hirdetés

Segítünk értelmezni a macskaeledel címkéjét: nem minden az, aminek látszik

Hangai Lilla

2023. június 19 - Képek: Getty Images Hungary

Több kutatásból kiderült, hogy a gazdik hajlamosak a kedvencüknek megvenni a drágább eledelt akkor is, ha nekik le kell mondaniuk miatta valamiről. Vajon a drágább mindig jobb? Egy átlagos vásárló a címke alapján el tudja dönteni, hogy melyik eledel minősége jobb? Ezekre a kérdésekre is keressük a választ, valamint konkrét, gyakorlati tanácsokkal is szolgálunk.

hirdetés

A macskaeledel hátoldalán levő címke az értelmezés szempontjából még a leggyakorlottabb gazdinak is feladhatja a leckét. Öveket becsatolni, rázós terepre érkezünk!

A macskaeledel címkéje az értelmezés szempontjából a leggyakorlottabbaknak is feladhatja a leckét.

A címkézésre vonatkozó szabályok az EU-ban

Az állatélelmiszereket érintő jogszabályozás az EU és az USA területén is igen komplex, melynek célja az állatok és a tulajdonosok, vagyis a fogyasztók érdekvédelme. Ugyanakkor azt kár lenne tagadni, hogy az állateledelek minőségével kapcsolatos visszaélések nem szorultak teljesen vissza, így egy felelős állattartónak nyitott szemmel és elmével kell járnia.

Cikkünk célja nem a félelemkeltés, csupán a kisállattartók tudatosságra való ösztönzése. Nem mindegy, hol, és nem mindegy, mit vásárolsz meg!

A jogalkotás az állateledelek címkézést érintő szabályok kialakításakor a transzparens és valós információk feltüntetésének biztosítására törekszik, ezzel garantálva a fogyasztók védelmét

olvasható Breszkovics Botond, a PTE ÁJK doktoranduszának 2022-ben készült tanulmányában.

„Az állateledelek címkézését, kiszerelését és csomagolását érintően az általános élelmiszerjogról szóló 178/2002/EK rendelet általános elvi követelményként arról rendelkezik, hogy a fogyasztók rendelkezésére bocsátott információk, állítások nem lehetnek megtévesztők.” – olvasható szintén a tanulmányban. Ezekből kiindulva tehát egy átlagos macskatartónak elég, ha megtanulja értelmezni, amit a címke jelent. De lássuk most konkrétan, hogy hogyan, illetve mit érdemes a macskák szempontjából a leginkább megfigyelni.

Kiemelt nyersanyagok

A címként kiemelt nyersanyagok többféle megfogalmazásban is olvashatók. Ha azt írja a macskaeledel hátulján levő címke, hogy:

  • X-szel ízesítve: az kevesebb, mint 4%-ot jelent az X-ből
  • X-szel: az legalább 4%-ot jelent az X-ből
  • X-ben gazdag: az legalább 14%-ot jelent az X-ből
  • X vacsora: az legalább 26%-ot jelent az X-ből

Egy másik praktikus tipp, ha megnézed az eledel első három összetevőjét: ezekből lesz benne a legtöbb. Az első három tétel alapján láthatod, hogy a fehérje mennyisége elég magas-e az adott eledelben.

Ha a gyártó jelöli a terméken, hogy az „fehérjében gazdag”, annak minimum 15%-kal kell több fehérjét tartalmaznia az átlagos eledelnél. Az átlagos eledel itt azt jelenti – ha nincs a csomagoláson egyéb referencia feltüntetve –, hogy „az adott termékvonal átlagos felnőtt állata számára készült termékhez viszonyítva”.

A macskaeledel fehérjetartalmát is elárulja a címke

A macskák húsevők, fehérjére van szükségük, a zsírokat és szénhidrátokat nehezebben vagy egyáltalán nem tudják megemészteni. Ahhoz, hogy egészségesek maradjanak, állati fehérjében gazdag étrendre van szükségük, ugyanis ebből jutnak hozzá a számukra oly fontos esszenciális aminosavakhoz és a taurinhoz. Hogy ezt most itt miért írtuk le, az hamarosan világossá válik.

A gyártóknak lehetősége van kétféleképpen kifejezni a termékhez felhasznált alapanyagokat. Megnevezhetik a konkrét alkotórészeket (például búza, szójaliszt, répa, csirke zsiradék, stb.) vagy az uniós szabályozás alapján megengedett kategóriákban is részletezhetik a macskaeledel hozzávalóit (például hús és állati származékok, zöldségek, gabonafélék, stb.) a címke segítségével.

A „hús és állati származékok” elnevezésű kategória lehetővé teszi a gyártóknak, hogy az élelmiszeriparban keletkezett felesleget is felhasználhassák, ami az állatok számára hasznos lehet. Hivatalosan a „levágott melegvérű szárazföldi állatok mindenféle friss, vagy megfelelő kezeléssel tartósított húsos része, és melegvérű szárazföldi állatok vágott testének vagy testrészeinek feldolgozása során nyert mindenféle termék és származék”-ot foglalja magába. Mielőtt megijednél, fontos megjegyezni, hogy minden állati eredetű nyersanyagot csak úgy használhatnak fel a gyártók, ha azt állatorvos engedélyezte előtte.

Adalékanyagok

Az állateledelek összetevői kétféle csoportra oszthatók, úgymint takarmányanyagok (csirkemáj, borsó, zab, stb.) és mint adalékanyagok (C-vitamin, cink, aminosavak, karamell, stb.). Ezeknek egy részét csakúgy, mint az élelmiszeriparban, azért adják az eledelhez, hogy javítsák az állagát, színét, minőségét. Míg másokat azért, hogy ezzel tegyék teljesértékűvé a takarmányt. Ezek biztonságosságát szigorú szabályrendszer ellenőrzi.

Az adalékanyagokat a jogszabályok több kategóriára osztják, ilyen például a „tápanyagokkal rendelkező adalékanyagok”, amik például a vitaminok, a nyomelemek és az aminosavak. A gyártónak továbbá a tartósítószereket és színezékeket is nevükön vagy azonosító számukon kell jelölni.

Próbálj ne a márka, a csomagolás vagy az ár alapján ítélni!

Az adalékanyagok tartalmának mértéke megegyezik azzal a mennyiséggel, melyet az eledelhez adtak a gyártás során. Ezt általában egy táblázatban jelölik az úgynevezett analitikai összetevőknél a csomagoláson. A táblázat a hozzáadott összetevők és az adalékanyagok értékét együttesen jelöli, majd általában láthatunk egy százalékos megjelölést is arra vonatkozóan, hogy mennyi az állat napi szükséglete ezekből. Ezt olvasva egy újabb remek támpontot kapunk ahhoz, hogy megfelelő eledelt választunk-e.

A gabonamentes nem szénhidrátmentes

Míg a kutyák táplálásánál a gabona talán nem jelent olyan nagy problémát, addig a macskák szinte egyáltalán nem képesek azt megemészteni és hasznosítani. Igy amennyire csak lehet, kerülni kell! Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy ha egy eledel mentes gabonától, az még nem jelenti azt, hogy szénhidráttól is mentes. A gyártók sok esetben helyettesítik a gabonaféléket a macskaeledelekben burgonyával vagy zöldségekkel, melyek kis mértékben hasznosak és jók, nagyobb mértékben hozzájárulhatnak a plusz kilók felszaladásához. Itt jön képbe újra az analitikai összetevők táblázata. Ott láthatod, hogy mennyi szénhidrát van az eledelben, és mennyire van alapvetően a macskának szüksége napi szinten.

Így zajlik a minőségellenőrzés folyamata.

Konklúzió

Előfordulhat, hogy a papírforma szerint kiválasztottad a tökéletes eledelt, figyelembe véve egyaránt az összetevőket és azok tápértékét is, de kedvenced láthatóan nem rajong érte. Vagy esetleg nem hozta meg a várt változást (nem fényesebb a szőre, nincs több energiája, stb.), neadjisten kiderült, hogy allergiás rá. Nem szabad feladni, kísérletezgetni kell! Javasoljuk továbbá, hogy a csomagolást, a márkát és az árat is tedd egy pillanatra félre! Tudjuk, hogy nagyon nehéz ezektől elvonatkoztatni, de új ajtókat nyithat meg előtted!

Először érdemesebb a kisebb kiszerelést megvásárolni, és csak aztán beruházni a nagyobbra. Ha végleg elveszve érzed magad, bátran kérd ki az állatorvos véleményét, aki valószínűleg fog tudni segíteni a tanácsaival vagy konkrét termékajánlataival.

eledel eledel címkéje etetés Európai Unió felelős gazdi jogszabályok macska etetése Magyarország
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink