hirdetés

Megfázott a macskád? Így gondozd beteg kedvencedet

Szénási Szimonetta

2023. december 25 - Képek: Getty Images Hungary

A „macskamegfázás” egy általános kifejezés, amely kedvenceink tüneteinek egy csoportjára utal. Hasonló az emberek náthájához, és általában vírus okozza.

hirdetés

Az alábbiakban részletezzük, milyen tünetei vannak, ha megfázott a macskád, és mit tehetsz az érdekében.

A megfázás tünetei

Ahogy az embereknél, úgy a macskák esetében is tüsszögés, orrfolyás, szemváladékozás, bágyadtság, esetenként láz kíséri a betegséget. A legtöbb esetben ezek a tünetek 7-10 nap alatt maguktól elmúlnak, ám van, amikor különféle szövődmények lépnek fel – osztják meg tapasztalataikat a PetMD állatorvosi oldal szakemberei.

Másodlagos bakteriális fertőzés, valamint tüdőgyulladás is jelentkezhet. Ha azt látod, hogy kedvenced orrából és/vagy szeméből sárgászöld váladék ürül, az már intő jel. Ráadásul a felgyülemlett váladék miatt az állat elveszti a szaglását és az ízérzékelését, ami nagyon kellemetlen a számára, és emiatt gyakran az ételt sem fogadják el. Ez pedig tovább gyengíti őket.

Mikor fázhat meg a macska?

Mint minden betegség esetében, a megelőzés a legjobb módszer, így térjünk ki arra, miképp fázhatnak meg a cicák. A megfázás leggyakoribb okai különféle vírusok. Becslések szerint körülbelül az esetek 90 százalékában az úgynevezett macskaherpeszvírus és a macskakalicivírus okozzák.

Feline HerpesVirus (FHV)

A macskaherpeszvírus (vagy Feline Viral Rhinotracheitis) rendkívül fertőző. Általában olyan helyzetekben fordul elő, ahol több macska él együtt vagy szorosan érintkezik, például menhelyeken vagy kolóniákban.

Az emberek herpeszvírus-fertőzéséhez hasonlóan a fertőzött macskák életük végéig hordozzák a vírust. Sok macskánál előfordulnak nyugalmi időszakok, amikor a vírus nem szaporodik aktívan. A nyugalmi időszakok alatt teljesen egészségesnek tűnhetnek. Az immunrendszert elnyomó stresszes események után – például ha a macska új helyre kerül –, a vírus aktívvá válhat, és néhány napig olyan tüneteket okozhat, mint a tüsszögés vagy a szemfolyás.

Mindkét vírus nagyon ragályos.

Macskák calicivírusa

A calicivírussal fertőzött macskák nagyon hasonló tüneteket mutatnak a herpeszvírusos macskákhoz és szintén egy életen át hordozza a cica. A két betegség további hasonlósága, hogy mindkettő rendkívül fertőző.

Szerencsére mindkét vírusfertőzés csak a macskákra jellemző, és az emberre ártalmatlan. Ezenkívül mindkét vírus ellen védőoltás. Bár a vakcina nem akadályozza meg teljesen a fertőzést, segíthet a tünetek csökkentésében és a súlyos betegségek megelőzésében.

Mit tehet az állatorvos?

Amennyiben még egészséges a cicád, egyeztess az orvosotokkal az említett védőoltásokkal kapcsolatban. Ha pedig a fentebb felsorolt tüneteket tapasztalod kedvenceden, úgy a doktor egy alapos kivizsgálás után tudja felállítani a diagnózist. Ennek keretében vért is vehetnek tőle, továbbá röntgenre is szükség lehet.

Az orvos átfogó vizsgálatot fog végezni.

Mit tehetsz gazdiként?

Az enyhe esetek általában nem igényelnek orvosi kezelést, de néhány otthoni praktikával sokat enyhíthetsz a beteg macska kellemetlenségein.

Az egyik a párologtatás. Nagyon egyszerű módon segíthetsz eldugult orrú kedvenceden: vidd be magaddal a fürdőbe, amíg zuhanyzol. A meleg vízpára kidugítja a légutakat.

Ha otthonotokban túl száraz a levegő (ez télen szinte mindenhol gyakori), a hideg párásítás lesz a megoldás.

Biztosíts számára nyugalmat! A stressz hátráltatja a gyógyulást, míg a békés, csendes környezet meggyorsítja a folyamatot. Alakíts ki egy lábadozót a cicának kényelmes, meleg fekhellyel, alommal, és akár feromonos termékek használatával. A gyógyulás idején itt kaphat enni is a macska, az itatótálat pedig folyamatosan ellenőrizd.

Súlyos esetekben vagy felülfertőződés esetén antibiotikumra is szükség lehet. Ezt mindig az orvos utasítása szerint adagold. Amennyiben a macska nem kap levegőt, vagy teljesen megtagadja az evést, úgy néhány napra kórházi ellátásra szorulhat. Erről a doktor dönt.

Mint írtuk, enyhébb lefolyás esetén általában 7-10 nap alatt meggyógyulnak a macskák, ám a szövődmények miatt hosszabb ideig betegeskedhet a cicád.

Ha szeretnél mindent megtenni kevencedért a hideg hónapokban, ebben a cikkünkben számos hasznos tanácsot találsz, miként biztosíthatod számára az ideális környezetet az év ezen időszakában.

beteg a macska betegség nátha szemváladékozás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink