon.

4.) Legyen saját fekhelye

Ha macskádnak van egy kényelmes zuga, ahova elvonulhat, az bármikor hasznos lehet, hiszen mint tudod, doromboló házi kedvenceink gyakorta igénylik a magányt, de legalábbis azt, hogy békén hagyják őket.

Érdemes beszerezni egy kényelmes fekhelyet

A jobb alvást is elősegítheti, ha van egy komfortos fekhelye. Ezt lehetőleg helyezd a hálószobádtól messzebb, kivéve, ha éppen a távolság frusztrálja a cicát. Egyes macskák ugyanis kifejezetten szeretnek a gazdájuk közelében aludni.

A szakemberek azt javasolják, hogy ha minden kötél szakad, rá is lehet csukni az ajtót a macskára, ám ez szintén stresszelheti az állatot, és az ajtó kaparászására sem kellemesebb felébredni. (Tapasztalatból beszélünk…) Ezen felül megesik, hogy épp az együttalvás hozza el a vágyva vágyott nyugodt éjszakákat, hiszen a cica így a legnagyobb nyugalomban, szeretett gazdija mellett hajthatja álomra a fejét.

Egyes cicák igénylik a gazdájuk közelségét

Ne reagálj a zaklatásra!

Amennyiben kedvenced azért zajong, pontosabban ébresztget, mert enni akar, azt jobb figyelmen kívül hagyni. Máskülönben megtanulja, hogy a heves miákolás és a rajtad való mászkálás jutalma egy tasak finomság. Így máskor is beveti ezt a módszert. Te pedig éppen ezt szeretnéd elkerülni! Ezért ne add be a derekad; remélhetőleg a macska pár nap próbálkozás után feladja az offenzívát.

Légy türelmes!

Hogy cicádat leszoktasd az éjszakai ribillióról, időbe telik. (Ahogy bármilyen új dolog bevezetéséhez, vagy megtanításához.) Legyél türelmes az állattal, és sose büntesd a viselkedéséért.

Mindig legyél türelmes szőrös barátoddal!

Amikor bajt jelez

Fontos kitétel, hogy egy idősebb macska esetében nem feltétlenül normális az éjszakai hangoskodás. Mivel a kor előrehaladtával házi kedvenceinknél is megnő számos egészségügyi probléma kockázata, így ha cicád viselkedése hirtelen megváltozik, például elkezd  éjszakai járkálni, hangoskodni, pláne panaszosan nyávogni, esetleg a megszokottnál többször látogatja az almot, akkor feltételezd, hogy valami nincs rendben. Egy alapos kivizsgálás fényt deríthet a problémára.

Ugyanez igaz a fiatalabb állatok esetében is: minden olyan jel, ami gyanúra ad okot, orvosért kiált! Legyen bármilyen korú a cica, a betegségre utaló tünetek nagy valószínűséggel gondot is jeleznek.

Ide kattintva elolvashatod, nálunk hogyan alakult Vilmos macskánk napirendje az egész éjszakén át tartó bulizástól az ébresztőórához igazított ébredésig.

alvás együttalvás etetési rutin idős macska játék kaparófa magány ösztönök vadászösztön
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink