hirdetés

Inkontinencia a macskáknál: számos komoly betegség összetéveszthető az állapottal

Hangai Lilla

2023. október 14 - Képek: Getty Images Hungary

Az inkontinencia, vagyis a vizelet visszatartásával vagy tárolásával kapcsolatos nehézség egy macska esetében lehet veleszületett vagy későbbi életszakaszban szerzett probléma is.

hirdetés

A normál működés esetében a húgyhólyag fala ellazul, ami lehetővé teszi a vizelet összegyűjtését. Amikor a hólyag megtelik, a fala megfeszül, a húgycső záróizma pedig lazává válik, hogy létrejöhessen az ürítés. Ha ebben a folyamatban valami meghibásodik, akkor beszélünk a macskák esetében az inkontinencia nevű problémáról.

Az inkontinencia és az alomtálcán kívüli ürítés között hatalmas a különbség.

Az inkontinencia tünetei macskák esetében

Az inkontinenciát gyakran keverik az alomtálcán kívüli ürítéssel. Az utóbbi gyakoribb és akaratlagos cselekvés, míg az inkontinencia esetében a szivárgás a cica tudta nélkül történik. A következő tünetek megfigyelésével lehet azonosítani:

  • az ürítés nem guggolva vagy vizelési helyzetben történik;
  • vizelet található a cica fekhelyén vagy olyan helyeken, ahol pihen;
  • vizeletnyomok láthatók és vizelet szaga érezhető a farok alatti részen.

A következő tünetek akkor is megfigyelhetők, ha inkontinenciáról van szó, és akkor is, ha alomtálcán kívüli vizelésről:

  • krónikus húgyúti fertőzés;
  • vér a vizeletben;
  • túlápolás a húgycső körüli területen.

Az alábbi tünetek akkor jelentkeznek, ha alomtálcán kívüli ürítéssel állunk szemben:

  • az állat felveszi a vizelő testhelyzetet;
  • erőlködnie kell ahhoz, hogy elinduljon a vizelés;
  • fájdalom vizelés közben;
  • ismétlődő vizelés a ház bizonyos területein;
  • vizeletürítés függőleges felületeken.

Az inkontinencia lehetséges okai a macskák esetében

Ha az inkontinencia a cica esetében veleszületett, a hólyag vagy a húgycső nem fejlődött ki megfelelően még az anyaméhben. Ezt okozhatja a vese és a hólyag közötti cső rossz helyen való rögzülése, melynek következtében a vizelet a húgyhólyagból egyenesen a testen kívülre távozik. Előfordulhat, hogy a húgycső záróizma fejlődik rendellenesen, ami lehetővé teszi a vizelet kiáramlását, ha nyomást gyakorolnak a záróizomra. De az is megtörténhet, hogy gerinc- vagy csigolya-rendellenességek károsíthatják az idegeket a hólyagfalban vagy a záróizomban.

A későbbi életszakaszban kialakult inkontinencia leggyakrabban trauma eredménye. Ebben az esetben is okozhatja az állapotot a gerinc vagy a csigolyák sérülése, valamint a hólyagfal idegeinek a túlérzékenysége is lehetővé teheti a hólyag túltöltését, illetve az ürülés meghiúsulását. Sőt, a záróizom idegeinek a túlérzékenysége is csökkenhet, ami a záróizom nem megfelelő működését okozza.

A macskák esetében a húgycső elzáródása a leggyakoribb ok. Ez akkor fordul elő, ha valami akadályozza a vizelet áramlását a húgycsőben, ami a hólyag túlcsordulását okozza, így pedig a vizelet az elzáródás körül szivárog ki.

A macskaleukémia vírusáról gyanítják, hogy inkontinenciát okoz. Számos anyagcsere-betegség pedig összetéveszthető a vizelet inkontinenciával. Ezek az állapotok növelik a termelődő vizelet mennyiségét, aminek következtében a vizeletürítési balesetek száma is megnövekedhet. Ilyen lehet a cukorbetegség, a májbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés és a vesebetegség is.

Az inkontinencia kezelése

Csak állatorvos tudja megállapítani, hogy mi okozza pontosan az inkontinenciát kedvencednél, így mindenképpen el kell őt vinned vizsgálatokra! Hogy a kezelés milyen módon zajlik majd, azt a tüneteket előidéző okok határozzák meg. Lehetséges, hogy hetekig, hónapokig vagy akár élethosszig tartó kezelésre lesz a macskának szüksége.

Valószínűleg fog kapni a cica antibiotikumot, hogy a kialakult fertőzést kezeljétek. Szerencsére már számos gyógyszer áll rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik, hogy a hólyag könnyen kiürülhessen. Ezeket akkor lehet használni, ha a problémát elzáródás vagy a húgycső duzzanata, valamint túlstimulálása okozza. Infúzióra is szükség lehet a vese stabilizálásához és a méreganyagok eltávolításához.

Egyes alkalmakkor műtéttel is lehet korrigálni a kialakult inkontinenciát. Ilyen eset lehet például a hólyagkő jelenléte vagy a gerincproblémák.

A gyógyulási idő függ a probléma súlyosságától, de kellő odafigyeléssel az inkontinenciától szenvedő cicák is teljes életet élhetnek; még akkor is, ha nem lehet megszüntetni, csak kezelni tudják az állapotot.

Ha hólyagkő okozza a gondot, akkor szükség lesz speciális étrendre, de számolni kell azzal is, hogy az alomtálcát alacsony falúra kell cserélni. (Így kevésbé terhelődik a macska izomzata, csontozata.) Szakértők javasolják a vitaminok és étrendkiegészítők bevezetését is. A fermonos sprayk és párologtatók jók a stresszoldáshoz, az akupunktúra pedig remek módszer lehet a szövetek megerősítéséhez és a gyógyulási folyamat meggyorsításához. Mindezekről kérdezd bátran az állatorvosodat, és csak vele egyeztetve kezdj el bármit alkalmazni!

Hogy kedvenced esetében mi okozza az inkontinenciát, azt csak az állatorvos tudja megmondani!

Az inkontinencia megelőzése

A súlyszabályozás kulcsfontosságú számos betegség megelőzésében, beleértve a húgyúti betegségeket és a cukorbetegséget is.

Amire még érdemes kiemelten odafigyelni, az az eledel minősége, a szakértők szerint ugyanis a gyengébb minőségű élelmiszerek húgyúti betegségekkel hozhatók összefüggésbe. Bizonyos elektrolitok koncentrációja befolyásolja a vizelet pH-ját, ami lehetővé teszi a kövek képződését. A nedves eledel bevonása nagyon fontos az étrendbe, ha ez eddig még nem történt meg! Hogy hogyan érdemes etetni a cicát, arról ITT írtunk, de javasoljuk, hogy a lehetőségekről az állatorvossal is egyeztess!

bepisil beteg a macska inkontinencia macska macskapisi sokat pisil a macska vizelet
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink