hirdetés

Valóban lehet féltékeny egy macska? Nem pont azt érzik, amire gondolunk

Szénási Szimonetta

2023. december 15 - Képek: Getty Images Hungary

Általában hajlamosak vagyunk háziállatainkat emberi tulajdonságokkal felruházni. Például irigynek, féltékenynek titulálni őket. De valóban képesek ezekre az érzésekre? Kutatók mondják ki a választ!

hirdetés

Jómagam is hallottam már azt a kijelentést, hogy a macska féltékeny – a másik cicára, a szomszéd kutyájára, az újonnan érkezett csecsemőre. Az állatviselkedés-szakértőket is foglalkoztatta a kérdés, valóban azt élik-e át, amit mi féltékenységnek, irigységnek nevezünk. De mit is értünk pontosan alatta?

Féltékenység vagy irigység?

A szó definíciója szerint „(a) féltékenység érzelem, melyet az alany, ha valaki, akitől vágyik valamire (tipikusan figyelemre, szeretetre vagy gyengédségre), egy harmadik személynek nyújtja.”

Ugyanakkor egyesek „különbséget tesznek féltékenység és irigység között: a féltékenység lényege, hogy meg akarjuk tartani, ami a miénk, míg az irigység lényege, hogy vágyunk valamire, ami nincs a birtokunkban.”

Tehát az első bekezdésben szinonimaként használt két fogalom – féltékenység és irigység – valójában két különböző érzelmet takarhat.

Ám mindkettőt érdemes vizsgálni, hiszen a macskákra vonatkozó megjegyzések között van, ami inkább irigységként írható le (nem akarja, hogy a gazdi a másik kedvencet simogassa), vagy azt akarja, hogy a gazdi a másiknak is adjon a tápból (féltékenység).

Másként jelentkezik

A viselkedéskutatók úgy vélik, a macskáknál is megjelenik az emberi irigységhez vagy féltékenységhez nagyon hasonló viselkedés, ám másként és más okokból. Mint magyarázzák, a macskáknál ezek leginkább agresszió formájában jelentkezhetnek, mégpedig arra irányulva, aki veszélyezteti a biztonságukat. Főleg, ha a területük (tudod, territoriális állatok) vagy a pozíciójuk kerül veszélybe. Ahogy fogalmaznak, az agresszivitás főként akkor tör felszínre, ha az állat úgy érzi, nem ura a környezetének.

(Csak zárójelben jegyeznénk meg, komolyabb viselkedéskutató vagy pszichológiai magyarázat nélkül, hogy a gyerekek esetében igen sokszor figyelhető meg hasonló: amikor féltékeny vagy irigy valakire, azt bizony fizikailag is demonstrálja. Például meglöki vagy elveszi tőle, amire vágyik. Felnőttként már tudjuk uralni ezeket a késztetéseket.)

Alapvetően tehát amikor úgy ítéljük meg, hogy a macska féltékeny, valójában egy stresszreakciót látunk. Ennek forrása pedig a bizonytalanság: nem érti a helyzetet, vagy nem érzi biztonságosnak a környezetét. Ez pedig fenyegető a számára. Egy új házi kedvenc érkezésekor az is félelmet szülhet, hogy a jövőben lesz-e elég „erőforrás” (étel, hely, figyelem) mindkettőjük számára.

Tehát nem gonoszságból viselkedik így a macskád, hanem valódi létbizonytalanságot eredményezett nála a megváltozott élethelyzet. Amikor úgy érzi, valaki betolakodott a területére, akkor azt megpróbálja elűzni.

Sok dolog van, amit a macskák nem szeretnek. Az egyik az állandó szeretgetés.

Mi válthat ki stresszreakciót kedvencedből?

Lényegében már fel is soroltuk a lehetséges okokat: egy másik háziállat – akár kutya, akár macska; a kisebbek, mint egy hörcsög vagy egy akváriumnyi hal kevésbé fenyegetőek –, egy új családtag, egy hosszabban időző vendég vagy lakótárs.

Természetesen a macska habitusától is függ, mennyire fog intenzíven reagálni. Vannak nyugodtabb, simulékonyabb, ugyanakkor vehemensebb jószágok is.

A hormonok

Mivel a hormonális folyamatok nagy hatással vannak az állatok viselkedésére, a féltékenység tünetein is enyhíthet, ha ivartalanítják kedvencedet.

Miként orvosolható a probléma?

Az eddigiekből egyértelmű, hogy a te feladatod megnyugtatni a cicádat. Egyrészt továbbra is kapja meg mindazt a figyelmet és törődést, amit korábban megszokott. Másrészt biztosítsd a személyes területét. Maradjon meg a saját etető és itatótálja, ahogy az alom is legyen az ő fenségterülete.

Ne várd el tőle, hogy jószívű legyen (ismét az emberi tulajdonságok, ugye) és osztozkodjon. Ő nem képes így reagálni a megváltozott helyzetre!

Amennyiben szeretnéd, ha az összeszoktatás a lehető legzökkenőmentesebben történjen, ebben a cikkben részleteztük az ismerkedés optimális menetét.

agresszió féltékeny a macska ivartalanítás összeszoktatás stressz territoriális állat
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink