hirdetés

Ha a macskádat kóbornak hiszik, kötelező az ebrendészeknek befogni

Ványik Dóra

2023. szeptember 3 - Forrás: Getty Images Hungary

Hogyan lehet egy macskát jól tartani és mit tehetünk, ha azt látjuk, hogy a környezetünkben valaki nem jól bánik a cicájával? Ezekre a kérdésekre is válaszolt Dr. Vetter Szilvia PhD, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője.

hirdetés

Az újságokba sokkal inkább azok a hírek kerülnek be, amelyek arról szólnak, hogy kutyákkal bánnak rosszul, miközben az állatkínzási esetek második helyén a cicák állnak. A macskák esetében azonban ezt sokkal nehezebb tetten érni. Ha mégis azt látjuk, hogy a szomszédunk nem megfelelően tartja a cicáját, van lehetőségünk lépéseket tenni az ügyben.

A törvény értelmében a macskánk nem lehetne az utcán

A macska tartását kormányrendelet szabályozza

Az emberek macskával való viszonya szélsőséges; míg néhány generációval ezelőtt is azt volt sok helyen az elv, hogy a macska fogyóeszköz – és sajnos, manapság is vannak, akik így gondolkodnak -, sokan úgy bánnak a cicájukkal, mintha a gyermekük lenne.
„A kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatban kormányrendelet született, ám ez nem rendszertanilag, hanem a tartás funkciója, célja alapján határozza meg ezt a kategóriát – mondja Dr. Vetter Szilvia. „Ugyanakkor a macskák szempontjából jó néhány olyan pont szerepel, amely a jelenlegi magyar viszonyok között egyelőre nehezen betartható. Például ugyanúgy el kellene a cica ürülékét távolítani a közterületről, mint a kutya esetében, illetve a kiszökését a kertből, lakásból meg kell(ene) akadályozni. Ennek fényében valójában a kijárós macskatartás jogsértő a jelenlegi szabályok szerint, bár valószínűleg – túlzás nélkül – milliós nagyságrendű a kijárós macskák száma Magyarországon.

Arról nem is szólva, hogy az önkormányzatok kötelező feladata a kóbor állatok, kutyák és macskák befogása hazánkban, ami pedig a TNR módszert követő macskavédelem céljaival ellentétes. Gondoljunk bele: az állatvédők fáradságos munkával befogják a macskákat, ivartalanítják, visszaengedik a kolóniába, azonban két utcával odébb az ebrendészek befogják, mert belterületen ez a kötelességük. A cicákra vonatkozóan korszerűbb és életszerűbb szabályozásra lenne szükség.”

Titokban maradhat a kilétünk

Kevés speciális szabály van, ami kimondottan a macskákról szól, de azt kimondja a törvény, hogy a jó gazda gondosságával kell tartani, amely a fajára, fajtájára, nemére, egészségi állapotára kielégítő.

Fontos, hogy dokumentáljuk, ha azt látjuk, hogy valaki nem megfelelően bánik a cicákkal

A törvény azt is meghatározza, hogy naponta legalább egyszer ellenőrizni kell az állatot, továbbá, biztosítani a takarmányt és a vizet, és hogy sérülésmentesen tudjon mozogni, illetve – ha szabadon tartják – legyen lehetősége behúzódni fedett helyre az időjárás viszontagságai elől. Azt azonban látjuk, hogy ha valaki mindezt biztosítja, még akkor is felmerülhet a rossz tartás.
Dr. Vetter Szilvia elmondta: ha úgy látjuk, hogy a macskát rosszul tartják, az elsőfokú állatvédelmi hatóságokhoz fordulhatunk, jellemzően a település jegyzőjéhez vagy a hatósági állatorvoshoz.

Mindenképpen írásban keressük meg a hatóságot és érdemes fotóval, videóval, egyéb rögzített adatokkal is alátámasztani a bejelentésünket. Ha tartunk attól, hogy esetleg a bejelentés miatt kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, kérhetjük az adatok zárt kezelését.

Ugyanakkor semmiképpen se kezdjünk önálló akciókba, kerüljük az önbíráskodást, mert nem tudhatjuk, hogy például a macska azért sovány, mert nem kap eleget enni, vagy kétnaponta hordják az állatorvoshoz kezelésre a betegsége miatt.”

A macskagyűjtögetők és az illegális szaporítók

Egyre többször találkozunk olyan esetekkel, amikor éppen az a probléma, hogy az adott gazda minden kóbor macskát befogad, és idővel a rengeteg cica ellátása már problémát okoz neki, az ezzel járó szag pedig a lakóközösségnek.

Az állatgyűjtögetés – ha nem megfelelően tartjuk a macskákat – állatkínzásnak minősülhet

„Az állatgyűjtögetés sokszor állatkínzásnak minősül és a büntető törvénykönyvben bűncselekményként szerepel – mondja Dr. Vetter Szilvia. „Az illegális szaporítóknál is rendszeresen előfordulnak olyan körülmények, amelyek alkalmasak arra, hogy az állatnál maradandó egészségkárosodást vagy pusztulást okozzanak, ezért, ha ilyen esettel találkozunk, akkor mindenképpen tegyünk feljelentést – akár névtelenül is – a rendőrségen. A cselekmény minősített esetben akár 5 év szabadságvesztéssel is büntethető.”
Nincsenek egyelőre pontos adataink, hogy Magyarországon hányan tartanak macskát, de az állateledel forgalomból kiindulva Európa élvonalában vagyunk, ezért is fontos, hogy a macskák helyzete kielégítő legyen.

állatkínzás kóbor macska rossz bánásmód
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink