hirdetés

Vajon a cicák is álmodnak? A tudomány jelenlegi állása szerint igen, és valószínűleg a gazdiról!

Hangai Lilla

2022. október 8 - Képek: Getty Images Hungary

Az egyszer biztos, hogy a cicáknak nagyon jó alvókájuk van. Többet alszanak, mint a legtöbb emlős, és kétszer annyit, mint az emberek. Általában napi 12-18 órát. Ezzel a sok szunyókálással valószínűleg sok álmodozás is jár. Azon gondolkodtál már, hogy vajon miről is álmodhat bajszos kis barátod?

hirdetés

Lehet, hogy az új szomszédról, arról a csini perzsáról, aki mindig az ablakban kelleti magát? Vagy a madarakról, akik az etetőből heccelik, esetleg az ínycsiklandó kiflicsücsökről, amit tegnap loptak le a reggelizőasztalról? Megkérdezni ugyan nem tudjuk őket, de a tudománynak nem szokása visszarettenni a megválaszolhatatlannak tűnő kérdésektől.

Vajon úgy alszik a macska, ahogy mi, emberek?

Hozzánk hasonlóan a macskáknak is van gyors szemmozgásos (REM) fázisa az alvás során. Azt tudjuk, hogy az embereknél a REM fázisban keletkeznek az álmok, melynek során a pulzusszám és a légzés felgyorsul, a szemek pedig gyors, apró mozgásokat végeznek csukott állapotban.

Az 1960-as években Michel Jouvet alváskutató a REM-alvás biológiáját tanulmányozta macskákon olyan kísérletekkel, amelyek láthatóbbá tették a macskák REM-aktivitását. Amikor a REM-hez érkeztek, a macskák ahelyett, hogy csak feküdtek volna, agresszívan viselkedtek; felpúposították a hátukat, fújak és folyamatosan mozgásban voltak a szoba területén belül. Úgy viselkedtek, mintha zsákmányt keresnének, vagy készen állnának az összetűzésre.

Adrian Morrison állatorvos neurológus a ’90-es években áttekintést írt erről a kutatásról. Arra jutott, hogy a REM-alvásban lévő macskák is úgy mozgatják a fejüket, mintha követnének vagy figyelnének valamit. A kutatás azt sugallja, hogy a macskák arról álmodnak, hogy vadásznak, ahelyett, hogy pihennének és figyelnének, mint a legtöbb ébren töltött idejükben.

Gazdiként azonban mindenkit egy dolog foglalkoztat: vajon álmodnak rólunk is?

Ahogy behunyják pillákkal szegélyezett mandulaszemüket, valószínűleg a macskáknak is hasonló álmaik vannak, mint nekünk. Ahogy az emberekre jellemző, hogy álmunkban a velünk történt mindennapos eseményeket dolgozzuk fel, úgy nagy valószínűséggel velük is így történik.

„Az emberek ugyanazokról a dolgokról álmodnak, amelyek napközben érdeklik őket, bár inkább vizuálisan és kevésbé logikusan. Nincs okunk azt hinni, hogy az állatok különböznek ettől.” – mondta Dr. Deirdre Barrett, aki a Harvardon tanít, valamint klinikai és evolúciós pszichológusként is tevékenykedik.

Mivel a kutyák általában rendkívül ragaszkodnak gazdájukhoz, valószínű, hogy az ebek gazdáik arcáról, szagáról és a közös élményekről álmodnak. Mivel a közhiedelemmel ellentétben a cicák is kötődnek szeretett gazdájukhoz, mint a kutyák – csak másként mutatják ki –, így logikusnak tűnik, hogy a szobatigrisek álmaiban is rendszeres szereplő az ember, a gazdi.

Lehetnek rémálmaik is?

Számos videó kering az interneten, ahol aggódó gazdik rémálmukból ébresztik fel szeretett kedvencüket. Így hát jogosan merül fel benned a kérdés, hogy a cicáknak is lehet rémálmuk?! Főleg, ha láttál már olyat, hogy a békésen szunyókáló macska hirtelen megrándul, remegnek a mancsai, a szőr felborzolódik a hátán. Erre a tudománynak nincs még válasza. Lehetséges, hogy valóban rosszat álmodnak, de arra is van esély, hogy csak újraélnek bizonyos eseményeket, esetleg az ilyen izommozgások együtt járnak a REM fázissal.

Az általános tudományos vélekedés szerint azonban nem jó ötlet sem a kutyusokat sem a macsekokat felébreszteni, még akkor sem, ha úgy tűnik, rémálmaik vannak. Szerencsésebb, ha az agy önmagától küzd meg ezekkel a szituációkkal. Ráadásul megszakítani a mélyalvást azért sem túl jó ötlet, mert az egészségmegőrzésben elengedhetetlen szerepe van. Ezen kívül így abban is biztos lehetsz, hogy nem szenved egyetlen becses testrészed sem marandó károkat.

Olyan gyorsan zuhannak álomba, mint az apukák a fotelban, ha bekapcsolják a tv-t

Van egy másik tényező is, amely azt befolyásolja, miről álmodik a cica; méghozzá az, hogy mikor és milyen gyakran alszik el. Ha úgy tűnik, hogy a macskád mindig csupán egy másodpercre van a szunditól, az azért van, mert valóban bármelyik pillanatban elalhat. Az egyik percben még aktívan játszik, a másik percben azt veszed észre, hogy lehanyatlik a párnára az okos kis fejecskéje.

A cicák a krepuszkuláris állatok közé tartoznak, ami azt jelenti, hogy szürkületkor és alkonyatkor, valamint hajnalban a legaktívabbak. A nappal és az éjszaka nagy részében pedig a ködös álmok földjén barangolnak. Azért, hogy a vadonban így is életben maradjanak, képesek ülve is aludni, ráadásul a szaglásuk és a hallásuk aktív marad az alvás szinte teljes egészében.

álmodik-e a macska álom macska alvás krepuszkuláris állat macska alvási szokások macska ember hasonlóság macska ember kapcsolat miről álmodik a macska REM fázis rémálom macska sokat alszik a macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink