hirdetés

Új vírus pusztít a macskák között

Szénási Szimonetta

2023. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary

Két országban is tömegével halnak meg a cicák. A szakértők megosztották a legfontosabb tudnivalókat a betegségekkel kapcsolatban.

hirdetés

Több ezer cica pusztult el Cipruson a macskák koronavírusának egy virulensebb törzse miatt. Ezzel párhuzamosan Lengyelországban szintén több tucat jószág vesztette életét, miután madárinfluenzával fertőződtek meg – számol be róla a The Guardian. A szakemberek tájékoztatása nyomán a közvélemény számára a legfontosabb kérdés, hogy az emberek veszélyben vannak-e? Ez a vírus ember és macska között is terjed?

Nincs köze a Covid-19-hez

A ciprusi járvány kitörése egy, a Covid-19 vírushoz nem köthető macskakoronavírussal kapcsolatos. A kór Egyesült Királyságban is megjelenik a macskákban, de nem fertőz embereket. A vírus általában csak enyhe gyomorpanaszokat okoz, de a macskák fertőző hashártyagyulladásához (Feline Infectious Peritonitis; FIP) vezethet. Ennek oka, hogy miután a fehérvérsejtek megfertőződnek, a vírus szétterjed a macska szervezetében, és gyakran halálos kimenetelű gyulladásos reakciót vált ki a hasüregben, a vesékben és az agyban.

Jelentősen megnőtt az esetszám

Az év elején az állatorvosok a FIP-ben szenvedő macskák számának hirtelen megnövekedéséről számoltak be Ciprus különböző pontjain. A 2021-es és 2022-es három, illetve négy PCR-teszttel megerősített esettel szemben idén januárban már 98 macskát diagnosztizáltak a kórral.

Dinos Ayiomamitis, a ciprusi Macskavédelmi és Jóléti Társaság (Cat Protection and Welfare Society; PAWS) vezetője azt a drámai állítást tette, hogy január óta becslések szerint 300 000 macska pusztult el FIP-ben, bár később tisztázta, hogy ez egy durva számítás, amely a sziget mintegy 1 millió macskájának 20-30%-os becsült elhullásán alapul.

„Ezeket a számokat még nem igazoltuk” – reagált dr. Charalampos Attipa, az Edinburghi Egyetem állatorvosi klinikai patológia vezető előadója, a járványt vizsgáló tudósok egyike. Elmondta, hogy a legfrissebb adatok szerint az esetek száma évről évre 40-szeresére nőtt. „Minden bizonnyal ezres nagyságrendű a számuk, de pontos adatot nehéz mondani” – nyilatkozta.

Hozzátette, hogy bár nem százezres nagyságrendről beszélünk, a helyzet ettől függetlenül roppant riasztó, és arra utal, hogy egy virulensebb törzzsel van dolguk. A tudósok vizsgálják, hogy vírus mutálódott-e. Mint fogalmaztak, lehetséges, hogy a pandémia közvetve elősegítette egy új törzs kialakulását, mivel a macskák is megfertőződhetnek a Covid-19-el. Így sok állat hordoz új antitesteket, amelyek a korábban már meglevő macskakoronavírusok evolúcióját is elősegíthették.

Más országok is érintettek

Dr. Attipa szerint Libanonban, Törökországban és Izraelben, amely országokban szintén nagy a kóbor macskaállomány, az állatorvosok hasonló növekedést jelentettek, bár az Egyesült Királyságban vagy Európában nincs bizonyíték hasonló mintára. A vírus terjedése az Egyesült Királyságban valószínűleg lassabban haladna, mivel kevesebb a kóbor macska, és a FIP kezelhető, bár a vírusellenes szerek körülbelül 5000 fontba (több mint 2 millió forint) kerülhetnek kezelésenként.

A Brit Állatorvosi Szövetség (British Veterinary Association; BVA) azt tanácsolta, hogy a Ciprusról behozott macskákat utazás előtt vizsgálják meg, és pozitív eredmény esetén ne szállítsák el őket.

Dr. Justine Shotton, a BVA vezető alelnöke elmondta:

A macskák fertőző hashártyagyulladásának (FIP) Ciprusról bejelentett esetei érthető módon aggasztóak. A FIP azonban az Egyesült Királyságban is előfordul macskáknál, ezért amíg folyamatban vannak a vizsgálatok annak megállapítására, hogy a vírus új törzséről van-e szó, a macskatulajdonosoknak jelenleg azt tanácsoljuk, hogy forduljanak állatorvosukhoz, ha bármilyen aggodalmuk van kedvencük egészségével vagy jólétével kapcsolatban, és beszéljék meg a megelőző egészségügyi lehetőségeket.

Lengyelországban is gond van

Eközben a lengyel hatóságok vizsgálják a házimacskák körében kitört magas patogenitású H5N1 madárinfluenzát. Július 11-ig 29 macska tesztje lett pozitív az ország 13 régiójából. A tünetek között légzési nehézségek, véres hasmenés és neurológiai tünetek szerepeltek. A macskák közül tizenegy elpusztult, további 14-et pedig elaltattak.

Bár korábban is jelentették a H5N1 influenza szórványos fertőzéseit macskáknál, ám mint az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) közölte, ez az első alkalom, hogy egy országon belül nagyszámú fertőzött macskát regisztráltak nagyobb földrajzi területen.

Lengyelországban a madárinfluenza egy variánsa betegíti meg a házimacskákat.

Más emlősfajok, köztük háziállatként tartott kutyák, tenyésztett nyércek, fókák és oroszlánfókák halálozásáról is egyre gyakrabban érkeznek jelentések.

Dr. Gregorio Torres, az Állategészségügyi Világszervezet (World Organisation for Animal Health) tudományos vezetője az eset kapcsán ekképp nyilatkozott:

A madárinfluenza ökológiájában és járványtanában a közelmúltban paradigmaváltás történt, ami fokozta a globális aggodalmat, mivel a betegség új földrajzi régiókban terjedt el, és szokatlan vadmadárpusztulást, valamint az emlősöknél előforduló esetek riasztó növekedését okozta.

A fertőzés összefügghet a madarakkal

A macskafertőzések forrásának vizsgálata még folyik, de a lehetőségek között szerepel a fertőzött madarakkal vagy azok környezetével való közvetlen vagy közvetett érintkezés, valamint a fertőzött madarak vagy a vírussal szennyezett élelmiszerek fogyasztása. A 25 macska közül, amelyekről rendelkezésre állnak információk, kettő a szabadban élt, 18 benti macska volt, amely erkélyre, teraszra vagy kertbe is kijért, ötöt pedig teljesen zárt helyen tartottak. A jelentések szerint a macskák közül hétnek volt lehetősége vadon élő madarakkal érintkezni.

Úgy tűnik, hogy egyik macskatulajdonos sem fertőződött meg. Július 12-ig a vírusra pozitívnak bizonyult macskákkal kapcsolatba került 70 ember közül senki sem jelentett tüneteket. Emiatt a fertőzött macskákkal kapcsolatba került macskatulajdonosok és állatorvosok kockázata alacsony vagy közepes kategóriába esik, az általános lakosság kockázata pedig alacsony.

A megbetegedések összefüggésbe hozhatók a madarakkal való érintkezéssel, illetve azok elfogyasztásával.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority) azonban elővigyázatosságból azt ajánlotta, hogy a tulajdonosok tartsák macskáikat zárt helyen, a kutyákat pedig tartsák pórázon azokon a területeken, ahol a H5N1 influenza vadon élő madarakban való kiterjedt terjedését igazolták. A világ egészségügyi szervezetei is szorosan figyelemmel kísérik a keringő vírusokat, hátha azok az emberre nézve veszélyesebbé válnak.

Hazai helyzet

Mint beszámoltunk róla, hazánkban idén januárban okozott nagy pusztítást a madárinfluenza H5N1 altípusa. Akkor az országban több helyen is felbukkant a vírus. Békés vármegyében, Battonya településen, valamint a fővárosi Noé Állatmentő Alapítvány menhelyén is kimutatták a fertőzést. Akkor arról nem jelentek meg hírek, hogy macskák érintettek lettek volna a betegségben. Ami 2004 óta közismerten veszélyes kedvenceinkre is, ahogy az emberek is elkaphatják. Ám a tudósok megnyugtatnak: 1997 óta a vírus csak szórványosan jelent meg emberben, így az alacsony kockázati kategóriába sorolják.

A kinti és a kijárós macskák a betegségek szempontjából is nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

A FIP kapcsán pedig köztudott, hogy idehaza is súlyos problémákat okoz a macskák körében (ám az itthoni esetek nem a feltételezett új koronavírus-variánssal hozhatók összefüggésbe; arról hazai adatokat egyelőre nem találtunk.) A betegségről részletesen EBBEN a cikkünkben írtunk, és arról is, miként védheted meg kedvencedet ettől a többnyire végzetes kimenetelű kórtól.

beteg betegség FIP hashártya gyulladás kijárós macska kinti macska kóbor macska koronavírus fertőzés macskáknál macska és ember vírus zoonózis
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink