Férgek a macskák gyomor- és bélrendszerében: az emberek is könnyedén elkaphatják a cicáktól, elmondjuk, hogyan
Hangai Lilla, 2023. április 25 - Képek: Getty Images Hungary
A kisállattartók egyik legnagyobb félelme, hogy kiderül, kedvencük férges. Amellett, hogy a helyzet felfedezése ijesztő és meglehetősen kellemetlen élmény is, a paraziták jelenléte komoly aggályokat vet fel a cica egészségével kapcsolatban. Szerencsére számos biztonságos és hatékony módszer létezik a macskák bélrendszerében előforduló férgek kezelésére. Sőt szerencsére megelőző intézkedésekre is támaszkodhatunk.
Máris elmondjuk, mit érdemes tudni a macska gyomor- és bélrendszerében lévő férgek okozta tünetek megjelenéséről, valamint arról, hogyan lehet eredményesen és biztonságosan megszabadulni tőlük.
Hogyan lehet férges a macska?
A macskák leggyakrabban parazitapetékkel vagy fertőzött ürülékkel való érintkezés során fertőződnek meg. Amikor a fertőzött területen a macska szőrére ragadnak a peték, majd ők azt önápolás közben lenyelik, már meg is van a baj.
A benti macskáknál ez ugyanolyan könnyen előfordulhat, mint a kijárósoknál, különösen akkor, ha több macska osztozik egy alomtálcán. A kinti macskák rendszeresen vadásznak kisebb rágcsálókra, ami szintén növeli a megfertőződés kockázatát, ugyanis a férgek a zsákmányállatok izomszöveteiben is élhetnek.
A macskák továbbá megfertőződhetnek kutyaürülék által is, mivel nem minden orsóféreg és kampósféreg fajspecifikus. Ilyen például az ancylostoma braziliense nevű kampósféreg, valamint a toxascaris leonina nevű orsóféreg. A macskák galandférgeket is elkaphatnak a kutyák bolháján keresztül.
A macskákban előforduló férgek leggyakoribb típusai:
- orsóféreg
- kampósféreg
- galandféreg
- ostorféreg
Ritkábban diagnosztizált férgek, amelyek súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak, és akár végzetesek is lehetnek:
- tüdőférgek
- gyomorféreg
- hólyagféreg
- szívféreg
- májmétely
A macska testében jelenlévő férgek a következő tünetek megjelenését okozzák
A macskák féregfertőzései lehetnek teljesen tünetmentesek, de súlyosak és életveszélyesek is, a féreg típusától és a fertőzés súlyosságától függően. A leggyakoribb jelek a következők:
- hányás (néha férgekkel a hányásban)
- hasmenés (vérrel vagy anélkül)
- kátrányos széklet (túlságosan sötét, feketés)
- fogyás
- megnövekedett has
- bőrelváltozások
- fénytelen szőrzet, rossz fizikai állapot
A fertőzések súlyosbodásával és a tünetek előrehaladtával olyan jeleket tapasztalhatsz, mint például:
- gyengeség
- kiszáradás
- sápadt ajkak és íny a kialakult vérszegénység következtében
- alacsony vérnyomás
Okoznak-e a macskáknak fájdalmat a férgek?
A férgek okozhatnak fájdalmat a cicáknak. A lárvák vándorlása a májon, a gyomron, a szemen vagy a tüdőn keresztül kellemetlen érzés lehet, mivel az érintett szövetek begyulladnak az okozott károsodás miatt. Ez a következőképpen jelenhet meg:
- A has fájdalma, beleértve a gyomornyálkahártya gyulladását, melynek következtében felléphet gyomorhurut (hányinger, hányás, étvágytalanság.)
- A szemirritáció következtében a szemek túlzott dörzsölése, hunyorítás, a szem váladékozása.
- A fehérjevesztésből származó folyadék felhalmozódása egyes állatoknál felpuffadt hasat okozhat, ami a hasizmok és a bőr duzzanata miatt szintén nagyon kellementlen.
- Légzési problémák is jelentkezhetnek, ha a túl sok hasi folyadék nyomja a membránt és korlátozza a normális tüdőkapacitást.
Elkaphatják-e a férgeket az emberek a macskáktól?
Igen, az emberek is elkaphatják a macskák féregfertőzését, ha közvetlenül érintkeznek a szennyezett ürülékkel vagy talajjal. A leggyakrabban a homokozóban való játék, a mezítlábas séta a fűben vagy a kertészkedés közbeni megfertőződés fordul elő.
Így lehet megszabadulni a férgektől a macskákban
Számos otthoni gyógymód létezik, amelyekről azt állítják, hogy hatékonyak a férgek kezelésében. Ilyen például a fokhagyma, az almaecet, a tökmag, a sárgarépa vagy a kurkuma. Mindazonáltal soha nem javasolt, hogy kedvencedet vény nélkül kapható gyógyszerekkel vagy természetes gyógymódokkal kezeld férgek ellen! Ahogy írtuk is, a fertőzés komoly problémákat, egyes esetekben halált is okozhat, így ezen nem érdemes sem spórolni, sem kockáztatni. Arról nem is beszélve, hogy a nem megfelelő kezelés még ronthat is a helyzeten.
Az állatorvos orálisan bevehető vagy injekciós féreghajtót írhat fel, amely elpusztítja mind a petéket, mind a kifejlett férgeket. Előfordulhat azonban, hogy a cicának több adagra lesz szüksége ahhoz, hogy minden lárva elpusztuljon.
Az állatorvos valószínűleg javaslatot tesz majd arra is, hogy kezdd el kedvenced havi – helyi vagy orális – bolhairtását is, mivel a galandféreg-fertőzés kiújulhat a bolháktól.
Mi történik, ha a férgeket nem kezelik?
A kezeletlen féregfertőzések veszélyesek, akár végzetesek is lehetnek. A lárvák vándorlása a test szervein és szövetein keresztül – míg eljutnak a bélbe –, súlyos bőrfertőzéseket, vakságot, görcsöket vagy tüdőgyulladást okozhatnak, a vándorlás útjától függően.
A folyamatos vérveszteség és a létfontosságú tápanyagok elvesztése a férgek miatt progresszív vérszegénységhez, súlycsökkenéshez, kiszáradáshoz és halálhoz vezethet.
Hogyan előzhető meg?
A macskák féregfertőzése, valamint a gyermekekre és felnőttekre való átterjedése megelőzhető a higiéniai szabályok betartásával, valamint szívféreg-, bélféreg- és parazitamentesítéssel.
A benti macskák esetében az alomtálca napi rendszeres tisztítása az egyik legfontosabb lépés. A kinti macskáknál az udvaron, a homokozóból és a virágágyásokból származó ürülék rendszeres összeszedése (kesztyű segítségével!) minimálisra csökkenti a parazita terjedésének lehetőségét.
- alomtálca
- bélféreg
- beteg a macska
- bolha
- bőrbetegség
- emberekre is veszélyes fertőzés
- féreghajtás
- férgek a gyomor- és bélrendszerben
- férgek macska
- férges macska
- fertőző betegségek
- hányás
- hasmenés
- macska bolhás
- macska fogyása
- macska hányása
- macska hasmenés
- macska ürülék
- macskaalom tisztítás
- matt szőrzet
- orsóféreg
- szemváladékozás