hirdetés

6 pont a macskád testén, ami a kullancsok kedvenc búvóhelye: ezekre nem is gondolnál

Ferenczi Deborah

2023. április 28 - Képek: Getty Images Hungary

Ahogy az állatok jelentős százaléka, úgy a macskák is fokozott veszélynek vannak kitéve a kullancsok miatt, amik számos betegséget terjesztenek, például a Lyme-kórt. Éppen ezért elengedhetetlen kedvenced testének rendszeres és nagyon alapos átvizsgálása. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a területeket, ahol előszeretettel bújnak meg a vérszívók.

hirdetés

Amennyiben cicád szabadon kijárhat, akkor – különösképpen tavasszal és ősszel –, nagyon nagy figyelmet kell fordítanod arra, hogy testének minden porcikáját átvizsgáld, nehogy megbújjon benne egy kullancs. Azonban érdemes tudni, hogy vannak olyan testtájak, amelyek különösen vonzó búvóhelyek ezen atkák számára. Ezeket a területeket pedig még nagyobb odafigyeléssel kell ellenőrizned annak érdekében, hogy még véletlenül se maradjon parazita az állatodban.

Íme azok a búvóhelyek, melyeket mindenképpen nagyon alaposan vizsgálj át a macskán!

1. Fülek

A kullancsok az állatok szőrén kapaszkodnak fel, majd a bőrükön keresztül furakodnak a testükbe. Mint hangsúlyoztuk, vannak számukra különösen kedvelt testrészek, amelyekre előszeretettel tapadnak. Ilyen elsősorban a macskának a füle, ugyanis a kullancsok a növényekről a legkönnyebben a cica fejére tudnak átmászni. A fülnek további hatalmas előnye a kullancs szempontjából, hogy egyrészt könnyen megbújhat benne, és ott védve van, másrészt pedig tele van olyan vérerekkel, melyek gazdag táplálékot nyújtanak a számára. Emiatt elengedhetetlen, hogy mindig nagyon alaposan vizsgáld át a macskád fülét, ügyelve a fülkagylóra, mert abban is elrejtőzhetnek.

2. Arc, fej, szem

Az sem ritka, hogy a kullancs a fej területén marad, és az ottani szőrbe próbál elbújni. Nos, ebben az esetben szerencsének mondhatjuk magunkat – és a cicánkat –, hiszen így a legkönnyebb észrevenni őket. Érdemes alaposan átvizsgálni az állat arcszőrét úgy, hogy az ujjaiddal végigsimítod azt, nem rejtőzött-e el benne élősködő. Ezen túl szintén fontos tudni, hogy sokszor akár az is előfordul, hogy a szemhéjban, vagy éppen a szemgödröcskében bújik meg a kullancs. Ebben az esetben az eltávolításához mindenképpen érdemes állatorvosi segítséget kérni.

3. Nyak

Szintén nagyon frekventált területnek bizonyul az állat nyaka is. Ugyanis, mint említettük, sok kullancs az állat fejére mászik át elsőként, így a nyak egy olyan pont, mely közel is van, és hajlatával, illetve az ott levő bundamennyiséggel kiváló búvóhelynek bizonyul. Ez pedig fokozottan igaz az olyan cicusokra, akik nyakörvet viselnek, hiszen így annak takarásában akár teljesen észrevehetetlenek maradhatnak a nem kívánt betolakodók. Így a kintlét után érdemes levenni azt kedvencedről, és alaposan átvizsgálni ezt a területet is. Ha pedig cicádnak hosszú bundája van, úgy a bolhafésű is remek megoldás lehet.

4. Lábak, talppárnák

A másik lehetőség, hogy nem a macska fején, hanem a földről, a lábán keresztül mászik rá a kullancs. Ebben az esetben valószínűleg valahol ezen a környékén is fog megbújni, méghozzá ott, ahol ez számára ideális. Ilyen lehet például a cicus mancsa, ugyanis a talppárnái között teljesen észrevétlenül meglapulhat. Ezt a területet sokszor figyelmetlenségből elkerüljük, vagy egyszerűen nem is gondolunk arra, hogy itt is lehet valami. Így ezt a részt is tüzetesen át kell vizsgálni, illetve értelemszerűen a lábak környékét is, hiszen lehet, hogy ott kapaszkodott meg a kártevő.

5. Fenék vagy has

A fenék és a has szintén olyan területek, ahol előszeretettel bújnak meg a kullancsok. Ugyanis ezen testtájak egészen jó védettséget biztosítanak a számukra. Továbbá a cica nem igazán éri el ezeket a részeit, így a betolakodónak nem kell attól tartania, hogy esetleg odakapna az állat. Éppen ezért érdemes neked átnézned ezeken a helyeken a macskádat, különös figyelmet fordítva oda, ahol a szőr dúsabb, vagy esetleg csomós. Szintén fontos tudni, hogy a kanok esetében a heréket is át kell nézni!

6. Száj

Annak ellenére, hogy valószínűleg a legtöbbünknek eszébe sem jutna, de bizony a száj is a veszélyeztetett területek közé tartozik, ugyanis a kullancsok könnyedén belemászhatnak. Itt pedig belefúródhatnak a fogínybe, vagy éppen az állat szájpadlásába. Amennyiben itt tartózkodik a vérszívó, érdemes állatorvoshoz fordulni, mert innen nehézkes az eltávolítása.

A test átvizsgálása és a kullancs eltávolítása

Mindezek miatt fontos, hogy az állattartók rendszeresen átvizsgálják kedvencük testét, és különösen figyeljenek azokra a területekre, ahol a kullancsok általában előfordulnak. Az ellenőrzés során érdemes odafigyelni a macska viselkedésére is, mert a kullancsok jelenléte gyakran okozhat viszketést vagy fájdalmat az állatoknak. Ha a cica megpróbál vakarózni, vagy nagyon nyalogatja egy bizonyos testrészét, akkor valószínűleg ott található a kullancs.

Ha rábukkantál az élősködőre, ajánlott egy finom fogóeszközt használni annak eltávolításához (erre léteznek speciális, patikában kapható csipeszek.) Fontos, hogy óvatosan tegyük ezt, hogy ne sérüljön közben a kullancs, mert olyankor a benne élő kórokozók könnyebben bejuthatnak a macska testébe. Miután kiszedted a kullancsot, érdemes ellenőrizni, hogy sikerült-e teljesen eltávolítanod. Ha a a feje vagy más része a bőrben maradt, akkor az továbbra is okozhat problémákat. Az átvizsgálás mellett érdemes figyelni a macska viselkedésére és egészségi állapotára is, és ha valamilyen betegség tünetei jelentkeznek, akkor mielőbb állatorvoshoz kell fordulni.

állatorvos hogyan távolítsuk el a kullancsot kijárós macska kinti macska kullancs kullancs a macskában kullancs eltávolítása Lyme-kór macskajaj tavaszi veszélyek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink