hirdetés

A szódabikarbóna minden macskás gazdi számára csodaszer

Mádi-Krezinger Cintia

2024. február 25 - Képek: Getty Images Hungary

A módszer amilyen egyszerű, annyira nagyszerű – de csak óvatosan! A nem megfelelő eljárásnak egészségügyi kockázatai is lehetnek.

hirdetés

Napjaink cicagazdijai talán el sem tudják képzelni, milyen volt az az idő, amikor még nem létezett macskaalom. A benti cicák vécéje azonban hiába praktikus, ha a belőle áradó szagok átjárják a helyiséget. (Bár fontos megjegyezni, hogy alapvetően egy rendesen karbantartott alom nem lehet büdös!) A nemkívánatos aromák megszüntetésére számos megoldás létezik, de ezek nem mindegyike hatékony, ráadásul a cicának sem feltétlenül komfortos. Az illatosított macskaalmok fő célja a szagok elfedése lenne, de tudjuk, hogy a mesterséges illatanyagokra sok kedvenc érzékeny. Mi lehet a megoldás amellett, hogy naponta lapátoljunk és rendszeresen tisztítsunk? Mutatjuk, hogyan alkalmazható a szódabikarbóna, ha az alom szagtalanítása cél.

A szódabikarbóna az alom szagtalanításánál fantasztikusan működik!

Elő a szódabikarbónával!

A kémikusok már korán felfedezték a nátrium-bikarbonátot, a nagyközönség számára is elérhető termékek azonban csak a 1800-as évek végén terjedtek el. A vállalkozók hamar felfedezték a szódabikarbónában rejlő potenciált, és a sütés-főzéstől kezdve a takarításig számos területen bevetették a termékeikben.

A szódabikarbóna egyik legfontosabb felhasználási területe a tisztítás – a mai napig is széles körben alkalmazott szer a különböző szagok semlegesítésére. Nem meglepő tehát, hogy a macskaalom kapcsán is igazi csodafegyver lehet.

A nátrium-bikarbonát pH értéke 9,0, vagyis lúgos. Egy egészséges cica vizeletének pH értéke 6,3-6,6 között mozog, vagyis savas. A szódabikarbóna használatának elmélete tehát az, hogy az alomhoz adva semlegesíti az erősen savas vizelet kellemetlen szagát.

Így használd

Keverj egy-két evőkanálnyi szódabikarbónát az alomba. Nincsen szaga, viszont nagyon rossz az íze – emiatt nem szabad sokat tenni bele. A cicák ugyanis az alom használatát követően gyakran mosakodásba kezdenek, a talpukra ragadt szódabikarbóna pedig igen kellemetlen lehet, ha a szájukba kerül. Egészségügyi problémát nem okoz (mérgezés abban az esetben történhet, ha testtömeg kilogrammonként 10 grammot elfogyaszt az állat), de bizonyos cicáknál alomkerülő magatartást idézhet elő.

A szódabikarbóna negatívumai közé tartozhat még a használatával keletkező por. Sok gazdi éppen a szálló por minimalizálása érdekében választ szemcsés almot. Bár egy-két kanálnyi szódabikarbóna nem okoz porfelhőt, egy érzékenyebb cica vagy gazdi számára zavaró lehet.

Fontos még megjegyezni, hogy egyelőre nem állnak rendelkezésre kutatások azzal kapcsolatban, hogy a szódabikarbóna használata hogyan és milyen mértékben befolyásolja az ammóniagáz keletkezését a cica vizelését követően. Ugyan csekély az esélye annak, hogy ilyen kis mennyiségű nátrium-bikarbonát alkalmazása mellett fennállna az ammónia-mérgezés veszélye, de a felelős döntés meghozatalához ezt is figyelembe kell venni.

Az alomhoz keverés mellett továbbá a szódabikarbóna-ecet mix tökéletes szer az alomtálca, illetve alomdoboz tisztításához.

Örök kérdés a kezdő cicagazdik számára, hogy fedett vagy fedetlen alomtálcát válasszanak kedvencük számára. Ebből a cikkünkből megtudhatod, mi a tudomány válasza.

alomtálca macskaalom szódabikarbóna vizelet
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink