hirdetés

Kóbor macskákat etetsz? Erre figyelj a téli időszakban

Molnár Enikő

2024. december 9 - Képek: Getty Images Hungary

Mindenki többé-kevésbé tisztában van a kóbor állatok helyzetével Magyarországon. Sokszor sajnos a macskák húzzák a rövidebbet: vagy egy nem kívánt alom gyermekei, vagy csak „egyszerűen” megunták őket… Bárhogy is került az utcára, szegény cica csak a körülmények áldozata. Az állatbarátok általában nem hagyják a kóbor bajszosakat figyelmen kívül, és valamilyen módon próbálják segíteni őket.

hirdetés

A kóbor macskák helyzetéről órákig lehetne beszélni, és nagy valószínűséggel arra a konklúzióra jutnánk, hogy a probléma az emberi felelőtlenségből ered. Sajnos a kóbor cicák gyakran már az utcán kezdik az életüket, hiszen ha ivarosan kerül ki egy macska, akkor semmi nem állítja meg abban, hogy kolóniát alapítson. Nem csak egy-két elkószált, elhagyott cicáról van szó: 2021-ben több millióra saccolták a kóbor macskák létszámát. Azóta pedig eltelt két év, a helyzet pedig nem javult. Sokan erejükön felül próbálnak segíteni az ártatlan cirmosokon, de sajnos még így is rengeteg él az utcán. A kóbor macskák segítéséről már írtunk januárban, ebben a cikkünkben általános cselekedetekről beszélünk, amikkel átlagemberként jobbá tehetjük a kóbor macskák életét. De mivel újra itt van a cudar idő, elkerülhetetlen, hogy egy kicsit visszahozzuk a témát.

Az egyik szervezet, amely számtalanszor felhívja a figyelmet az itthoni hontalan macskák helyzetére, az a MAVED (Magyar Macskavédő Közhasznú Alapítvány), így nem meglepő, hogy ebben a posztjukban egy hasznos listával készültek a kóbor macskák téli etetésével kapcsolatban.

6 pontban az igazság

A biztonság kedvéért felsoroljuk, hogy mit ajánlanak, hiszen a téli időszakban nemcsak az időjárás változik meg, hanem az állatok igényei is, főleg, ha nincs lehetőségük fedezékbe vonulni. Vannak tanácsok, amiket általában érdemes megfogadni, ha kiteszünk eledelt a kóbor cicáknak, de vannak évszakspecifikus pontok is. Először jöjjenek azok, amikre általában is érdemes figyelni:

  • Ne szemeteljünk! Ne hagyjuk kint az étel csomagolását, sőt, ha tehetjük, gyűjtsük össze a tálkákat is, ha befejezte a cica (vagy a cicák) az étkezést. Ha valaki nem az utcára visz eledelt, hanem a saját területén tesz ki egy kis elemózsiát, az utóbbi annyira nem releváns, de ha az utcára vagy más közterületre viszünk eledelt, érdemes megfogadni.
  • Legyünk kiszámíthatóak! A macskák is szeretik a kiszámíthatóságot, ezért ha tehetjük, ugyanabban az időben vigyünk ételt, a megszokott helyre.
  • Keressünk egy esővédett helyet, ahova kitehetjük az elemózsiát úgy, hogy nem ázik meg.
  • Javítsunk a kóbor cicák egészségén! Ha tehetjük, néha keverjünk egy kevés immunerősítőt a kiosztott ételbe.
Kóbor macskakolónia télen

Kifejezetten télen fontos figyelembe venni a következőket

  • Ellenőrizzük az itatótálkát! A hidegebb napokon hamar befagyhat a víz, ezért gyakran ellenőrizzük azokat, és szükség szerint cseréljük.
  • Hideg időben nő a fogyasztás. A hideg időben nemcsak mi vágyunk több kalóriára, a cicák igénye is megnő. Érdemes több száraz eledellel kínálni az ellátott állatot, illetve nedves eledelt csak akkor vigyünk, ha biztosan megeszi belátható időn belül. Máskülönben hamar megfagyhat, és csak kárba megy a segítség.

Az ivartalanítás fontossága

A posztban is kiemelik, és mi is gyakran hangsúlyozzuk, hogy milyen fontos a cicák ivartalanítása. Ha az utcán élő macskák is ivartalanítva vannak, akkor sokkal kevesebb bajszosnak kell elszenvednie a hányattatott sorsot, ami a kóbor léttel jár. Hiszen a legjobb, amit a befogadáson vagy az önzetlen etetésen kívül tehetünk, az az, hogy megakadályozzuk a kóbor macskák populációjának növekedését. Természetesen ez nem csak a mi felelősségünk. Érthető, ha valaki nem tudja megtenni, hogy ivartalaníttasson egy olyan cicát, akit jóérzésből etet. De ha valaki hajlandó arra, hogy egy kicsit többet tegyen az utcai cicákért, vannak szervezetek, akik vállalják a költségeket, sőt, néha ivartalanítási akciókat is szerveznek. Ebben a cikkünkben összeszedtünk pár korábbi ivartalanítási akciót; érdemes lehet a feltüntetett szervezeteknél érdeklődni, vagy a környékbeli lehetőségekről tájékozódni.

Utcai kismacskák

Ha megvan rá a lehetőség, akár anyagi, akár szervezeti, akkor ezzel tehetünk a legtöbbet azért, hogy ne nőjön a helyi kóborcica-populáció. De az is lehet, hogy nem kell semmit tennünk, mert más már cselekedett. Figyeljük meg az etetett cica fülét, mert van egy nemzetközi jelzés, ami sokat elárulhat. Ha le van csípve a vége, akkor nagy valószínűséggel már átesett az ivartalanításon. Így nincs más dolgunk, csak étellel és itallal ellátni az árva cicát.

ivartalanítás kóbor macska kóbor macska etetése kóbor macska etetése télen kóbor macska gondozása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!