hirdetés

Ez a tünet a macskáknál gyakran életveszélyes állapotot jelez

Hangai Lilla

2023. december 19 - Képek: Getty Images Hungary

Hüvelyváladék megjelenése a macskák esetében azonnali orvosi ellátást igényel. A hüvelyváladék a macska hüvelye által kiválasztott bármely váladékra (nyálka, vér, genny) érvényes. Azt már a legelején leszögezzük, hogy valószínűleg komoly dologról van szó, és mivel számos oka lehet, fontos, hogy azonnal konzultálj az állatorvossal!

hirdetés

Lássuk máris, hogy a PetMD állatorvosi honlap és a PetPlace állatorvos által jóváhagyott cikke alapján, hogy egy macska esetében mi okozhatja a hüvelyváladék megjelenését, hogyan kezelhető, és hogyan előzhető meg.

A hüvelyváladék megjelenésének tünetei és okai a macska esetében

A váladékozás mellett megjelenhetnek vérfoltok az állat szőrén vagy bárhol, ahová leül/lefekszik. A cica ilyenkor csúszkálhat az alfelén, hasonlóan a kutyák radírozásához, és a kandúrok is vonzóbbnak találhatják ilyenkor a nőstényt. Jellemző még a betegség következtében megjelenő túlzott nyalogatás az intim területen, a megnövekedett szomjúság és ürítés, valamint a láz és a letargia is.

Számos tényező vezethet a jelenséghez, melyek közül a következők a leggyakoribbak:

  • hüvelyi trauma;
  • hüvelyi fertőzés (a gennyes méhgyulladás például egy potenciálisan halálos betegség);
  • húgyúti fertőzés;
  • rendellenes sejtek a hüvely területén (VAIN; a hüvelydaganat megelőző állapota)
  • visszatartott placenta fialás után;
  • magzati halál (vemhes egyedek esetében);
  • idegen tárgy jelenléte a hüvelyben.

Fontos még kiemelni, hogy a macska tüzelési és ivarzási ciklusának egyes fázisaiban adott ösztrogén gyógyszerek, a férfi hormonokat tartalmazó gyógyszerek, és bizonyos antibiotikumok megváltoztathatják a hüvelyi sejteket, ami túlzott váladékozáshoz vezethet. Olyan antibiotikumok is vannak, amelyek szintén hüvelyi folyást okoznak.

Télen különösen aktuális, hogy a hipotermia is okozhat gyulladást a nemi szervekben, ami túlzott fehér váladékozáshoz vezethet. Ilyen esetben is rendkívül fontos az állatorvoshoz fordulni!

Ha a macska túlzottan nyalogatja az intim területeit, az általában problémára utal.

Kezelés

Lényeges szempont az állapot komolyságának megértése érdekében, hogy a macskák normális esetben a ciklusuk egyetlen pontján sem vérezhetnek vagy váladékozhatnak – akkor sem, amikor éppen tüzelnek. Ha csak nem szed kedvenced gyógyszert, melynek a mellékhatása okozhat váladékozást, és erre nem hívta fel az állatorvos a figyelmedet, mindenképpen azonnal vidd el a cicát az állatorvoshoz!

A diagnózis után kezdődhet meg csak a helyes kezelés. Magától az állapot nem fog elmúlni vagy javulni. Általában a fertőzött terület kezelésére hüvelyöblítőt és antibiotikumot ír majd fel az állatorvos. A teljes gyógyulás érdekében az antibiotikumból a teljes kúrát be kell adni a macskának, különben az hatástalan lesz. Még akkor is, ha közben úgy tűnik, hogy a javulás már elkezdődött vagy megszűntek a tünetek.

Idegen test és daganat esetén természetesen annak eltávolítása is megtörténik.

Ne halogasd az állatorvosi vizitet! A cica jólétét és életét veszélyezteted.

Így előzheted meg a hüvelyváladékozást

Az ivartalanítás csökkentheti a hüvelyi fertőzések valószínűségét. Ez csak egy újabb ok, amiért ajánljuk a beavatkozás elvégzését.

Fialó macskát ne hagyjunk magára, és győződjünk meg minden esetben arról, hogy a méh teljes tartalma elhagyta a macska testét. Tartsuk a szülés után is kontroll alatt, és figyeljük, hogy mennyire és meddig vérzik az vagy váladékozik. A Modern Vet szerint a fialás után feketés, sötétzöldes, barnás váladékozás jelen lehet akár 3 hétig is, de ha véres foltok jelennek meg benne, az jelezhet rendellenes placenta kilökődést.
Ha bizonytalan vagy, vidd el a cicát az állatorvoshoz!

Mindenképpen ajánljuk figyelmedbe az ivartalanításról készült cikkünket, melyben Dr. Császár-Szabó Veronika klinikus állatorvos ismerteti a mellette szóló érveket.

beteg a macska hüvelyi folyás hüvelyváladékozás nőstény nőstény macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink