hirdetés

Mennyire vadmacska még a cicád? Nem is gondolnád, miben nyilvánul meg

Mádi-Krezinger Cintia

2023. december 20 - Képek: Getty Images Hungary

A házi macskák lelkük mélyén igazi tigrisek és oroszlánok; veszedelmes vadállatok, csak sajnos túl kicsik és aranyosak ahhoz, hogy ezt a rejtett tulajdonságukat kibontakoztathassák. Az ősi vad ösztönök azonban időről-időre a felszínre törnek, és betekintést nyújtanak abba, vajon mennyi maradt a kedvencedben a vadmacskából.

hirdetés

Sokan vallják, hogy a szíve mélyén minden cirmos valójában vadmacska. De vajon tényleg így van? Az alábbi viselkedések valóban az ősi ösztönök fellángolásai.

Játék az áldozattal

Ebben a cikkünkben körbejártuk már a zsákmánnyal való játék témát. Nem a szadizmus áll a viselkedés hátterében, sokkal inkább a vadászösztön, amelyre egy vadon élő macskának nagy szüksége van az életben maradáshoz.

Egy házi kedvencet kiszolgál a gazdi, így alapvetően nincs szüksége a vadászatra. Azonban az, ahogy otthon játszik, sokat elárul a benne rejlő vadról. Ha a cicád imádja a pálcás-elkapós játékokat, amikor úgy érezheti, hogy igazi lakás-predátor, és hajlamos még a jutalomfalatokat is pofozgatni, akkor ezen a területen élénken él benne a vadállat. Amennyiben kevéssé érdeklődik a zsákmányállatokat imitáló játékok iránt, és az asztal alól sem szokott rátámadni a lábadra, a szelídségi skála pozitív végén helyezkedik el.

Érintéses üdvözlés

Az érintéssel történő kommunikációt minden macskaféle alkalmazza. Így erősítik a kötödést az anyák az utódokkal, párzás idején a hímek és nőstények számára is fontos, a társas fajok, mint az oroszlán és a házi macskák esetében pedig a viselkedés nélkülözhetetlen eleme.

A macskák állán, ajkain és arcán illatmirigyek vannak, amelyeket egymáshoz – vagy az emberekhez – dörgölnek. Gyakori a teljes testes üdvözlés is, amikor az állat az egész testét hozzá dörgöli a másikhoz. A mozdulat gyakran fejeléssel indul. Bár ez a viselkedés rendkívül szelíd és szeretetteljes, valójában az egyik legfontosabb vad ösztön. Minél többet sündörög körülötted a cica, minél erősebben döfi a fejét hozzád, annál erősebb benne a vadmacska.

Karmolásos jelölés

Mind a vadon élő hímek, mind a nőstények karmolják a fákat (vagy más megfelelő tárgyakat) a területük kulcsfontosságú pontjain. A jelek magassága a környéken élő többi állatnak, más macskáknak adhat információt a méretükről és erősségükről.

A macskák ösztönösen újra és újra megjelölik ezeket a helyeket – a házi cicák is ezért karmolják kedvenccé vált bútoraikat. Ha házi oroszlánod mindent szétkarmol, valószínűleg erős benne a vad ösztön, ami miatt – még egyedüli kedvencként is – folyamatosan jelöli a területét.

Terület védelme

Sok macska (beleértve a házi macskákat is) gyakran jelöli a területét illattal és vizelettel. A vadmacska fajok ezt hangjelzésekkel is kiegészítik.

Amikor a macskák találkoznak, rituális mutatványokkal igyekeznek megakadályozni, hogy a konfliktusok verekedéssé fajuljanak. Ennek klasszikus esete a felálló szőr – ívelt hát – lábujjon állás – ordibálás kombináció.

Ezt a házi macskáknál is megfigyelhetjük – a kóbor állatoknál gyakrabban, hiszen nekik nagy szükségük van a vad ösztönökre a túléléshez. A benti cicákra kevésbé jellemző, de náluk is előfordulhat. Ha a kedvenced sosem csinálta ezt, akkor e tekintetben nem mondható vadnak. Ha azonban előfordult már, hogy egy váratlan vendég, egy másik állat vagy egy ismeretlen illat hatására felvette a területvédő pózt, erősebb benne a vadállat.

Támadási módszerek

A legtöbb macskaféle lesben álló ragadozó. Egy cirmos cica, aki a madáretető közelében settenkedik, ugyanazt teszi, mint egy leopárd egy itatóként használt tó közelében.

Ha a kedvenced gyakori elfoglaltsága, hogy elbújik, majd lesből a lábadra támad, erős benne az ősi ösztön. Ha ritkán bújik el, és szívesebben tartózkodik folyamatosan szem előtt, akkor nem igazán mondható vadnak.

Tudtad?

A házi macskák mellékveséi, amelyek a „menekülj vagy harcolj” hormonokat termelik, arányosan kisebbek, mint a vadmacskafajokban. Ez hozzájárulhat a házi macskák viszonylag nyugodt viselkedéséhez. Egyébként vad társaikhoz képest a házi macskák agya is kisebb. Kutatók szerint ez is a háziasítás során tapasztalható engedelmességi szelekció következménye.

Szeretnél többet megtudni kedvenced viselkedéséről?

Ebben a cikkünkben a testbeszédüket elemezzük, mégpedig alvás közben! A te cicád hogy szokott aludni? Elárjuk, mit kommunikál ezzel feléd.

macska ösztönei macska viselkedése vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink