hirdetés

Ilyen meglepő módon mutatkozhat meg a macskáknál a gyász

Mádi-Krezinger Cintia

2024. március 14 - Képek: Getty Images Hungary

A kedvencek is megsínylik a szeretteik elvesztését. Ilyenkor a szokásosnál is több odafigyelésre van szükségük, nehogy a lelki gyötrődés súlyos következményekhez vezessen.

hirdetés

Minden cicagazdi tudja, hogy a bársonytalpúak érzéseit szinte lehetetlen kibogozni. Ahány macska, annyiféle érzelmi megnyilvánulás. Egyvalami azonban a legtöbb kedvencben közös: ha elveszítenek valakit, akit szerettek – legyen az egy gazdi vagy egy másik négylábú barát – hozzánk hasonlóan ők is megsiratják az illetőt. Az alábbiakban összegyűjtöttük a gyászoló macska 5 leggyakoribb jelét.

A gyász kedvenceinket is maga alá tudja gyűrni

Étvágytalanság

Az étvágytalanság számos problémára hívja fel a figyelmet. Lehet különböző betegségek tünete, de jelezheti azt is, hogy a cica gyászfolyamaton megy keresztül. Ez különösen akkor fordul elő, ha az állat négylábú barátot veszített el, akivel korábban közösen étkeztek. Mivel a másik hiánya felborítja a megszokott rendet, a cica hajlamos lehet inkább elkerülni az étkezést. Ilyenkor próbáld máshogy kínálni az ételt, és ha igényli, maradj ott vele a táljánál. Ha azonban a macskád 1-2 napnál tovább utasítja el az ételt, mielőbb keressétek fel az állatorvost.

Az energiaszint csökkenése

Ha egy ember gyászol, semmihez sincs kedve, és sokszor még az is megerőltető, hogy egyáltalán az ágyból felkeljen. Nincs ez másként a macskáknál sem. Egy gyászoló cica kevésbé érdeklődik a játékok iránt, és többet alszik a megszokottnál. Ennek hátterében szintén a megszokott környezet változása áll. Ha másik házi kedvenccel közösen mókázott, a magányos játék nem olyan izgalmas már. Szerezz be a számára új játékokat, és játszatok együtt! Ez remek módja annak, hogy mozgás közben megfeledkezzen a bánatáról, és így biztosíthatod arról is, hogy te mellette vagy. 

Nyávogás

Egy gyászoló macska hajlamos lehet arra, hogy sokkal vokálisabb legyen a szokásosnál. A nyávogással ugyanis sok esetben az elveszített társat keresi, és abban bízik, hogy a hangos miákolásra újra megjelenik. Nagyon fontos, hogy bármennyire is zavaró néha a hangoskodása, soha ne szidd le ezért! Inkább próbáld meg elterelni a figyelmét valamivel arról, hogy a másik már nincs ott. Ha nem csitul, akkor pedig szintén eljött az ideje az állatorvosi vizitnek. A túlzott vokalizáció ugyanis fájdalom, betegség jele is lehet.

Ragaszkodás

A gyász hatására a cicád sokkal ragaszkodóbbá válhat, ez pedig bizonyos esetekben akár szeparációs szorongáshoz is vezethet. A kedvenced követelheti, hogy veled aludjon, hogy állandóan az öledben lehessen, és keservesen sírhat, amikor elmész otthonról. A szorongás pedig olyan nemkívánatos viselkedésekhez vezethet, mint az alom mellé piszkítás vagy a bútorok rongálása, de rosszabb esetben az állat saját magában is kárt tehet. Ha elhatalmasodik az állapot, feltétlenül kérjétek szakember segítségét.

Stressz okozta egészségügyi problémák

Ahogy az emberek, úgy a macskák is szó szerint belebetegedhetnek a gyászba. A szeretett társ elvesztése okozta stressz a hasmenéstől kezdve a vakarózáson át a székrekedésig nagyon változatos tünetek megjelenését okozhatja. Ezek hátterében pedig minden esetben betegség áll, amelynek kezelése az állatorvos feladata.

A mély gyász egyes macskáknál depresszióhoz is vezethet. Ebből a cikkünkből megtudhatod, hogyan ismerd fel a probléma jeleit.

depresszió étvágytalanság gyász macska érzései stressz szeparációs szorongás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink