hirdetés

5 érdekesség a kínai hegyimacskáról: a vadászati módszerük a legkevésbé sem macskás

Hangai Lilla

2023. október 17 - Képek: Getty Images Hungary

A Vörös Lista szerint veszélyeztetett státuszban van, a becslések szerint 10 000-nél is kevesebb példány él a vadonban. Nevéből is következtethetünk arra, hogy nagyra értékeli a magaslati levegőt, az élőhelyének ugyanis a magaslati sztyeppéket és alpesi réteket nevezheti, akár 5000 méteres magasságban is. 2007-ig mindössze 6 példány alapján következtettek a tudósok a faj viselkedésére és jellemzőire, melyek állatkertekben éltek. Jelenleg egyetlen hegyimacskát sem tartanak fogságban.

hirdetés

A kínai hegyimacska farka olyan, mint a mosómedvéjé, fülén fekete szőrbojtocska lebeg, akárcsak a karakálnak; mégis teljesen egyedi megjelenése szinte egyetlen vadmacskához sem hasonlítható. Talán egyhez azért mégis; te melyikre tippelsz?

1.) Szinte semmit sem tudunk róluk

Ugyan ez a megállapítás nagyon sok vadmacskafélére igaz, a kínai hegyimacskára fokozottan érvényes. Ahogy a bevezetőben is említettük, 2007-ig mindössze egy maroknyi állatkertben élő egyed viselkedése és külső jegyei alapján volt lehetősége a kutatóknak következtetéseket levonni a fajtáról, de a helyiektől is igyekeznek annyi információt megszerezni róluk, amennyit csak lehetséges.

Szintén a 2007-es évben készült el az első fotó a vadonban egy kínai hegyimacskáról. Ezen a ponton elfogott bennünket kicsit a pánik, hogy vajon miről fog szólni a cikk a továbbiakban?! Bízzunk a legjobbakban!

2.) Gyakran válnak mérgezések áldozatává

A pocoknyúlféléket mint kártevőket méreggel ritkítják a hatóságok, amelyek a kínai hegyimacska gyakori prédaállatai. A macskák sajnos így megeszik a mérgezett pocoknyulakat, ami miatt ők is elpusztulnak.
Ha ez még nem lenne elég, az állomány ritkul azért is, mert a bundájuk miatt gyakran vadásznak rájuk. Szerencsére védi őket a CITES egyezmény, valamint olyan kínai törvények is, mint az erdészeti vagy az állatvédelmi. Ennek ellenére a szőrükből készült sapkák, kesztyűk és kisebb kiegészítők még mindig nagyon népszerűek a fekete piacon és az olyan helyeken, ahol turistáknak árulnak csecsebecséket.

2018-ban a kormosfejű darut kutató tudósoknak véletlenül sikerült egy nőstény kínai hegyimacskát levideózni 2 kölykével az odújuk bejáratánál:

3.) Bundájukban rejlik az egyediségük

Farkukon 5-6 sötét sáv ékeskedik és a vége mindig fekete, akárcsak a mosómedvéké. A fülük végén egy rövidebb, sötét színű bojt látható, mint a karakálok vagy a hiúzok füle. Talppárnáik között szőr nő, ami szintén jellemző a karakálokra. A nyári hónapokban a szőrük sötétebb barna; a helyiek fűmacskának (grass cat) is hívják, mert bundájának színe hasonlít a sztyeppéken növő száraz fűhöz. Szemük világoskék, ami csak úgy világít hihetetlenül tiszta árnyalatának köszönhetően.

4.) A nőstények nagyobb biztonságra vágynak

A kínai hegyimacskák földbe vájt üregekben élnek. A megfigyelések szerint a nőstények mélyebbre ásnak, mint a hímek. Az üregnek egyetlen bejárata van. Általában kövek közé ássák ezeket, de az is előfordul, hogy beköltöznek a mormoták vagy a borzok elhagyatott otthonaiba.

5.) Érdekes technikával vadásznak

Macskákra kevésbé jellemző ez a módszer, de a kínai hegyimacskák a prédájukat a föld alól vadásszák le. Hihetetlenül éles hallásuk segítségével kihallgatják, hogy merre közlekednek a járataikban, majd kiássák őket. De persze ők is alkalmazzák néha a szokványos módszert is, ha a helyzet azt kívánja meg – vagyis megközelítik a prédát olyan közel, amennyire csak tudják, majd lecsapnak.

(A nyitókép csak illusztráció, mosómedvék láthatók rajta.)

érdekesség érdekességek macskákról kínai hegyimacska vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink