hirdetés

Így hatnak a macska hormonjai és bélflórája a viselkedésére

Hangai Lilla

2023. július 5 - Képek: Getty Images Hungary

A japán Azabu Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a macskák bél mikrobiótái (az emésztőrendszerben elő mikroorganizmusok összessége, a bélflóra részét alkotják) és hormonjai, úgymint a kortizol, oxitocin és tesztoszteron magyarázatot adhatnak arra, hogy egyes macskafélék miért jönnek ki jól egymással, mások pedig miért zárkózottabbak vagy akár harciasabbak.

hirdetés

Az alacsonyabb kortizol-, oxitocin- és tesztoszteronszintű macskák toleránsabbak más macskákkal szemben. És ez csak egyetlen dolog, amire most fény derült! De mit jelentenek ezek az információk a gazdikra nézve? Nagyon izgalmas dolgokra bukkantak a kutatók a bélflóra, a hormonok és a macska viselkedésének összefüggésével kapcsolatban!

A bélflóra és a hormonok egy macska esetében befolyással vannak a szociális viselkedésre.

A szerelemhormon szintje alacsonyabb volt a szociális macskáknál

A kutatók 15 menhelyi macskát 3 csoportra osztottak, és 5-5 cicát véletlenszerűen elhelyeztek három 36 m²-es helyiségben, 2 hétre. Ez idő alatt kamerákkal figyelték a macskák viselkedését, valamint vizelet- és bélsármintákat is gyűjtöttek a hormonok és mikrobióták mérésére.

Ezekből többek között arra jöttek rá, hogy a magasabb kortizol- és tesztoszteron-koncentráció a macskák esetében antiszociálisabb viselkedést eredményezett. A cirmosoknál ez konkrétan kevesebb ápolást, szaglászást, illetve az eledel kisebb arányban való megosztását jelentette. Azt is megfigyelték, hogy azok a macskák, amelyeknek a bél mikrobiótái hasonló arányúak voltak, többet érintkeztek egymással. A magasabb tesztoszteronszintű egyedek pedig nagyobb valószínűséggel próbáltak meg elmenekülni az interakciók elől.

Meglepő módon az oxitocin szintje – amelyet gyakran csak szerelemhormonnak neveznek –, alacsonyabb volt azoknál a macskáknál, amelyek szociálisabb viselkedést mutattak. „Meglepődtünk az eredményeken. Bár összefüggést jelentettek már az oxitocin jelenléte és a pozitív társas kapcsolatokhoz fűződő viselkedés között csoportokban élő állatoknál, az eredmények a mi macskáinkkal az ellenkezőjét mutatják” – nyilatkozta Hikari Koyasu, a tanulmány vezetője.

Másképp szeretnek

Ezek az eredmények tehát arra engednek következtetni, hogy a hormonok eltérő módon hatnak az egyes fajok képviselőire. Carlo Siracusa, a Pennsylvaniai Egyetem állatviselkedéssel és állatjóléttel foglalkozó professzora elmondta, hogy a macskák másképp mutatják ki a szeretetüket, mint más állatok, ennek pedig biológiai oka is van:

A macskák a közelséget használják, de nem feltétlenül a fizikai kontaktust, hogy megmutassák, mennyire szeretik a másikat. Minél közelebb vannak, annál barátságosabbak. Érdekes lett volna megtudni, hogy a magasabb oxitocinszintű macskák több időt töltenek-e más macskák közelében, de nem feltétlenül fizikailag érintkezve velük.

Hikari Koyasu továbbá elmondta még a tanulmánnyal kapcsolatban, hogy mivel a mivel a macskák eltérő vagy ismeretlen korúak és hátterűek voltak, nem tekintik az eredményeiket minden macskacsoportra alkalmazhatónak. A jövőbeli kutatások során azt szeretnék vizsgálni, hogy olyan tényezők, mint például a környezeti feltételek változása vagy a fiatalkorukban együtt töltött idő mennyisége és minősége hogyan befolyásolják a szociális viselkedést. Továbbá szeretnék tudni azt is, hogy a hormonok és a mikrobióták milyen okozati összefüggésben vannak a viselkedéssel.

Nem feltétlenül vágynak fizikai kontaktusra. A közelség náluk egy szeretetnyelv.

Az eredmények ezt jelentik egy átlagos gazdinak

Szerintünk ez egy elképesztően érdekes téma, ugyanis az eredmények közelebb vihetnek minket ahhoz, hogy még jobban megismerjük a macskák viselkedését, és ami talán ennél is fontosabb, a miérteket a viselkedésük mögött.

Mindig igyekszünk felhívni arra a figyelmet, hogy soha ne essünk abba a hibába, hogy egy kutya és egy macska magatartását összehasonlítjuk, ugyanis a háziasítás folyamata során teljesen más dolgokat vártunk el a két fajtól. Most már szerencsére arra is vannak bizonyítékaink, hogy biológiai szempontok is befolyásolják ezeket a különbségeket.

Sokszor halljuk macskás gazdiktól, hogy kedvencük nem bújós, és vajon mit rontottak el. Általában azt szoktuk mondani, hogy valószínűleg semmit! Ha a cica egészséges és megkap mindet, amire szüksége van, akkor egyszerűen ilyen a személyisége. Ezt a megállapítást ezentúl kiegészíthetjük azzal, hogy: ilyen a személyisége, ugyanis a hormonjai és bélflórája így befolyásolják azt.

bélflóra hormon macska emésztőrendszere macska társadalmi kötelék macska társas lény macskaviselkedés tanulmány viselkedés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink