hirdetés

Színváltó macskák: így változtatja meg a bundájukat a vitiligo

Molnár Enikő

2023. december 13 - Képek: Getty Images Hungary

Számos különleges mintázatot láthatunk a macskák világában, de vannak cicák, akik látszólag színváltó bundával élik az életüket. Vajon mi az oka ennek?

hirdetés

Képzeljük el a következő helyzetet: befogadunk egy fiatal, fekete cicát. Arra számítunk, hogy nagy valószínűséggel lesz egy fekete macskánk akár 15-20 évig. De kedvencünk színe folyamatosan változik, és szépen lassan fehér foltok jelennek meg rajta, látszólag a semmiből. Egy átlagos gazdi ilyenkor megijedhet, hiszen ki tudja, hogy mi okozhatja a változást, akár komoly problémája is lehet az új jövevénynek. Hiszen az agyunk sokszor a legrosszabb forgatókönyvet pörgeti végig, és bele se gondolunk, hogy lehet, semmi életet veszélyeztető oka nincs az érdekes mintázatnak. Pedig az igazság az utóbbiban rejlik: a kondíció, amivel találkoztunk, a vitiligo nevet viseli, és igazából teljesen ártalmatlan.

Színváltó macskák

A vitiligo elsőre ijesztően hangozhat, de van magyar megfelelője is a szónak, ami mindent elmond, amit tudnunk kell a jelenségről. Gyakran úgy hivatkozunk rá, hogy szerzett pigmenthiány, foltos festékhiány vagy esetleg bőrfestékhiány. Részletesebb magyarázattal élve a vitiligo egy olyan betegség, mely során a bőr természetes pigmentjei a melanociták (azaz a festéksejtek) működésképtelenségéből kifolyólag hiányoznak. Ez azért fontos információ, mert ezek a sejtek felelősek a bőr és a szőr színéért is. Bármennyire különleges is, ez egy dermatológiai zavar, ami lassan növekvő, szabálytalan foltokban jelentkezik.

A vitiligo képről elég nehezen megállapítható, hiszen folyamatában láthatja legjobban az ember.

Többnyire öröklődő, tehát genetikai háttere van, de autoimmun betegség miatt is kialakulhat. Az autoimmun betegség jellemzője, hogy aszervezet saját magát támadja. A vitiligo esetében a macska szervezete antitesteket termel a melanociták ellen. Vannak olyan esetek, amikor a festékhiányt gombás fertőzés vagy vegyi anyaggal való érintkezés váltja ki. Bár ezeknél is megváltozik a szőr színe, nem keverendőek össze a vitiligóval, hiszen nem „természetes” okaik vannak, illetőleg pedig az ilyen jellegű foltok nem terjednek.

Alternatív magyarázatok

Érdemes megemlíteni, hogy egyes kutatások szerint a stressz is okozhat szerzett pigmenthiányt, kicsit hasonlóan, mint az embereknél az őszülést. Egy komoly sokkhatás vagy huzamosabb ideig tartó stressz (mondjuk egy bántalmazó környezet) mind-mind hozzájárulhat a bőrfestékhiány kialakulásához. Ehhez kapcsolódóan került előtérbe a teória, hogy az abnormálisan működő idegsejtek toxikus anyagokat termelnek, ezekkel károsítják a melanocitákat. Így azok tulajdonképpen mérgezésben pusztulnak el.

Ne aggódj, nem fertőző

Bár már kiderült, hogy a vitiligo kialakulása elsősorban genetikai okokra vagy autoimmun betegségre vezethető vissza, szeretnénk tisztázni, hogy a kondíció nem fertőző. Ez az érdekes kinézet megmarad annál a cicánál, akinél megjelenik, és nem terjed át a többiekre. Sőt, attól még, mert egy alomban van egy vitiligo cica, egyáltalán nem biztos, hogy a testvéreinél is kialakul az állapot.

Két típusa van a vitiligónak, a fokális, ami azt jelenti, hogy csak egy bizonyos területet érint a pigmenthiány, illetve a generalizált, ami arra vonatkozik, hogy az egész testre átterjedhet, és random módon megjelenhet. Ha egyszer elkezdődött, nincs megállás, és akár 6 hónapon belül teljesen átalakulhat kedvencünk szőrzete. Viszont ez nem egy stabil állapot, történhet újra pigmentáció, lehetnek területek, ahol visszanyeri az eredeti színét vagy egy ahhoz nagyon hasonlót. Bár a bevezetőben egy fekete cicát hoztunk példának, nem csak őket érintheti a vitiligo, de náluk az egyik legfeltűnőbb.

A vitiligo következményei

Általában teljesen ártalmatlan a színváltás, egyáltalán nem fájdalmas az állatnak. Ritka, hogy a bőr ilyenkor begyulladna, megváltozna a textúrája vagy esetleg hámlana, de nem kizárt. Érdemes elvinni kedvencünket egy állatorvoshoz, hogy egy pontosabb diagnózist kapjunk arról, hogy mi okozhatja a pigmenthiányt. Sajnos a pigment hiánya miatt sokkal fogékonyabbak a vitiligóval élő macskák a leégésre. Emiatt a bőrrák esélye is megnő, ezért limitáljuk a napozóidejüket, illetve kenjük be egy bőrbarát (lehetőleg parfümmentes) naptejjel azokat az érintett területeket, ahol nem takarja szőr a bőrét.

Lehet gyógyítani?

Jelenleg nincs elérhető kezelés, amivel újra lehetne pigmentálni az érintett területeket. Igazából ez egy esztétikai „probléma”, ami nem káros az egészségére, ezért érdemesebb megszokni az új, különleges kinézetet. Vannak javaslatok, amikkel lehet, hogy kontrollálható vagy fenntartható a jelenlegi állapot, de ezek inkább olyanok, hogy „talán segítenek”. Vannak, akik azt javasolják, hogy érdemes lehet rendszeresen napra vinni a cicát, hátha működésre lehet bírni a gyengébb melanocitákat, illetve támogatni az újak létrejöttét. Itt megjegyeznénk, hogy mértékkel, és ne a tűző napra vigyük ki kedvencünket, hiszen ahogyan fentebb is említettük, sokkal fogékonyabbak a napsugarak káros hatására. Mások étrendbeli változtatásokat ajánlanak, például omega-3 zsírsavakban és C-vitaminban bővelkedő diétát.

Ha ezek a tanácsok nem működnek, ne essünk kétségbe és ne szomorodjunk el. Kedvencünk ugyanaz a cica marad, sugárzó személyiséggel, csak egy kicsit érdekesebb lesz a megjelenése.

Ha szeretnél többet olvasni az érdekes mintázatú cicákról, akkorezt az írásunkat ajánljuk, ahol szót ejtünk a mozaikosságról és a kimérizmusról.

autoimmun betegség bőrbetegség bőrrák festékhiány genetika pigmenthiány stressz színváltó macska vitiligo
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink