hirdetés

Magyar tudósok vizsgálták, hogy hogyan beszélget macska és gazdája: ilyen érdekes eredményekre bukkantak

Ferenczi Deborah

2023. április 5 - Képek: Getty Images Hungary

Az ELTE Etológiai Tanszéke kíváncsi volt arra, hogy a macskák és gazdáik között zajló kommunikáció miként zajlik az esetek jelentős százalékában. Így százötvenhét macskatulajdonost kérdeztek meg a gazdik és macskáik kommunikációs szokásairól. Az eredmények pedig módfelett érdekesek, ugyanis a gazdik minél magasabbra becsülik cicájuk intelligenciaszintjét, annál gyakoribb és minőségibb a köztük zajló kommunikáció.

hirdetés

A macskatartás egyre népszerűbbnek mondható, így egyre többen tartják magukat kifejezetten macskás embernek. Ugyanakkor megfigyelhető az is, hogy a cicákról feltűnően kevesebb kutatás keletkezik, így önmagában az etológia is sokkal minimálisabban foglalkozik az adott állatokkal. Ennek pedig hozadéka az is, hogy napjainkig is sokkal csekélyebb információhalmaz áll rendelkezésünkre a macska-ember interakciókról, mint a kutya és a gazdája közötti kapcsolatról.

A macska mint társállat

Érdekes módon az eddigi kutatások zöme inkább a macska mint ragadozó viselkedésére fókuszált, illetve néhol a viselkedését vizsgálta. Azonban a cica mint társállat témakörben egyelőre nem született jelentős számú kutatás. Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói megtörték ezt a hagyományt, és 2018-ban elkezdték a macskák társállati viselkedéseit is tanulmányozni. Pongrácz Péter egyetemi docens és Szapu Julianna Szulamit MSc hallgató arra volt kíváncsi, hogy a társállatként tartott macska és gazdája közötti viszony és kommunikációjuk milyen jellegű. Továbbá a kutatás arra is kitért, hogy mennyire értik meg egymást a felek, vagyis a cica mint társállat miként funkcionál az ember életében.

A kutatás célja

Alapvetően a kutatás célja az volt, hogy megvizsgálják azt, hogy a macska miként tud társállatként beilleszkedni az ember életébe. Továbbá a két fél közötti kapcsolat minőségére és sokrétűségére próbáltak rákérdezni a kutatók. Fontos, hogy a tanulmány célja nem az volt, hogy a kutya viselkedéséhez hasonlítsák a macskáét, mivel a két állat személyisége annyira különböző, hogy azok egymáshoz való hasonlítgatása nem lenne releváns. Tehát a legfontosabb az volt, hogy a macska és az ember miként tud egymással interakciót létrehozni.

A macskák magas értelmi és érzelmi intelligenciával bírnak

A válaszokból kiderült, hogy a macskagazdik általánosságban úgy vélik, hogy kedvenceik magas érzelmi és értelmi intelligenciával rendelkeznek. Továbbá azt is gondolják, hogy a cicáik értik az emberi kommunikációnak a különböző formáit. Sőt, a macskák is képesek a kommunikációs formák széles skálájával interakciót kezdeményezni az emberekkel. Tehát a tanulmány szerint egyértelműen kiválóan töltik be a társállati szerepüket.

A becsült intelligencia sokat számít

Azonban rendkívül érdekes volt az is, hogy a macskákkal való tartalmas kommunikáció mértéke egyenesen arányosan változott azzal, hogy a gazdája milyen magasra becsülte az állat intelligenciáját. Megfigyelhető volt, hogy például a hölgyek mindig sokkal magasabbra becsülték a cicák empatikus képességeit, mint a férfiak. Továbbá szintén érdekesség, hogy minél edukáltabb volt a gazdi, annál inkább tartotta kommunikatívnak vagy éppen empatikusnak az állatát. Azonban az idősebb emberek például inkább arra tették a hangsúlyt, hogy véleményük szerint a kedvencük kifejezetten erősen ragaszkodik hozzájuk.

A nyávogás kevésbé informatív

Azonban még érdekességként érdemes megemlíteni, hogy az emberek a macska nyávogását kevésbé értik, mint a kutya ugatását. Így a nyávogás kevésbé informatív, ennek ellenére azonban a metakommunikációnak köszönhetően képesek az emberek megérteni a macskájukat. Azonban az tény, hogy míg az ebek ugatását általában jobban értik az emberek, addig a cicák nyávogásának értelmezése sokszor a nehezükre eshet.

Összességében a gazda és a macskája közötti interakciók sokrétűsége egyenesen arányosan összefüggött azzal, hogy a gazdinak milyen magas értelmi képességei vannak, illetve azzal is, hogy kedvencének milyen magasat tulajdonít. Azonban kiderült, ami sok cicás számára eddig is nyilvánvaló volt: teljes élményt képesek nyújtani ezek az állatok gazdájuknak, tehát maximálisan megfelelnek a társállati szerepeknek.

kommunikáció macska és ember macska és gazdája macska és nők macskatartás metakommunikáció nyávog a macska nyávogás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink