hirdetés

Tsushima és Iriomote-szigeti macska: Japán természetvédelmi nagykövetei

Mádi-Krezinger Cintia

2023. november 28 - Képek: Getty Images Hungary

A két ritka leopárdmacska alfaj, az Iriomote-szigeti és Tsushima macska, kizárólag a nevükben is szereplő japán szigeteken találhatók meg. A körülbelül 100-100 egyedet számláló populációjuk miatt a macskák a Környezetvédelmi Minisztérium által vezetett védelmi intézkedések középpontjában állnak.

hirdetés

A japán emberek számára a macskák igen különleges állatok, akik nagy becsben élnek. A szigetországban pedig két ritka leopárdmacska alfaj is él. Az egyik csak az Iriomote-szigeten, a másik pedig a Tsushima-szigeten található. Egyik sem nagyobb egy házi macskánál, és mindkettőt Vörös Listás veszélyeztetett fajként tartják számon.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Antares (@antawes) által megosztott bejegyzés

Komoly veszélyben vannak

Az szigetekre korlátozódott két macskapopuláció egyedszámát különböző veszélyek széles skálája fenyegeti. Leginkább az úttesten történő gázolások ritkítják őket, a Tsushima macskát pedig a természetes élőhelyének folyamatos csökkenése is tizedeli.

A szigeteken élő fajok védelme rendkívül nagy kihívást jelent. Alacsony egyedszámuk miatt egyetlen betegség elterjedése vagy valamilyen természeti katasztrófa is kihalással fenyeget, hiszen teljesen izoláltak – veszély esetén nincs hová menekülniük. Ráadásul minél kisebb az élőhelyük, annál inkább csökken a túlélési esélyük.

Miért vannak ennyire kevesen?

Korábbi cikkünkben már meséltünk az Iriomote-szigeti macska tragikus történetéről. 1962-ben fogták be az első példányt, addig még a kutatók sem hittek az állat létezésében. A nagy felfedezés azonban szomorú valósággal is szembesítette a szakembereket. Akkoriban még rengeteg példány élt a szigeten, így a helyiek előszeretettel fogyasztották a húsát.

A Tsushima macskát bár az emberek nem vadászták, egyedszámuk mégis 50 év alatt a felére csökkent – a helyiek nemtörődömsége miatt. Autóbalesetek, a természetes erdei élőhelyeik irtása, illetve a házi macskák által terjesztett betegségek mind hozzájárultak a populáció folyamatos csökkenéséhez.

Vadvédelmi törekvések

Az Iriomote-szigeti és a Tsushima macskák az utóbbi években felkeltették a szigetlakók, a természetvédők, valamint a helyi- és nemzetközi közönség figyelmét.

A Japán Környezetvédelmi Minisztérium által működtetett, vadon élő állatok védelmére irányuló központok mindkét szigeten fontos intézkedéseket tettek az állatok fennmaradásáért. Az aktuális macskapopulációkkal kapcsolatos adatok folyamatos gyűjtése mellett kampányt indítottak a gázolások megelőzéséért, a helyiek és turisták edukációjáért és a sérült macskák rehabilitációjáért. Munkájukat közösségi önkéntesek, helyi önkormányzatok és nonprofit szervezetek is segítik.

Az egyik ilyen, sikerrel járt kezdeményezés az Iriomote-szigeti kóbor házi macska kolóniák felszámolása volt. Ennek köszönhetően megállították az általuk hordozott betegségek vadmacskákra terjedését.

Más projektek egyelőre nem hoztak eredményt. 1999 óta különböző állatkertek közreműködésével mesterséges tenyésztési program zajlik, ám a fogságban született egyedek egyikét sem engedték vissza a vadonba.

Annak ellenére, hogy folyamatos kihívásokkal néznek szembe, a szakértők mindkét vadmacska jövőjét illetően bizakodók. Az Iriomote-szigeti macska populációja jelenleg stabil, a Tsushima macska pedig újra felbukkant a szigetek azon területein is, ahonnan korábban eltűnt.

A fogságban született egyedeket nem lehet visszaengedni a vadonba.

Jelentőség az ökoszisztémában

Az Iriomote-szigeti és Tsushima macska védelme nemcsak a fajfenntartás, hanem a teljes természeti terület megfelelő szinten tartása miatt is létfontosságú.

Ezek a macskák a számukra otthont adó szigetek táplálékláncának tetején vannak. A szigeteken nincsenek nagyobb ragadozók, ezért ha a macskák jól vannak, és növekszik a populáció, az azt jelzi, hogy az egész környezet, azaz a többi, számukra táplálékként szolgáló állat is jó állapotban van.

A területeken a fiatalok edukációjának kulcseleme a szigetek ökoszisztémájának bemutatása, középpontban a macskákkal. Szakértők szerint a helyi fiatalok azok, akik hosszú távon sokat tehetnek az állatok védelméért. Sokkal körültekintőbben szemlélik a környezetüket és jobban megértik a különböző őshonos állatfajok fontosságát.

iriomote-szigeti macska leopárdmacska tsushima macska vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink