hirdetés

Az uveitis az egyik leggyakoribb szembetegség a macskáknál: ezek a tünetei

Hangai Lilla

2023. december 21 - Képek: Getty Images Hungary

Az uvea, más néven az uveális traktus vagy a szőlőhártya gyulladása az uveitis nevű betegség.

hirdetés

Az uveát a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya alkotja. A szivárványhártya feladata, hogy szabályozza a pupilla méretét, vagyis hogy mennyi fény jusson a retinába. A sugártest összeköti az szivárványhártyát és az érhártyát. Izmai segítik a szem fókuszálást a pupilla és a lencse alakjának és méretének megváltozásával. Az érhártya melanint tartalmaz, ami elnyeli a fényt, korlátozza a visszaverődést és védi az ereket a túl sok fénytől. Ebből is látszik tehát, hogy az uvea gyulladása komoly dolog, nem szabad legyinteni rá. Ráadásul igen gyakran fordul elő kedvenceinknél. Mutatjuk máris, milyen tünetei vannak az uveitis nevű betegségnek a macskák esetében, mi okozza, és hogyan lehet kezelni.

(A nyitóképen egy szürkehályogos szem látható. A szürkehályog gyakran kiváltó oka az uveitisnek.)

Az uveitis az első időkben gyakran tűnik csak piros, irritált szemnek. Nem szabad halogatni az állatorvosi vizitet.

Az uveitis tünetei a macskák esetében

A macskákat érintő szembetegségek igen alattomosak, és ez alól az uveitis sem kivétel. Ehhez hozzájárul az a tény is, hogy a macskák rendkívüli tehetséggel rejtik el a betegségeiket és fájdalmaikat. Az uveitisre is jellemző, hogy megjelenhet hirtelen, a semmiből, de lassan is kifejlődhet viszonylag hosszú időn keresztül.

Az uveitis súlyos esetben vakságot okoz. Ha ez az egyik pillanatról a másikra következik be, az a macska elkószálását, elrejtőzését eredményezheti, hiszen az állat ösztönei azt diktálják, hogy ha beteg, keressen fedezéket. A betegség egyik vagy mindkét szemet is érintheti, és először vörös szem formájában jelenik meg. A cica hunyoroghat, fényérzékenynek tűnhet, és intenzíven könnyezhet a szeme. Ez mind azért van, mert az uveitis sajnos igen fájdalmas állapot.

A további jelek közé tartozik az írisz színének megváltozása – zavaros, szürkés, opálos lehet. Előfordulhat az is, hogy az uveitist galukóma (zöldhályog) is kíséri, aminek következtében a látóidegre nyomás nehezedik, így a macska szeme megnagyobbodhat, kidudorodhat.

Ha egy általános fertőzés vagy vírus érintett az uveitisben, kedvenced betegnek tűnhet, különböző fizikális tüneteket mutatva.

Ha hunyorog a cica, és könnyezik a szem, az is utalhat többek között uveitisre. Az állapot kifejezetten fájdalmas.

Az uveitis okai a macskáknál

A betegség okait két külön csoportra oszthatjuk a macskák esetében: szemészeti vagy teljes testet érintő.

Az uveitis szemészeti okai:

Az uveitis szisztémás, vagyis teljes testet érintő okai fertőzőkre, nem fertőzőkre és az immunrendszer által közvetített okokra oszthatók.

Nem fertőző okok:

Fertőző okok:

Immunrendszer által közvetített okok:

  • gyógyszerre adott reakció
  • vakcinára adott reakció
  • méreganyagra adott reakció
  • egyéb szisztémás betegségi folyamatok

Az uveitis kezelése macskáknál

Az uveitis kezelése magában foglalja a konkrét okokra irányuló terápiát – ha azonosíthatók –, valamint magának az uveitisnek a kezelését is. Az állatorvos helyileg alkalmazható gyógyszereket és szisztémás gyógyszereket írhat fel az uveitis kezelésére, a fájdalom enyhítésére és a gyulladás csökkentésére. A szem daganatai esetén valószínűleg műtétre lesz szükség.

Az uveitis a legtöbb esetben kezelhető, de ehhez az kell, hogy elvidd a cicát az állatorvoshoz, aki felállítja majd a pontos diagnózist és a kezelési tervet. Önmagától a betegség nem fog elmúlni; a macska látásába is kerülhet, ha halogatod a vizitet.

A homályos szemek is utalhatnak uveitisre.

Gyakran sajnálatos módon hónapokig tartó kezelésre van szükség a teljes gyógyuláshoz; ez különösen igaz a gombás fertőzések okozta uveitisre. Ahhoz, hogy a gyógyulási folyamat rendben folyjon le, a macskának rendszeres állatorvosi ellenőrzésre lesz szüksége, ezt nem szabad elbliccelni. De otthoni monitorozás is elengedhetetlen; csak így lehetsz biztos abban, hogy a tünetek nem térnek vissza.

Az uveitishez szorosan kapcsolódó betegség a szürkehályog, amelyről itt írtunk bővebben. Az uveitis egyik lehetséges okozója, szintén a macska látást fenyegeti.

homályos szemek ködös szemek leggyakoribb szembetegségek macska szembetegségek macska szeme szem szembetegségek szemek uveitis
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink