hirdetés

A Nordic Verden tenyésztője, Cziráki Katalin Virág: „Ha az ember fajtatiszta állatra vágyik, keresse meg a legjobb tenyészetet és ne alkudjon meg kevesebbel.”

Hangai Lilla

2023. szeptember 8 - Képek: Cziráki Katalin Virág – Nordic Verden

Cziráki Katalin Virág norvég erdei macska tenyésztő mesélt nekünk arról, hogy milyen koncentrált fegyelmet és figyelmet igényel egy alom érkezése, valamint beszélgettünk a hazai macskatartás kultúrájáról is. És persze szóba került az is, hogy hogyan tudjuk kiválasztani a legjobb tenyészetet.

hirdetés

Ha fajtatiszta macskát szeretnél, mindenképpen olvass tovább, Virág tanácsaival és meglátásaival felvértezve rengeteg nehézségtől kímélheted meg magad! Az interjú első részét itt olvashatod el.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

– Hogyan zajlik egy alom érkezése? Mire készülnek fel, hogyan várják a születendő apróságokat?

Cziráki Katalin Virág: A macskák vemhességének hossza 62-72 nap. Van olyan cicánk, aki rendszerint feszegeti a határokat, de nagy valószínűség szerint a szülés a 64-66. napon zajlik le. Ehhez azonban biztosan kell tudnunk azt, hogy mikor lett a nőstény vemhes. Természetesen mindig feljegyzés készül a pároztatásról, de ha 1-2 napnál tovább tart, akkor nagyon nehéz megállapítani, hogy hol tartunk a folyamatban. Mindez persze nem lenne gond, ha nem akarnék jelen lenni a szülésnél, de szerintem nincs olyan komoly tenyésztő, aki magára hagyná a macskáját ilyenkor.

A macskák normálisan könnyen, ügyesen szülnek, de akadhatnak kivételek. Míg a természetben belefér, ha néhány kiscica vagy az anya nem éli túl a szülést, egy tenyészetben nem ez a cél. Emiatt a vemhesség vége felé nagyon résen kell lenni, figyelem a mama minden rezdülését. Ha nem lett volna éppen most egy nagyon nehéz esetem, akkor igazából fellengzősen azt is mondhatnám, hogy 99%-ban tudom, hogy mikor indul be egy szülés és ura vagyok a helyzetnek.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

Az egyes nőstényeknek eltérő szokásaik vannak, de léteznek azért olyan jelek, amikből következtetni tudok rá, hogy hamarosan elindul majd a szülés. Ehhez nyilván éjszaka is figyelni kell a mamát, tehát a 60. naptól nem nagyon alszom, óránkét szól az ébresztőm, hogy ellenőrizzem a szülés előtt állót. Az ébresztő ahogy fogynak a napok fél órára csökken. Vagyis elalszom, felkelek, megkeresem a nőstényt, ellenőrzöm a szülésre utaló jeleket, figyelem pár percig, és ha nincs semmi, visszafekszem. Így aztán amikor már valójában a szülésre kerül sor, eléggé fáradt vagyok.

A macskák egyébként inkább nappal szülnek, talán legjellemzőbben a reggeli-délelőtti órákban indul be a folyamat náluk, de valójában bármely napszakban számíthatunk rá. A nappali szülésekben az a jó, hogy világos van, mindent jól látni. Én éjjel is csak nagyon kevés, gyenge fényt használok ilyenkor, mert nem ildomos a szülő nőstény képébe világítani. Mindenkinek a lehető legnagyobb csöndben kell lennie a házban, nem szól tévé (nincs is tévénk!), rádió, zene, még a gépen sem dolgozom, maximum csak a telefonon vagy olvasgatok.

Tiszteletben tartom, hogy ő most a legnagyobb dolgot viszi véghez – életet ad. Az éjjeli szülésekben pedig az a jó, hogy minden sokkal csendesebb, nyugodtabb és különleges hangulat lengi be a szülőszobát. Mindenki alszik, csak ő és én vagyunk fent és veszünk részt ebben a misztikus és csodálatos eseményben.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

– Mi történik akkor, ha túl korán vagy túl későn érkezik az alom? Hogyan tudnak erre reagálni?

Tudni kell azt, hogy a 60. nap előtt érkező picik, vagyis a koraszülöttek szinte mindig életképtelenek. Így a 60. napot mindig jelölöm a naptárban, és a nap végeztével hálás vagyok. A 61-62. napra érkező picik még mindig nagyon aprók, gyengék, esendőek lehetnek, viszont a 63. naptól szinte biztos, hogy életerős, érett kicsik érkeznek hozzánk, és nyugodtan várhatjuk a szülés megindulását. Fordul a kocka, ha a kicsik a 70. napig sem érkeznek meg. Akkor már azon kezdhetünk aggódni, hogy nem indul be időben a szülés, valami gond van, halott magzatok vannak a mamában és így tovább.

A picik mozgásából, a mama cica hasának változásából (lejjebb ereszkedik, akárcsak az embernél), a nőstény viselkedéséből, a többi macskához, esetleg más alom kiscicáihoz való viszonyából, a jóslófájásokból (nekik is keményedik a hasuk), abból, ahogy a macska fekszik, tartja a testét és lábát, abból, hogy folyik-e belőle bármilyen váladék vagy magzatvíz, az emlők teltségéből és a testhőmérséklete csökkenéséből mind-mind következtetni lehet arra, hogy mikor indul be a szülés. Persze ehhez ott kell lenni egész nap és figyelni az anyát. Amennyiben ezek nagy része fennáll, akkor egyik pillanatról a másikra csak azt vesszük észre, hogy tolófájásai vannak.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

Nálunk a nőstények külön szobában szülnek. Próbáltam, hogy már meglévő pár napos alom mellett, másik boxban szüljön az anya, de óriási kavarodás lett belőle, így ebből nem lett rendszer. A szülőhelyet már előre elkészítem, egyrészt azért is, hogy a mama szokja. Beengedem, hogy ismerkedjen a hellyel és minden szüléshez szükséges dolgot egy dobozban odakészítek. Van amelyik anya szereti a boxot és már szülés előtti napokban szívesen fekszik benne. Feltúrja a gondosan bekészített rétegeket, fészket készít. És vannak olyanok is, akik irtóznak tőle és nem hajlandók abban megkezdeni a szülést. Ilyenkor – ha a többi cicát gyorsan el tudom távolítani a szülő nősténytől – engedem, hogy a számára biztonságosnak gondolt vagy kedvelt helyen kezdje meg a szülést. Amikor az első apróság megérkezik, átviszem a boxba. Ilyenkor már nem megy el onnan, mert ott a kicsinye és őt nem igazán hagyja ott.

Fontos, hogy legyen még feltöltött telefon, olvasólámpa és egy jó adag kávé. Ha látom, hogy beindul a szülés, akkor csak a telefonért és a kávéért nyúlok, a többi már bent vár a szobában. Ha valakit részletesebben érdekel, hogy miként zajlanak a szülések, a Nordic Verden Norvég Erdei Macska Tenyészet honlapjának blogján nagyon sok szüléstörténetet írtam már le. Így itt csak csak annyi mondok el, hogy a természetes szülés híve vagyok. A macska mellett vagyok végig és figyelem, hogy zajlik a dolog, de nem avatkozom közbe. Ha minden rendben megy, hagyom, hogy az anya a saját tempójában, ősi tudásával szülje meg és lássa el az apróságokat.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

Közben mindent feljegyzek: mikor, milyen színű, milyen nemű kis norvég erdei macska érkezett, kijött-e a méhlepény és így tovább. Ez azért fontos, mert nem feltétlenül érzi már az ember jól az idő múlását, ha mondjuk 10-14 órája ül a box mellett vagy nem emlékszik jól egy-egy részletre, ami ha gond van, később fontos lehet. Amikor lezajlott a szülés, néhány órát még a kis család mellett töltök, megfigyelem, hogy minden rendben van-e a mamával, a picikkel, mindenki tud-e szopni, megmérem az apróságokat. És közben csak örülök az új jövevényeknek.

– Rengeteg olyan információ hangzott most el, aminek egy része számomra is újdonság volt, a másik részéről meg talán nem beszélünk eleget. Itthon nincs még akkora kultúrája a tenyésztőtől való macskavásárlásnak. Honnan tudhatja egy laikus, hogy jó helyről kapja meg a cicákat? Mik a jó tenyésztő ismérvei?

Cz. K. V.: Sajnos jól látja a helyzetet. Alapvetően a macskák jól tartásának sincs kultúrája itthon. Nincs például még csak kötelező oltásuk sem, és főleg vidéken a macska még mindig a fogyóeszköz kategóriába tartozik, ami elkeserítő. Ettől függetlenül úgy látom, hogy ha egy tenyésztő igényes a munkájára és értéket tesz le azzal, elégedett vásárlói vannak és nem adja olcsón a macskákat, miközben betart etikus tenyésztői szabályokat, akkor sikeres lehet a tenyésztésben. Ami nem egyenlő a pénzügyi jóléttel. Nem zárja ki, de ahhoz nagyon szerencsésen kell összejönnie mindennek hosszú évekig – az élőlényekkel való munka teljesen kiszámíthatatlan.

Fotó: Nordic Verden Tenyészet

No, de nem is ez volt a kérdés. A laikus embernek nem árt, ha van egy checklistje, amikor cicát keres, és ez alapján próbálja meg eldönteni, hogy vesz-e adott tenyésztőtől macskát vagy sem. A következő listát ha ki tudja pipálni mondjuk 95%-ban, akkor valószínűleg jó helyen jár:

  • A tenyésztő tagja hazai – lehetőleg nemzetközi háttérrel rendelkező macska egyesületnek –, melyet igazolni is tud.
  • A kiscicát kizárólag törzskönyvvel együtt értékesíti.
  • A kiscicában van chip.
  • A kölyök nem költözhet ki 12 hetes kora előtt a tenyésztőtől.
  • A tartás, gondozás, etetés körülményeiről kimerítően tájékoztat a tenyésztő.
  • A tenyészet látogatható. Természetesen mindenhol vannak zárt időszakok (szülések, operációk környéke, stb.), ezeket tartsuk tiszteletben. Valamikor azonban ad lehetőséget a személyes találkozóra, ahol megismerhetjük őt és a tenyészállatokat is.
  • A kiscicát személyesen lehet kiválasztani.
  • A kölyök rendelkezik az oltásokkal a költözés idejére, melyet az oltási könyve/útlevele igazol.
  • A kiscica ivartalanul költözik ki, ha házi kedvencnek vesszük meg.
  • Az állat láthatóan jó kondícióban, jó egészségi állapotban van. Parazitamentes, vidám, szociális.
  • A tenyésztő munkája transzparens, melyről örömmel és szívesen beszél. Kereshetjük a cica elvitele után is a kérdéseikkel.
  • Kérhetünk véleményt róla már meglévő gazdiktól, tehát referenciát – akár többet is.
  • Van honlapja vagy legalábbis megtalálható valamilyen közösségi felületen. Munkája követhető, világos, átlátható.
  • Kérdéseinkre kimerítően válaszol, mindenről tájékoztatást nyújt.
  • A kiválasztott kiscica fejlődése nyomon követhető.
  • A kiscica ára minimum középkategóriás, de inkább magas. (Az egyes fajták árairól tájékozódjunk előre. Ha egy cica túl olcsó, fordítsunk hátat.) Van erre egy nagyon jó kifejezésem: megnyugtatóan drága. Ez a macskáknál mindenképpen igaz, de csakis akkor, ha a fentiek nagy része fennáll.

–  Nagyon örülök, hogy kitértünk az árra is. Egy szaporítótól töredékért megvásárolhatjuk az állatot, ám ennek valószínűleg súlyos következménye lesz később. Mi az ön véleménye a témáról? Egy szakmabeli hogyan közelíti meg a kérdést?

Cz. K. V.: Sosem vásároltam még szaporítótól, hiszen az elvem az, hogy ha az ember fajtatiszta állatra vágyik – aminek sok oka lehet –, akkor keresse meg azt a tenyészetet, ami a legjobb és ne alkudjon meg egy pillanatig sem ennél kevesebbel. Akkor sem, ha házi kedvencet vásárol magának – nem véletlenül utaztunk mi is például a kutyánk vásárlásakor Lengyelországig, vagy a tenyészállatok vásárlásakor a világ több tájára. Ha valaki nem teheti meg, hogy egy nagyobb összeget költsön minőségi fajtatiszta állatra, akkor sokkal jobb, ha meglátogat egy menhelyet és megment egy kis lelket. Szaporítótól vásárolni a legrosszabb megoldás, mert egy olyan tevékenységet támogat és segít fenntartani ezzel, ami nem etikus. A legtöbb esetben ráadásul kimeríti az állatkínzás fogalmát is.

A szaporítótól vett állatok nyomokban hasonlítanak csak arra a fajtára, aminek eladják őket. Sokszor beteges, gyenge, satnya és idegrendszerileg is labilis állatok kerülnek ki a kezeik közül. Nincsenek ivartalanítva, sem oltva, legtöbbször betegek. A szülőpár sem gondos tervezés eredményeként lett pároztatva – hogy a szülői szűrésekről már ne is beszéljünk. Magas a beltenyésztés aránya és ez mind-mind annyi és olyan problémát von maga után, ami megkeseríti a gazdi és az állat életét is. Gyakori a korai elhullás is, ami szintén sok fájdalmat okoz a gazdinak, aki erőn felül, idejét, energiáját és pénzét nem sajnálva tesz az állatért. Ilyenkor akár a többszörösét is elkölti annak, amin egy rendesen tenyésztett cicát vásárolhatott volna magának.

Fotó: Fábián-Kalla Lili (Choose The Light Photolab)

Az emberek azt gondolják, hogy megmentették a szaporítótól a cicát, valójában csak támogatták, hogy tovább folytassa tevékenységét. Ha azt látjuk, hogy szaporítóval állunk szemben, sokkal jobbat teszünk, ha sarkon fordulunk és jelentjük az esetet állatvédő szervezeteknél, akik majd intézkednek.

interjú Magyarország norvég erdei macska tenyésztő
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink