hirdetés

Egy ilyen téli menedékkel macskaéleteket menthetsz

Mádi-Krezinger Cintia

2024. január 17 - Képek: Getty Images Hungary

A környékeden élő, nem befogható kóbor állatok számára egy téli búvóhely a túlélés záloga lehet.

hirdetés

A gazdátlan, nem szocializált kóbor macskáknak a fagyos téli hónapokban rengeteg nehézséggel kell megküzdeniük. Még ha akadnak is jóakaratú emberek, akik etetik őket, a zord időjárás nagyon legyengítheti a szervezetüket. Mivel sajnos nem mindig találnak olyan búvóhelyet, ahol egy kicsit átmelegedhetnek, nekünk, állatbarátoknak a feladatunk az, hogy megpróbáljunk segíteni nekik.

Korábban már bemutattunk egy nagyon egyszerű, mégis hatékony módszert arra, hogy készíthetsz téli menedéket a kinti cicáknak, most pedig egy újabb DIY megoldást hoztunk nektek.

Téli menedék régi hűtődobozból

Az alábbi módszerrel pillanatok alatt búvóhelyet készíthetünk a kóbor macskáknak. A következőkre lesz szükséged:

  • régi hűtődoboz
  • fúró és körvágó fej / szúrófűrész
  • csőszigetelő
  • ragasztó
  • szalma

A fúró vagy fűrész segítségével vágj a doboz oldalára egy akkora lyukat, hogy egy cica beférjen rajta. A lyuk szélére ragassz csőszigetelőt – ezzel biztosítod, hogy a hűtődoboz saját szigetelése ép marad. Béleld ki a dobozt szalmával és voilá – készen is vagy!

Mire figyelj a menedék elhelyezésekor?

A cicák biztonságának megőrzése érdekében nagyon fontos, hogy a kész menedéket úgy helyezd el, hogy a benne pihenő állatnak ne eshessen baja. Az alábbi szempontokat vedd figyelembe.

Rejtett terület: ha a környéken vannak más állatok, például kutyák, akik potenciális veszélyforrások lehetnek. Emiatt olyan helyre tedd a búvóhelyet, ahová ezek az állatok nem tudnak bemenni. Fontos továbbá megjegyezni, hogy sajnos az emberek közt sem mindenkit a jó szándék vezérel, ezért a menedéket és a mellé kihelyezett etetőtálat is rejtsd el szem elől!

Védelem a talajmenti fagytól: fontos, hogy a dobozt soha ne közvetlenül a földre helyezd, mivel így alulról még a szigetelés mellett is hamar kihűlhet a búvóhely. A legjobb, ha egy raklapot használsz alapként, és az alatta lévő részt szalmával béleled ki. Ez további hőszigetelést biztosít.

Figyelj oda, hol van a bejárat: a búvóhely bejárata legyen a talajtól minél távolabb, hogy egy esetleges nagyobb eső következtében ne csapódjon fel a víz. A raklap ugyan segít az emelésben, de arra is figyelj, hogy teljesen sík vagy inkább egy kicsit magasabban lévő felületre kerüljön a menedék. Hiábavaló az egész, ha egy gödörben elhelyezve mindenhonnan befolyik a víz.

Biztosíts extra védelmet: vastag műanyagból, például sittes zsákból és néhány deszkából készíthetsz tetőt is a menedék fölé. Ez egyébként nemcsak a búvóhelyet, hanem a kikészített élelmet is védi az elázástól.

Emeld meg a hátsó részét: egy vékonyabb deszka segítségével érdemes megemelni a menedék hátsó részét – persze éppen csak egy kicsit, hogy a bebújó cica kényelmét ne zavarja. Ez a módszer ugyanis egyrészt megakadályozza, hogy a hó és eső összegyűljön a búvóhely tetején. Másrészt pedig, ha ne adj ég beázás történne, nem ül meg bent a víz – néhány apró lyukat fúrva a doboz aljára biztosíthatjuk azt, hogy a bejutott víz ki is folyik.

Megfelelő rögzítés: hogy megakadályozzuk, hogy egy nagyobb széllökés felborítsa a menedéket, mindenképp gondoskodjunk a megfelelő rögzítésről. Néhány tégla tökéletesen megfelel a célnak.

A fenti módszerrel készült téli menedékben az a csodálatos, hogy használt hűtődobozok felhasználásával bármennyit készíthetünk belőle. Mint ahogy azebben a cikkünkben bemutatott úr is, aki számtalan cica életét tette kényelmesebbé.

kóbor macska kóbor macska gondozása télen téli hideg téli veszélyek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink