hirdetés

4 jel, amiből megállapítható, hogy két macska nem jön ki jól egymással

Hangai Lilla

2023. augusztus 21 - Képek: Getty Images Hungary

Még a legjobb lakótársak között is előfordulnak nézeteltérések. Ha több macska van otthon, és a territóriumukat meg kell osztani egymással, szinte biztos, hogy lesznek olyan napok és helyzetek, ahol az indulatok a tetőfokára hágnak. De vajon el tudod-e dönteni, hogy mikor vagy egy heves játék szemtanúja, s mikor egy vérre menő küzdelemé?

hirdetés

A következőkben arról lesz szó, hogy ha két macska veszekszik, azt miből állapíthatod meg, és hogyan lehetsz békebíró, ha szükséges. Azért fontos a gazdinak erről tudnia, mert egy macska mentális egészségére óriással hatással lehet, ha olyan egyeddel kell megosztania a biztonságot jelentő otthonát, akivel nem jön ki.

Játék vagy harc? Te meg tudod állapítani?

A tudomány segít a kérdés megválaszolásában

Egy új tanulmányban a kutatók a macskák társas kapcsolatait vizsgálták más macskákkal. „A gazdik néha figyelmen kívül hagyják a feszült kapcsolat jellemzőit. Az emberek azt gondolhatják, hogy kedvenceik csak játszanak, pedig valójában egyáltalán nem jönnek ki egymással. Ha egy másik macskával élnek együtt, akit nem szeretnek, egyes állatok stresszessé válhatnak vagy akár meg is betegedhetnek. Más esetben meg éppen azt feltételezik, hogy egy vitás helyzetet látnak, pedig a macskák valójában jól kijönnek egymással.” – magyarázza Noema Gajdoš-Kmecová a szlovákiai Kassai Állatorvosi és Gyógyszerészeti Egyetem macskaviselkedés-kutatója.

Gajdoš-Kmecová és kollégái körülbelül 100 macskás videót néztek meg, amelyek mindegyikében más-más macskapárok kommunikáltak egymással. A felvételek körülbelül egyharmadának megtekintése után Gajdoš-Kmecová a viselkedés 6 fő típusát jegyezte le. Ezek között volt például: a birkózás, a kergetőzés, a hangos vokalizáció és az egy helyben maradás is.

Ezt követően összeszámolták, hogy egyes macskák milyen gyakran és mennyi ideig mutatják az egyes viselkedésmintákat a lejegyzett hat közül. Ezek alapján a csapat háromféle interakciót tudott azonosítani a macskák között: játékos, agresszív és közbenső. A csendes birkózás azt jelezte, hogy a cicák csak játszanak. A morgás, a fújás, a kergetőzés és hangos vokalizáció arra engedett következtetni, hogy az interakció agresszív.

Ha két macska veszekszik, azt a gazdinak felelősen kell lereagálnia

Azok a viselkedések, amelyek a skálán a két véglet közé esnek, lehetnek kissé agresszívabb felhangúak vagy játékosabbak is. Ezek az interakciók gyakran úgy kezdődnek, hogy az egyik állat lassabban közelít a másik a felé; ilyenkor vagy lecsap rá vagy elkezdi ápolni. Az ilyen jellegű tevékenységek általában játékra hívnak fel. A játékos szándékkal közelítő cica szinte mindig teszteli, hogy a társa éppen olyan hangulatban van-e, hogy felvegye a fonalat, vagy jobb, ha békén hagyja.

Gajdoš-Kmecová szerint ez a tanulmány egy újabb lépéssel közelebb visz minket ahhoz, hogy megértsük, a macskák hogyan kommunikálnak és viselkednek. A jövőben olyan finomabb viselkedésformákat is tanulmányozni szeretnének, mint a fülrángások vagy a farokcsapkodás.

A kutatók arra is rámutattak, hogy egy-egy vita a macskák esetében nem jelenti azt, hogy a két állat kapcsolata rossz lenne. Egy gazdinak kötelessége, hogy hosszabb távon is megfigyelje őket és levonja a következtetést az interakcióik alapján. És a gazdi felelőssége az is, hogy ha biztos abban, hogy a cicák nem képesek egymással nyugalomban együtt élni, megkeresse a megoldás a helyzet kezelésére.

Ahogy a bevezetőben is írtuk, a macskák mentális egészsége van kockára téve, ha olyan körülmények között kell élniük, ahol stresszesek és nem érzik magukat biztonságban. Ez később más egészségügyi problémákat is előidézhet.

agresszió agresszív macska játszanak a macskák játszik a macska stressz stresszes macska verekednek a macskák
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink