hirdetés

A zöldhályog kezelés hiányában visszafordíthatatlan vakságot okoz: így ismerd fel időben

Hangai Lilla

2024. január 4 - Képek: Getty Images Hungary

A glaukóma, vagyis a zöldhályog esetében a szem belsejében megnövekszik a csarnokvíz mennyisége, aminek következtében nyomás alakul ki a szervben, és az károsodhat emiatt. A megnövekedett szemnyomás visszafordíthatatlan vakságot okozhat ha nem kezelik időben.

hirdetés

Lássuk máris, hogy a glaukóma macskák esetében milyen tünetekkel jár, mitől alakul ki, és hogyan lehet kezelni.

A szemben lévő megnövekedett nyomás miatt a szem kidülledhet, a pupillák mérete eltérő lehet.

A glaukómát a következők idézhetik elő

A zöldhályognak két típusa van, az elsődleges és a másodlagos. Az elsődleges egy anatómiai rendellenesség következtében jön létre. Erre az állatnak genetikai hajlama van, de a macskáknál rendkívül ritka, inkább kutyák szenvednek tőle. A másodlagos glaukómát betegség okozza, ami valamilyen formában fizikai akadályt képez a csarnokvíz elvezetésénél. Ezek az akadályok lehetnek fehér- vagy vörösvértestek, rákos sejtek, a helyéről elmozdult szemlencse, vagy akár olyan krónikus szemgyulladás is, mint az uveitis.

A másodlagos glaukómát olyan betegségek is okozhatják még, mint a FeLV, a FIP, a FIV, gombás megbetegedések vagy a toxoplazmózis. Természetesen a szemet ért trauma is előidézheti, vagy akár a vérmérgezés. Néha az is előfordul, hogy nem azonosítható az oka.

Kezelés nélkül a macska állapota rosszabb lesz, és hagyjuk, hogy erős fájdalommal éljen.

A glaukóma tünetei a macskák esetében

Amennyiben a következő tüneteket tapasztalod, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz!

  • Hirtelen kialakult vakság.
  • Vörös vagy homályos szemek.
  • Túlzott könnyezés.
  • Kancsalság.
  • Eltérő méretű pupillák.
  • Eltérő méretű vagy kidülledő szemek.

A glaukóma kifejezetten fájdalmas, aminek következtében a macska viselkedése is megváltozhat. Az emberek, akik zöldhályogtól szenvednek, a megnövekedett szemnyomás miatt úgy írják le a tüneteket, mint erős, folytonos, migrénes fejfájás. Emiatt a következő tünetek is megjelenhetnek:

  • az interakció és a játék elkerülése;
  • hirtelen fellépő agresszív viselkedés;
  • a szokásosnál több pihenőidő, alvás;
  • az étvágy megváltozása;
  • fogyás;
  • hányás;
  • hasmenés.

A glaukóma kezelése

Amikor a macska állapota súlyos, az állatorvos intravénás gyógyszert ad a cicának, hogy csökkentse a belső szemnyomást, és valószínűleg szemcseppet is fog kapni, ami szabályozza a csarnokvíz termelését. Amikor a nyomás normalizálódik, elvégzik a teszteket annak érdekében, hogy kiderítsék a kiváltó okot. Amennyiben az nem derül ki, nem szabályozható megfelelően a nyomás a szemben, vagy szemrák okozza a betegséget, általában a szem sebészeti eltávolítását szokták javasolni.

A kezeletlen glaukóma fájdalmas, a szem eltávolítása jelentős fájdalomcsillapítást jelent a cica számára. A zöldhályogtól szenvedő macskáknak valószínűleg egész életen át tartó kezelésre lesz szükségük a látásuk megőrzése és a fájdalom csillapításának érdekében.

Felépülés a glaukómából

Mivel a betegséget különböző eltérő súlyosságú problémák okozhatják, a prognózis általános meghatározása bonyolult lenne. Fertőző betegségek vagy trauma esetén, ha a fertőzés vagy sérülés gyógyítható, akkor a szem felépülhet. Rák okozta esetekben, ha a daganat csak a szemben van jelen, a szem eltávolítására szolgáló műtét meghozhatja a gyógyulást. Azokban az esetekben, amikor a rák áttétes vagy nem gyógyítható, az állatorvos gyógyszert ír fel a tünetek enyhítésére. A már kialakult vakság az okától függetlenül visszafordíthatatlan.

A legtöbb macska viszonylag normális életet fog élni a megfelelő kezeléssel, különösen olyan esetekben, amikor csak az egyik szemét távolítják el, vagy szemcseppet/gyógyszert kell neki adagolni.

Itt olvashatsz részletesen a szürkehályogról, ami sok mindenben hasonlít a zöldhályoghoz és szintén fenyegeti a macska látását.

glaukóma macska szembetegségek szembetegség szembetegségek zöldhályog
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink