hirdetés

7 dolog, amit sose tegyél a macskáddal: az érzelmeit sérted meg

Hangai Lilla

2023. február 19 - Képek: Getty Images Hungary

Szerintünk a macskatartásnál az egyik legfontosabb dolog, hogy felismerjük, a legtöbb ingerre és történésre nem úgy reagálnak, mint mi. Így megesik, hogy olyan dolgokkal bántjuk meg őket, ami a mi szemünkben jelentéktelen apróságnak tűnik. Valahogy így működik ez egyébként ember és ember között is. Ami számunkra pitiáner ügy, másnak a világot jelentheti.

hirdetés

Hogy cicád és közted mély kötődés alakulhasson ki és a legjobb szándékod ellenére se gázolj bele a nagyon is érzékeny lelkébe, a következő dolgokra fokozottan figyelj!

1. Félrelököd, eltaszítod magadtól

A legkíváncsibb lények, akikkel valaha találkoztunk. Olyanok, mint a gyerekek, akik abban a bizonyos időszakukban folyamatosan azt kérdezgetik, hogy: „miért?”. Érezheted néha úgy, hogy folyamatosan útban van kedvenced, nem tudsz úgy tenni egy lépést a lakásban, hogy ne bukj fel benne, és szó szerint mindenbe beleüti az orrát.

Ösztönösen jöhet ilyenkor az eltaszító, ellökő mozdulat, de kérünk, ne tedd! Nem túl jó érzés megtapasztalni ilyesmit, amikor ő egyszerűen csak részese akar lenni mindennek és bárminek, amit te csinálsz. Inkább jutalomfalattal vagy játékkal próbáld másfelé irányítani a figyelmét. Ha ez sem működik, próbáld meg értékelni, hogy kedvenced mindennél többre tart téged és a veled eltöltött időt.

2. Ignorálod a rutint

A cicák a szokásaik rabjai. Ez adja meg számukra a nyugalmat és a biztonságot. A folyamatos változások stresszt okozhatnak náluk, ami hosszú távon egészségügyi problémákat fog eredményezni. Hisz tudod, ép testben ép lélek.

Tartsd tiszteletben kedvencedet azzal, hogy ugyanabban az időben kap enni, minden nap szánsz rá időt játék és összebújás formájában, nem mulasztod el a rendszeres orvosi rutinvizsgálatokat, a fürdetés és a karomvágás is behatárolt időközönként történik, és szakítasz időt a bunda ápolására is a napnak ugyanabban az időszakában.

3. Nem tartod tisztán a helyet, ahol eszik, és ahol wc-re megy

A tiszta alom fél egészség a cicáknál. Képzeld csak el, hogy otthon a wc-t nem húzod le, csak szombatonként, mert akkor van rá időd. Na, pont ugyanígy éreznek azok a macskák is, akiknek az alomtálcáját nem takarítják ki minden nap. Ez a kérdés nem alku tárgya, minden nap ki kell lapátolni a hulladékot az alomból. Ha van időd és energiád, naponta többször is lehet, de az 1 kötelező! Hogy hogyan tudod könnyen és hatékonyan tisztítani az alomtálcát, arról bővebben itt olvashatsz.

A vizes és ételes tálakat szintén minden nap, de talán még jobb, ha minden étkezés után elmosogatod. Segíthet, ha van belőle 2 garnitúra, így tudod cserélgetni őket. Ugye neked sem esne olyan jól az étel, ha koszos tányérból kellene elfogyasztanod, amit beborítanak az ételmaradékok?

Az ivás egyébként sem magától értetődő a cicavilágban, hát még ha nem friss és hűs a víz, ami előttük van. Sokkal kiegyensúlyozottabbakká válnak, ha ezekre odafigyelsz.

4. Kiabálsz vele

Ezek a hangokra érzékeny ragadozók könnyen értelmezik az emberi hangsúlyok hordozta információkat. A felemelt, feszültséggel teli hangok megrémisztik őket. Ha azt akarod, hogy biztonságban érezze magát, soha ne kiabálj rá!

Ugye azt már meg sem kell említenünk, hogy tárgyakat neki dobni, megrúgni, megütni, eldobni, rátaposni a macskára szigorúan tilos! Ha ilyen érzéseket vált ki belőled egy ártatlan állat, inkább kérj szakembertől segítséget.

5. Figyelmen kívül hagyod a fájdalmát

Idegesen vakarja a fülét már napok óta, keservesen nyávog a szokottnál sokkal többet, a mancsán reménytelenül rágcsál és nyalogat egy sebet, te pedig félrenézel. Tény, hogy a macskák kiváló érzékkel kendőzik el a fájdalmukat, de ha vesebetegség miatt az alom látogatása kínzó fájdalmakkal jár, ezért inkább nem iszik, vagy ha hozzá sem nyúl az ételéhez, mert az egyik foga begyulladt, az fel fog tűnni.

Hatalmas a fájdalomküszöbük ezeknek az apró állatoknak, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy félrenézzünk, ha látszik, hogy van valamilyen probléma. Nem olcsók az állatorvosi kezelések, de nélkülük a helyzet csak rosszabb lesz, bármi is okozza a tüneteket.

6. Ugratod, piszkálod

Ahogy te sem tartottad gyerekkorodban viccesnek azt, amikor a padok közt elsétálva kitették eléd az osztálytársaid a lábukat vagy szándékosan arcon dobtak labdával játék közben, mert szerintük az vicces, úgy a cica sem élvezi, ha heccelik.

Értjük ezt úgy, hogy meghúzgálni a farkát, lespriccelni vízzel, az arcába fújni, felébreszteni csak azért, hogy ne aludjon tovább, felborzolni a bundáját, felemelni annak ellenére, hogy nem szereti, nem jó móka. Csak annyit érsz el vele, hogy félénk lesz vagy agresszívvé válik.

7. Nem biztosítasz elég stimulációt

Sokan azért döntenek a macskatartás mellett, mert állítólag kevesebbet kell velük foglalkozni, mint a kutyákkal. Ez csak részben igaz. A legtöbbjük valóban nem igényel napi sétát és tréninget, de ha elhanyagolod őket, pontosan ugyanolyan frusztrálttá és boldogtalanná válnak, mint bármelyik kutya. Minden nap töltsetek együtt minőségi időt: fésülés, játék, simogatás, egyeseknél pórázas séta is szóba jöhet.

Ha elmész otthonról, jó ötlet lehet, ha bekapcsolsz halkan klasszikus zenét, ha szabaddá és kényelmessé teszed az ablakpárkányt, ahonnan rálát az utcára vagy az udvarra, de akár beszerezhetsz egy kisállatkamerát is, amin keresztül néha tudsz szólni hozzá vagy küldeni neki jutifalit.

alomtálca ápolás bántalmazott macska beteg a macska ember nem szereti a macskát ember szereti a macskát heccelni a macskát játék jó gazdi kiabálás macska macska gazdi összhang macska gazdi páros macska rutin macska szeretet mentális stimuláció mit szeret a macska szerető gazdi tiszta otthon tudatos gazdi
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink