hirdetés

Innen tudhatod, hogy macskáid között szoros kötelék van

Molnár Enikő

2024. március 21 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák független, maguknak való élőlények, akik szeretik az egyedüllétet, és jól megvannak a saját kis világukban, gondolják sokan…

hirdetés

Ez valamilyen szinten igaz, hiszen a cicák valóban értékelik, ha megvan a lehetőségük elvonulni, és biztosítva van számukra egy egészséges mennyiségű énidő is. De ez nem azt jelenti, hogy szeretik magányban élni az életüket. Valószínűleg semelyik gazdinak nem kell elmondani, hogy a cicák néha igenis igénylik (sőt, követelik) a társaságot és a foglalkozást. Lehet, hogy szeretik, ha a közösen töltött idő mennyiségét és időpontját ők diktálják, de ez közel sem azt jelenti, hogy nem ápolnak szoros kapcsolatot a körülöttük élőkkel. Szimplán csak előnyben részesítik, ha az ő mancsukban van az irányítás. De mi még így is csodáljuk őket… Visszatérve a kapcsolatokra, bizony, igazán képesek kötődni a gazdájukhoz, sőt, akár más fajú állatokkal is jól kijönnek. Ami pedig a jelen cikk szempontjából még fontosabb, hogy más macskákkal is össze tudnak barátkozni, olyannyira, hogy vannak olyan bajszos párosok, ahol olyan szoros kötelék van a macskák között, hogy közel elválaszthatatlanokká váltak.

6 jel, ami mutatja, hogy a macskák között szoros kötelék van

Vannak olyan cicák, akik csak megszokták a másik társaságát, és mondhatni, elviselik, hogy az ő területükön egy vagy akár több másik bajszos is él. Már ez is nagy szó, tekintve, hogy a macskák igazán territoriális lények, ám vannak olyan cica párosok (vagy triók, esetleg négy vagy több cicából álló társaságok – bár a párok a leggyakoribbak) akik ennél egy szinttel komolyabban vették a kapcsolatépítést. Ők a „bonded” párosok, akik között kifejezetten szoros kötelék alakult ki, ami túlmegy az együtt létezésen és egymás elviselésén. Ez a kötődés bizalmat és harmóniát biztosít a bajszosok közt, biztonságot jelent számukra, sőt, néha még egy sajátos kommunikációs formával is jár.

1.) Megosztják a területüket

Ha nincsenek veszekedések, verekedések vagy territoriális problémák, hanem a cicák békésen együtt élnek, az már jó előjele (vagy csak egyszerűen jele) lehet annak, hogy egy bizalmas kapcsolat kezd kialakulni köztük.

2.) Közös játék

A macskák szeretnek játszani, és nagyon jót is tesz nekik. Ha a cicák felnőtt korukban is előszeretettel játszanak egymással (és tényleg játszanak, nem pedig veszekednek), akkor jó eséllyel szoros a kettőjük közti kapcsolat. Egy egészséges játék két cica között:

  • kiegyensúlyozott (tehát mindketten részt vesznek benne, nincs elnyomó és elnyomott, illetve nem mindig csak az egyik fél kezdeményezi);
  • lehet kergetőzés, egymás becserkészése, valamilyen tárggyal való játék vagy birkózás.

3.) Együtt alvás, közös pihenések

Igazán szívmelengető látvány, amikor együtt pihennek bajszos barátaink. Ez a rutin nemcsak aranyos, de azt is mutatja, hogy megbíznak egymásban, eléggé biztonságban érzik magukat a másik társaságában ahhoz, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben legyenek.

4.) Egymás ápolása

A macskák kiemelt figyelmet (és időt) fordítanak a tisztálkodásra. A szoros kötődést az is mutatja, ha ezt a rutint megosztják egymással, és egy szociális programot csinálnak belőle. Ez szintén azt mutatja, hogy megbíznak egymásban, és nem feszengenek a másik társaságában.

5.) Szinkronizált mozgások

A szoros kapcsolatot az is tükrözi, ha a két macska szinkronban mozog egymással, vagy egymással párhuzamosan végzik rutinfeladataikat (mondjuk a tisztálkodást). Erre mutatunk néhány kiváló példát ebben a cikkünkben egy videó segítségével.

6.) Szeparációs szorongás

Ideális esetben ezt egészen életük végéig nem kell megtapasztalnia sem a pár valamelyik tagjának, sem pedig a gazdinak. De a szoros kötődéshez az is hozzátartozik, hogy nehezen viselik, ha elválasztják őket. Ez teljes mértékben érthető, de mondhatni, ez az árnyoldala az ennyire szoros kapcsolatoknak. Szívszorító, ám valahol gyönyörű, hogy ennyire törődnek a másikkal.

Két macska kapcsolata sokszor kifürkészhetetlen, és nem lehet tudni, hogy milyen szoros köteléket fognak kialakítani egymással. Lehet, hogy csak szobatársak lesznek életük végéig, ám az is lehet, hogy mély barátságot, partneri kapcsolatot alakítanak ki egymással napok, hónapok vagy évek leforgása alatt. Nyilván az utóbbi minden gazdi álma, hogy cicái jól kijöjjenek egymással, de ezt nem lehet rájuk erőltetni.

A szoros kötelék kialakulása a macskák között is természetes folyamat, amit semmiképpen nem szabad siettetni. Adjuk meg macskáinknak a teret, hogy eldönthessék, mennyire szimpatikus számukra a másik. A szoros kötődés, a „bonding” ugyanis egy különleges dolog, ám nem szükséges ahhoz, hogy nyugodtan együtt tudjanak élni egymással kedvenceink.

Az biztos, hogy az egymáshoz ilyen szinten kötődő cicák kevésbé unatkoznak, de nem minden macska van ilyen szerencsés helyzetben. Ha szeretnéd tudni, hogy bajszos barátodat elegendő inger éri-e, olvasd el ezt az írásunkat.

macska kötődés macska szeretet macskák szeretik egymást szoros kötelék
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink