hirdetés

6 ősi macskafajta, amelyek évszázadok óta velünk vannak

Mádi-Krezinger Cintia

2024. március 16 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák régóta részei ez emberek történelmének – megvizsgálva néhány fajtát elképesztő, hogy milyen sok ideje.

hirdetés

A macskákat az ősi egyiptomiak szentként tisztelték, a középkorban a boszorkányokkal hozták őket összefüggésbe, ma pedig teljesen uralják az internetet. Háziasításukat követően (illetve háziasodásukat, hiszen egyre biztosabb, hogy a cicák maguk döntöttek úgy, hogy az emberek mellé szegődnek) hamar belopták magukat az őseink szívébe, ahogyan arra történelmi bizonyítékokat is találhatunk. Az alábbiakban olyan ősi macskafajták következnek, akik hihetetlenül régóta mellettünk vannak.

Egyiptomi mau

Egyiptomi mau

Nem véletlenül tartják úgy, hogy a világ legősibb macskafajtája, hiszen elődeinek múmiái a fáraók sírkamráiból is előkerültek. Bár 100%-osan nem bizonyított, hogy az egyiptomi mau valóban a legrégebben háziasított macskafajta, de vitathatatlan tény, hogy i. e. 1900-ig visszanyúlóan találunk leleteket, amelyek egy, a maura nagyon hasonlító macskát ábrázolnak.

Norvég erdei macska

Norvég erdei macska

A norvég erdei macskák történelme a vikingek idejéig nyúlik vissza. A feltevések szerint őseiket 1000 környékén hozták magukkal a mai Norvégia területére érkező vikingek, a cicák pedig hamar a skandináv mitológia fontos szereplőivé váltak. A fajta a kóbor házi macskák miatt a kihalás szélére került, de az 1970-es években indított tenyésztési programnak köszönhetően az egyedszám újra növekedésnek indult.

Sziámi

Sziámi

Az ősi macskafajták pontos eredetét általában homály fedi, nincs ez másként a sziámival sem. Senki sem tudja, hogy a fajta pontosan hol és hogyan alakult ki. A legvalószínűbb teória szerint Thaiföldről származnak, amelyet alátámaszt az a 14. századi kézirat, amely említést tesz egy sötét pöttyös macskáról.

Perzsa macska

Perzsa

A perzsák is mára letűnt korok gyermekeiként láttak meg a napvilágot, őseik valószínűsíthetően az ókori Mezopotámiából származtak. Igaz, a mai perzsák megjelenése minden bizonnyal már nagyon eltér az elődöktől, a fajta jellemzőinek nagy részét az európai tenyésztés befolyásolta.

Török angóramacska

Török angóra

A fajta azon kevesek egyike, aki teljesen természetes módon, vagyis nem célzott tenyésztéssel alakult ki. Ahogy nevéből is következtethetünk rá, Törökországból származik, létezésére a 16. századból már találhatunk bizonyítékot egy francia kéziratban. Az, hogy a török angóramacska vajon hogyan került Európába, szintén a macskavilág egyik nagy rejtélye marad. Egyesek szerint a szultán diplomáciai ajándékai lehettek, mások azonban úgy vélik, hogy ez a fajta is a vikingekkel érkezett a kontinensre már sokkal régebben.

Karthauzi

Karthauzi

Listánk zárásaként lássuk a karthauzi macskát. A Franciaországból származó fajta jelenlétére már egy 1558-ból fennmaradt vers, a „Vers Français sur la mort d’un petit chat” (Francia vers egy kiscica haláláról) is említést tesz. A szerző egy „kis szürke macskát” gyászol, aki „talán a legszebb volt”.

A macskák remek társak, de van, hogy borsot törnek az ember orra alá. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk néhány régi festményt, mely azt bizonyítja, hogy a macskák már évszázadokkal ezelőtt is előszeretettel bosszantották gazdájukat.

egyiptomi mau karthauzi macskafajták norvég erdei macska ősi fajták perzsa macska sziámi török angóramacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink