hirdetés

Hármasikrek születtek az állatkertben: videón a különleges homoki macskák

Szénási Szimonetta

2023. június 14 - Képek: ABC11/YouTube; Greensboro News & Record/YouTube

A három tenyérnyi kölyök első gyermekei az anyamacskának. A vendégek pár nap múlva már meg is csodálhatják őket.

hirdetés

Szenzációs hírt jelentett be az észak-karolinai állatkert, miszerint május 11-én Sahara nevű homoki macska nőstényük három kölyöknek adott életet. A hármasikrek az első utódai a hároméves anyának, míg édesapjuk, a kilenc esztendős Cosmo pedig már másodjára örvendhet szülői örömöknek. (Layla nevű lánya jelenleg a Greensboro Science Centerben él.) A kicsinyek – akiknek a neme még ismeretlen – és az anyjuk is jól van.  A kis homoki macskák már ismerkednek a világgal és kezdik felfedezni a környezetüket.

Az egyik apróság.

A cukiságuk csalóka

Mint az állatkerti gondozók hangsúlyozzák, a kismacskák roppant aranyosak pici termetükkel és arányait tekintve hatalmas, bolyhos füleikkel, ám nem szabad elfeledkezni róla, hogy vadállatokról van szó!

A homoki macska természetes élőhelyén mérges kígyókat pusztít el, így tévedés azt gondolni, hogy akár házi kedvenc is válhatna belőle. Már csak azért sem, mert csakis sivatagi környezetben képes élni. (Abból, hogy ezt az állatkert külön kiemelte, feltételezzük, hogy egyeseknek már megfordult a fejében a homoki macska háziasítása – ahogy sok más vadállat esetében már találkozhattunk hasonló esetekkel.)

Az alábbi felvételen láthatod, milyen aranyosak a picik:

Annyira titokzatosak, hogy azt sem tudni, mennyi van belőlük

Amit érdemes tudni a fajról, hogy a homoki macskák Észak-Afrika, az Arab-félsziget és Ázsia sivatagjaiban őshonosak. Gyorsan alkalmazkodnak a sivatagi környezet szélsőséges, nagyon meleg és hideg hőmérsékletű klímájához. A homoki macskákat ritkán látják a vadonban, mivel távoli tájakon élnek, éjszaka vadásznak, hogy elkerüljék a sivatagi hőséget, és természetükből adódóan titokzatosak. Ez nagy kihívást jelent a tanulmányozásuk terén, és emiatt a vadon élő populáció mérete és élettartama is ismeretlen.

A homoki macska a világ egyik legkisebb macskaféléje, súlya 4-8 kilogramm között mozog, és átlagosan 50 centiméter hosszú. A vemhességi idő körülbelül 60 nap. Emberi gondoskodás mellett a homoki macska 13 éves koráig élhet.

Kivételesen jó hallással rendelkeznek, amelyet arra használnak, hogy felkutassák a homok alatt élő állatokat, kiváló ásási képességüket pedig arra használják, hogy gyorsan el is kapják a zsákmányt.

Ez pedig egy másik videó az újszülött kölykökről:

A faj fennmaradásáért küzdenek

Mint beszámolnak róla, a szülők, Cosmo és Sahara a Homokmacska Fajfennmaradási Terv (Sand Cat Species Survival Plan) és az Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (Association of Zoos and Aquariums; AZA) keretében kerültek párosításra. Ezen programok célja a homoki macskák egészséges és genetikailag változatos populációjának fenntartása és az egyedszám növelése. Összesen több mint 50 homoki macska él az AZA intézményekben, amelyekből húsznál is több működik.

Várják a névötleteket

Mint az állatkert beszámolójában írják, hivatalos névválasztást terveznek a kis homoki macskák számára. Ez azt jelenti, hogy a közösségi oldalukon, illetve a honlapjukon lehet majd megosztani az javaslatokat. Ehhez minden bizonnyal meg kell várni, hogy kiderüljön, hímek vagy nőstények-e az utódok.

Nem ők az egyetlen bébik

Bőséges gyermekáldásnak örvendhetnek az állatkertben, ugyanis nem sokkal a homoki macskák után még két szülést izgulhattak végig a gondozók: május 20-án egy zsiráfborjú, 21-én pedig egy csimpánzkölyök látta meg a napvilágot náluk. Mindketten hímek – olvashatjuk az örömhírt az intézmény oldalán.

kölyök kölyökimacska kölyökmacska vadállat vadászat vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink