hirdetés

Így akkor is lehet macskád, ha allergiás vagy rájuk

Mádi-Krezinger Cintia

2023. november 11 - Képek: Getty Images Hungary

Kutatások szerint akár minden ötödik ember allergiás lehet a macskákra, ám ez nem jelenti azt, hogy ne tarthatnál cicát még akkor is, ha érzékeny vagy rájuk.

hirdetés

Számos mítosz kering a macskaallergiáról – de mi az igazság, és mi tévhit? Összeszedtük az ezzel kapcsolatos legfontosabb információkat, amelyekből az is kiderül, hogy valóban le kell-e mondanod egy cica társról, ha érzékeny vagy rá.

A macska szőre okozza az allergiát

Sokan úgy vélik, hogy a cica szőre váltja ki a kellemetlen reakciókat, ám ez nem teljesen igaz. A macskaallergia forrása ugyanis nem maga a szőr, hanem az azon található fehérjék. A kedvencekre érzékeny emberek többsége a faggyú- és nyálmirigyekben termelődő Fel d1 nevű fehérjét nem bírja. Bár ez az érzékenység fő kiváltója, a házi macskáknak egyébként 8 potenciális allergénjük van. A második leggyakoribb a Fel d4, amely szintén a nyálmirigyekben termelődik.

Amikor a kedvenc tisztálkodik, az allergén a nyálukkal a szőrre kerül, de a faggyúmirigyekből is a cica bundájára jut az anyag. Amikor megsimogatod az állatot, a tenyeredre is kerül belőle, amely immunreakciót indít el – különösen akkor, ha kézmosás nélkül megdörzsölöd az orrod vagy a szemed.

Ám nem szükséges a simogatás az allergia megjelenéséhez; elég lehet az is, ha egy légtérbe kerülsz a macskával. A cica bundája ugyanis olyan, az emberi korpához hasonló kis részecskéket hullajt el mindenhol, ahol jár, amelyek szétszórják a fehérjéket is. Ezek annyira picik is lehetnek, hogy észrevétlenül belélegzed.

Ha nincs szőr, nincs macskaallergia?

A kopasz cicákat sokan hipoallergén állatként tartják számon, mivel a legtöbb macskaallergiás embernél nem váltanak ki reakciót. Ám a megnevezés nem igazán helytálló, ugyanis minden macska termel Fel d1-et.

A kiváltott allergiás tünetek kisebb mértékét az okozza, hogy mivel kevesebb vagy nincs szőre, ezért az allergéneknek való kitettség is alacsonyabb. Vizsgálatok emellett arra is rávilágítottak, hogy a Fel 1 d termelés mértékében is megfigyelhetők különbségek az egyes macskák között. Ezért történhet, hogy egy allergiás az egyik cicára alig reagál, egy másiktól viszont megállás nélkül tüsszög.

Hogyan lehet cicád a macskaallergia ellenére?

Hacsak nem produkál a szervezeted életveszélyes reakciókat a cicák közelében, nem kell feladnod a gazdivá válás örömét. A tények ismeretében az alábbiak segíthetnek abban, hogy a megfelelő bársonytalpú kiválasztásával boldog és tüsszögésmentes életetek legyen.

Az első és legfontosabb, hogy időt tölts a kiszemelt állattal, mielőtt hazavinnéd. A legtöbb menhelyen és ideiglenes befogadónál van lehetőséged, hogy ne csak egy-két simogatás erejéig találkozz a cicával. Így tesztelheted, hogy mennyire erős immunreakciót vált ki belőled. A Fel 1 d termelés mértékét csak a kellő mennyiségű egy légtérben eltöltött idő alapján tudod felmérni.

Ha megvan a tökéletes választott, az otthonodat is allergia-biztossá teheted. Érdemes beszerezned egy HEPA szűrővel ellátott levegő tisztítót, és egy szintén HEPA szűrős, kifejezetten allergének csökkentésére tervezett porszívó sem árt.

Szintén fontos, hogy a cicát a hazakerülés pillanatától kezdve tanítsd meg arra, melyek az otthonod azon területei, ahová nem mehet. Javasolt, hogy a hálószobád tiltott zóna legyen a nyugodt alvás érdekében, de jó, ha azt is a legelején tisztázzátok, hogy nem ugorhat fel a konyhapultra vagy az étkezőasztalra.

Konzultálj továbbá az orvosoddal is az esetleges gyógyszeres terápiával kapcsolatos tudnivalókról.

macska allergia macska szőre macska tartása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink