hirdetés

Mi az oka, ha a macska az alomban fekszik?

Mádi-Krezinger Cintia

2023. október 18 - Képek: Getty Images Hungary

Bár viszonylag gyakori viselkedés, hogy a macska az alomban fekszik, érdemes kiderítened, mi állhat a háttérben, hogy kezelhesd az esetleges problémákat.

hirdetés

A macskák alapvetően nagyon tiszta állatok. Sok időt töltenek a bundájuk ápolásával, és a legtöbbjük számára fontos, hogy az életterük is tiszta és rendezett legyen. A kedvencek nem szeretik, ha nem tiszta tálkába kapják az ételt, és ha az alom túlságosan tele van, inkább azon kívülre végzik a dolgukat – akár a nappali közepére, ezzel is jelezve, hogy ideje kitakarítani az illemhelyüket. Éppen ezért meglepő, ha a macska az alomban fekszik, esetleg ott is alszik. Lássuk, melyek a leggyakoribb okai ennek a furcsa viselkedésnek!

A macska stresszes

A cicaalmot a gazdik általában eldugottabb helyre teszik annak érdekében, hogy a kedvencük nyugodtan végezhesse a dolgát, és a szagok se terjengjenek a lakásban. Emiatt az alom a macska számára békés és biztonságos hely, ismerős illattal. Stressz esetén így az állat számára megnyugvást hozhat az alom és környéke, és ide rejtőzik a kellemetlen helyzetek és ingerek elől.

Ha azt tapasztalod, hogy a macska az alomban fekszik, gondold végig, milyen változás történt az elmúlt időszakban, ami ezt előidézhette. Egy új háziállat, egy felújítás hangos zajai vagy más jelentős változások a háztartásban mind okozhatnak stresszt. Ha jártál már macska kiállításon, ott is gyakori jelenség, hogy a bemutatott állatok az alomtálcában fekszenek, mivel a rengeteg ember és az ismeretlen helyszín stresszt vált ki belőlük.

Ha úgy gondolod, hogy stressz okozhatja kedvenced viselkedését, kínálj a számára más alternatívát. Egy új, fedett fekhely, vagy akár egy üres kartondoboz megfelelő menedékül szolgálhat a számára addig, amíg megnyugszik.

Egészségügyi probléma is állhat a háttérben

Ha a macskád egészségügyi problémákkal küzd, előfordulhat, hogy több időt tölt az alomban. Ez különösen idős macskák esetében gyakori. Húgyúti fertőzések vagy egyéb emésztési problémák miatt a cicád érezheti úgy, hogy nem tud időben eljutni az alomtálcáig, nagyon gyakran kell használnia a wc-t, vagy nem tudja elvégezni a dolgát. Ilyenkor inkább az illemhelye közelében marad, adott esetben pedig ki sem jön onnan.

Figyelj az olyan tünetekre, mint a hasmenés, a székrekedés vagy fájdalmas vizelés, illetve monitorozd az állat evését és ivását, hogy kiderüljön, változott-e valami az étkezésében. A macskák hajlamosak rejtekhelyekre vonulni, amikor fájdalmat éreznek vagy betegek. Ha az otthonodban semmi más nem változott az utóbbi időben, a macskád pedig hirtelen sok időt tölt az alomban, ez jele lehet annak, hogy valami nincs rendben. Ha betegségre gyanakszol, mielőbb keressétek fel az állatorvost.

Az állat a területét védi

A macskák nagyon territoriálisak, és ez igaz az alomra is. Ha új cica érkezett a családba, az alomban fekvéssel a kedvenced lehet, hogy azt akarja biztosítani, hogy más ne használja. Az állat úgy érezheti, hogy védenie kell a területét – ez különösen a hím macskák esetében gyakori, de a nőstényeknél is előfordulhat.

Ha az új kedvenc érkezését követően kezdte a cicád ezt a viselkedést, szerezz be még egy alomtálcát, amit az új jövevény használhat.

A macska vemhes lehet

A kijáró ivaros nőstényeknél fennáll a lehetősége annak, hogy a macska vemhes. Szülés előtt a cicák privát és biztonságos helyet keresnek a kölykök világrahozatalához. Egy zárt macskaalomra a kedvenced ideális fészekként tekinthet a család gyarapításához.

Ha az állatorvos megerősítette a vemhességet, biztosíts a macskának egy biztonságos és kényelmes szülőszobát. Akár egy egyszerű, takaróval kibélelt doboz is megfelelő lehet.

Egyszerűen tetszik az állatnak

Az esetleges okok között szerepelhet az is, hogy a macskád egyszerűen kényelmesnek találja az illemhelyét. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha új macskaalmot használsz, aminek más az érzete és illata, így az állat nem azonosítja azonnal a wc-vel.

Térj vissza az előző alomhoz, és nézd meg, hogy fennáll-e a jelenség. Ha nem, akkor az új almot fokozatosan vezesd be, és keverd össze a régivel. Először a tálca tartalmának negyede, majd fele, majd háromnegyede legyen az új típus, míg végül teljesen átállsz.

Kiscica az alomban

Fiatal kölykök esetében gyakori, hogy elalszanak az alomban: könnyen megesik, hogy elindult elvégezni a dolgát, de közben elálmosodott és elaludt. Ne aggódj, ahogy nő és tanul, kinövi ezt a szokást.

Amint kiderítetted, mi az oka annak, hogy a macska az alomban fekszik, tedd meg a szükséges lépéseket, amelyekkel javíthatod az állat környezetét, szükség esetén pedig kérd szakember segítségét.

beteg a macska kismacska születik kölyökmacska macska viselkedése macskaalom stresszes macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink