hirdetés

Miért futnak a macskák néha oldalazva?

Hangai Lilla

2024. április 7 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák viselkedésének kutatása körülbelül 30 évvel van lemaradva a kutyákhoz képest, így nem is csoda, hogy néha még a gyakorlott macskások is széttárt karokkal állnak, ha egy-egy viselkedést kell megmagyarázniuk.

hirdetés

Ez megtörténhet akkor is, ha arra keressük a választ, hogy miért fut a macska oldalazva, szökkenve. Elképzeléseink ugyan lehetnek a viselkedés magyarázatáról, ám egészen biztosan egyelőre nem tudhatjuk. Ma azonban 5 olyan magyarázatot hoztunk el, amelyet állatorvos hagyott jóvá.

A jellemző viselkedést többféle inger is kiválthatja

Ezek lehetnek az okai, ha a macska oldalazva fut

Ebben a pozícióban a cica háta domború lehet, lábai egyenesen, mereven állhatnak, és a szőrét is felborzolhatja. Szinte teljesen úgy, mint amikor valamire félelemmel reagál. Ám ebben az esetben a magatartás jelentéstartalma nem csak negatív lehet.

1.) Jól érzi magát, játékos, kíváncsi

Kiscicáknál is gyakran megfigyelhető ez a jelenség, miközben ismerkednek az őket körülvevő világgal. Látnak, éreznek valamit, amit nem ismernek, nem tudnak beazonosítani, de érdeklődnek is iránta. Nem tudják eldönteni, hogy közeledjenek-e hozzá, vagyis egy biztonságos dologról van szó, vagy inkább eltávolodjanak, mert veszélyt jelenthet rájuk. Ilyenkor érdemes játékba bonyolódni a kedvenccel, megmutatni neki, hogy nem kell félnie attól a bizonyos dologtól. A kicsik így tanulnak az anyukájuktól és az alomtársaiktól is.

Charley, a bengáli: 

2.) Felgyülemlett energia levezetése

Amikor a macska hirtelen szaladgálni kezd, akár ebben a formában, akár mintha csak ágyúból lőtték volna ki, az jelentheti azt, hogy kapott egy nagyobb energialöketet, amely a pihenés, alvás eredményeképpen halmozódott fel. Az úgynevezett zoomies a kutyáknál is megfigyelhető és egy teljesen természetes jelenség. Játsszunk és foglalkozzunk sokat a macskával, így nem a hajnali órákban tör majd elő belőle az Usain Bolt.

3.) A figyelem felkeltése

Kedvenceink igen fifikás jószágok, így ha megfigyelik, hogy te ezen az oldalazó futáson milyen jót nevetsz, esetleg meg is simogatod, becézgeted, akkor hajlamos lehet annak érdekében is produkálni ezt a viselkedést, hogy felkeltse és elnyerje vele a figyelmedet. Ebben nincs káros dolog, de ahogy az előző pontoknál, úgy itt is azt tudjuk elmondani, hogy igyekezz olyan sokat játszani és foglalkozni kedvenceddel, amennyit csak lehet. Ez amellett, hogy erősíti a kettőtök között lévő köteléket, a macskát is jó egészségben tartja mentálisan és fizikálisan is.

4.) Félelem, agresszió kifejezése

Amikor egy macska úgy érzi, hogy veszély fenyegeti, akkor annak érdekében, hogy kiiktassa a forrását, megpróbál minden tőle telhető módon dominánsan viselkedni. Hogy elkerülje a fizikális összeütközést, nagyobbnak és harciasabbnak mutatja magát, amihez a domború hát, nyújtott, merev lábak és a felborzolt szőr is hozzásegíti. Persze emellett még a magabiztos jószágok is félhetnek, így előfordul, hogy miközben azt igyekszik mutatni, hogy ő a nagyobb és erősebb, megpróbál hátrálni is. Teszi ezt úgy, hogy közben az ellenfélről nem veszi le a szemét, nem fordít neki hátat. Ez a viselkedés jelentkezhet akkor is, ha a macska idegennel találkozik. Ebben az esetben próbáld kiiktatni a félelmet, agressziót kiváltó dolgot, vagy ha ez semmiképpen sem lehetséges, hagyd, hogy kedvenced a saját tempójában ismerkedjen meg vele és nyugodjon meg.

5.) Neurológiai problémák

Van sajnos, hogy a macska járása neurológiai problémák miatt tér el az átlagostól. Ezek következtében megjelenhet az oldalazó, bizonytalan járás is, ami bukdácsoláshoz is hasonlíthat. Ebben az esetben természetesen a viselkedés nem a testbeszéd része, nem konkrét üzenetet próbál az állat átadni. A cerebelláris hypoplasia, vagy angolosan a wobbly cat szindróma egy olyan neurológiai probléma, amely rendellenes járáshoz vezethet. Egészen pontosan a cica mozgása kontrollálatlannak tűnhet. Ha bajuszos társad rendszeresen így mozog, nem csak alkalmanként, valamilyen inger hatására, mindenképpen keresd fel az állatorvost!

Willy Wonky, aki érintett a cerebelláris hypoplasiában: 

Ide kattintva a macskák reflexeiről tudhatsz meg még többet. Azt is eláruljuk, mely veszedelmes állatnál is gyorsabbak.

furcsa macskaviselkedés furcsa viselkedés futkos a macska miért oldalazva fut a macska viselkedés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink