hirdetés

A közönyösnek titulált macskák ebben jobbak, mint a kutyák

Hangai Lilla

2023. június 25 - Képek: Getty Images Hungary

Sokan – leginkább azok, akik csak felületesen ismerkedtek meg a macskákkal – szokták kijelenteni, hogy a cicák a legtöbbször ignorálják a gazdájukat. Érdekből vannak velünk. Míg a kutyák úgy tekintenek a gazdikra, mint istenekre, addig a macskák leginkább úgy, mint szolgákra.

hirdetés

Nos, abban biztosak vagyunk, hogy akinek valaha volt macskája, az tisztában van azzal, hogy ez nem is állhatna távolabb az igazságtól. Több cikkünkben is írtunk már arról, hogy a macskák tekintetében egy átlagos személy akkor követi el a legnagyobb hibát, ha olyan viselkedést vár el tőlük, mint az ebektől. A kutya és a macska közötti különbség okkal létezik.

Míg a kutyákat a háziasítás során szelektív tenyésztéssel úgy választották ki és szaporították, hogy a legbarátságosabb, valamint legengedékenyebb egyedek kerüljenek be a körforgásba, addig a macskák esetében erre nem volt szükség. Nem kart karba vetve kellett az emberekkel dolgozniuk, egyedül is ellátták a feladatukat. A józan ítélőképesség és gondolkodás lépfenéje az összehasonlítgatás, és ez nem csak a kutya-macska témára igaz.

Mi az a macska által irányított beszéd?

Egy nemrégiben készült tanulmány eredményei is azt bizonyítják, hogy a macskák valóban jóval kifinomultabban kapcsolódnak a gazdáikhoz, mint a kutyák. A vizsgálat azt a széles körben kutatott tényt vette górcső alá, hogy mi, emberek mennyire másképp beszélünk kedvenceinkhez, mint sok esetben embertársainkhoz.

Amikor háziállatokhoz – és persze gyakran csecsemőkhöz – beszélünk, azt általában magasabb hangon tesszük. Hogy az elnyújtott magánhangzókról és sok ismétlésről ne is beszéljünk! Más szóval gügyögünk, gagyogunk, nyafogunk, turbékolunk, kényeskedve selypítünk kedvenceinknek. A kutatók ezt a fajta beszédmódot macska által irányított beszédnek és kutya irányított beszédnek nevezik.

A kérdés tehát adott, ha a két faj közötti különbséget szeretnénk mérni: hogyan reagálnak a macskák a macska által irányított beszédre, és ez miben különbözik attól, ahogy a kutyák reagálnak a kutya által irányított beszédre? A kutyák reakcióját elég nehéz nem megfigyelni, de a macskák az önkifejezésüket illetően sokkal visszafogottabbak lehetnek. Valószínűleg „csak” enyhén a hang irányába fordítják a fülüket vagy akár az egész fejüket, és abbahagyhatják azt, amivel éppen foglalatoskodnak. De miben különbözik ez a viselkedés a normál beszédre való reagálástól?

Egy macska máshogy kötődik a gazdájához, mint egy kutya.

Szignifikáns különbség a kutya és macska reakciójában

Nagyon is sokban! Kiderült ugyanis, hogy a macskák sokkal erőteljesebben reagálnak a macska által irányított beszédre, mint a normál beszédre. De csak akkor, ha a gazdájuk szól így hozzájuk. (Merje valaki még egyszer azt mondani, hogy a macska nem ragaszkodik olyan mélyen a gazdájához, mint egy kutya!) Ezzel szemben a kutyák kevésbé válogatósak: minden kutya által irányított beszédre reagálnak, függetlenül attól, hogy ki szól így hozzájuk.

Ezek az eredmények kizárják, hogy a beszéd egyszerű akusztikai jellemzői keltik fel a macskák érdeklődését. Csábító magyarázat lenne, főleg a szkeptikusok számára, de ez nyilvánvalóan nem így van, mivel ugyanazok az akusztikai jellemzők semmilyen hatást nem váltanak ki, ha egy idegentől érkeznek. A macska által irányított beszéd csak akkor különleges számukra, ha a gazditól érkezik.

De hogy eloszlassuk kissé a gyülekező viharfelhőket, ezek az eredmények nem jelentik azt, hogy jobban szeretnék a macskák a gazdáikat, mint a kutyák! Ennek a kérdésnek egyszerűen létjogosultsága sincs, kár is vitázni rajta. Csupán az derült ki a tesztek alapján, hogy egy másfajta kötelék fűzi össze a macskát és a gazdáját, mint a kutyát és a gazdáját, és ez pont ettől szép.

ember ember macska kötődés emberi beszéd kutya és macska kutya macska különbség macska és gazdi macska gazdi összhang tanulmány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink