hirdetés

Tudtad? A macskák nyitott szemmel is képesek aludni

Mádi-Krezinger Cintia

2024. március 25 - Képek: Getty Images Hungary

A különleges képesség elég ijesztően fest, de szerencsére az esetek döntő többségében teljesen természetes jelenség.

hirdetés

A cicák sok furcsaságot produkálnak – emberi szemmel legalábbis. Ám érdekes viselkedéseik minden esetben megmagyarázhatók, ha egy kicsit a dolgok mélyére ásunk. Az alábbiakban a macska nyitott szemmel történő alvásának témáját járjuk körbe: arra igyekszünk választ adni, hogy egyes cicák hogyan képesek erre, és vajon miért teszik ezt.

Azok a fránya ösztönök…

Talán senkinek sem lesz meglepő, hogy mint megannyi más macskafurcsaság, a nyitott szemmel alvás is a cicák ősi ösztöneire vezethető vissza. Bár lustálkodó házi kedvencként nem kell attól tartaniuk, hogy egy nagyobb ragadozó támadásával prédává váljanak, az ösztöneik azt súgják, hogy mindig legyenek résen.

Hozzánk hasonlóan a macskák alvási ciklusainak is különböző állomásai vannak. A nyitott szem a könnyű alvási periódusban a leggyakoribb. Noha ilyenkor a cicák már pihennek, a testük még mindig érzékeli a környezetüket, és reagál, ha szükséges. Ebben a szakaszban még gyakori a fülek mozgása is a hangok hatására. A nyitott szemmel alvás lehetővé teszi a cica számára, hogy idejében észlelje a potenciális veszélyforrásokat. Így még ezelőtt képes reagálni, hogy a baj megtörténne. A mélyalvás gyors szemmozgásos szakaszában az állatok már teljesen lecsukják a szemüket. Bár elviekben még ilyenkor is lehetséges a nyitott szem.

Téged is figyel

A nyitott szemmel alvás nemcsak azért történhet, mert a cica veszélytől tart. Az is állhat a hátterében, hogy még félálomban is figyel téged. No nem azért, mert fenyegetve érzi magát, csupán szeretné tudni, hogy ott vagy mellette. Sok kedvenc akkor pihen a legjobban, amikor szeretett embere a közelében van. (Mint ahogy vannak macskák, akik enni is csak akkor hajlandóak, ha a gazdi ott van velük – erről bővebben ide kattintva olvashatsz.) A félig nyitott szemmel csak ellenőrzi, nehogy egyedül hagyd.

Mikor kell mégis aggódni?

Az esetek döntő többségében a fentiekben leírtak állnak annak hátterében, ha a macska nyitott szemmel alszik. Fontos azonban megjegyezni, hogy bizonyos esetekben egészségügyi probléma is előidézheti a jelenséget.

A kedvenc sérülés miatt is alhat nyitott szemmel. A macskáknak van egy átlátszó harmadik szemhéjuk – amennyiben ez megsérül, a cica fizikailag képtelen lehet becsukni a szemét. Ez a probléma szerencsére viszonylag könnyen észrevehető, ugyanis ébren is láthatjuk az állat szemén, hogy valami nincs rendben. Ez a típusú sérülés viszonylag ritka, ám tünetek észlelése esetén azonnali állatorvosi beavatkozás szükséges.

Aggodalomra adhat az is okot, ha a cica a szokásostól eltérő pózban alszik nyitott szemmel. A gazdik általában tudják, hogy kedvencük hogyan és hol szeret aludni. Elnyúlva a kanapén, befészkelve a kedvenc macskaágyába vagy összegömbölyödve a radiátor előtt. Az állatok alvási pozíciója sok mindent elárul – köztük azt is, ha szőrös barátunk esetleg megbetegedett.

Ilyenkor ugyanis egyrészt a cicák hajlamosak elbújni, ami intő jel lehet, ha az állatra egyébként nem jellemző a viselkedés. Másrészt pedig a tőle szokatlan alvási póz szintén jelezheti, hogy valami nincs rendben – például fájdalmai vannak, ami miatt nem tud úgy feküdni, ahogy szeretne.

Gazdiként te ismered a legjobban a kedvencedet. Ha betegségre gyanakszol, keressétek fel az állatorvost. Inkább derüljön ki, hogy nincsen semmi baj, minthogy túl későn derüljön fény egy komolyabb problémára.

Az, hogy a cicád milyen pózban fekszik, elárulja, hogy érzi magát. Ebben a cikkünkben megmutatjuk, mi jelzi, hogy kedvenced abszolút biztonságban érzi magát melletted.

alvás macska alvási szokások nyitott szemmel alszik
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink