hirdetés

Vigyázz! Komoly oka lehet, ha a cicád nyávog, amikor felveszed

Mádi-Krezinger Cintia

2024. február 26 - Képek: Getty Images Hungary

A macskáknak számos okuk lehet a nyávogásra, a hangadásaikra pedig mindig figyelnünk kell. Mutatunk egy esetet, amikor különösen fontos, hogy meghalld a cicád jelzését.

hirdetés

A cicák különböző formákban kommunikálnak velünk, emberekkel. Bár a testbeszéd is fontos szerepet tölt be a mondanivalójuk kifejezésében, az egyik legfontosabb kommunikációs eszközük a nyávogás. Ezt ugyanis a felnőtt állatok célirányosan az emberekkel történő kommunikáció során alkalmazzák, és minden esetben jó okuk van a miákolásra. Játék közben, üdvözléskor vagy éhsége jelzésére a macska nyávog, hogy felhívja a figyelmünket. Akár akkor is, amikor felvesszük. De vajon mit szeretne mondani ilyenkor? Összegyűjtöttük a lehetséges verziókat.

Rosszul fogod

Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a cicád nem bánja, ha felveszed, jól figyelj, ha a kedvenced váratlanul elnyávogja magát, amikor felemeled. A hangjelzéssel ugyanis elképzelhető, hogy azt akarja a tudtodra adni, hogy nem megfelelően kaptad fel őt. Lehet, hogy véletlenül fájdalmat okoztál neki, vagy egy olyan ponton érintetted meg, ahol inkább nem szeretné. Ha a macskád korábban nem adta jelét annak, hogy gondot jelentene a számára, ha felemeled, és nem mutatja jelét annak, hogy bármilyen egészségügyi problémája lenne, valószínűleg csak nem jól fogtad.

Bár bizonyára pontosan tudod, mi a cicák felemelésének helyes módja, ismétlésképp olvasd el ezt a cikkünket, amelyben állatorvos magyarázza el, miként szabad felemelni egy macskát.

Az állat szorong

A macskák többsége alapvetően nem szereti, ha a gazdája felveszi. Ez ugyanis egy rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe hozza a kedvencet, ami miatt szoronghat, esetleg félhet. Gondolhatnád, hogy ha nem tetszene neki, akkor kiugrana a kezedből. Ám a közhiedelemmel ellentétben egy macska nem feltétlenül menekül vagy támad, amikor kényelmetlen helyzetbe kerül. A gazdája iránt érzett szeretetéből fakadóan megpróbálhat nem mozdulni, de ettől még nem biztos, hogy jól érzi magát.

Alaposan figyeld meg a cica testbeszédét – különös tekintettel a farok mozdulataira és a fülek állására. Ha az állat a felvevést követően stressz jeleit mutatja, a jövőben inkább ne erőltesd a dolgot. Tudjuk, hogy nincs annál jobb, mint felkapni és szétpuszilgatni egy puha kismacskát, de ha igazán szereted őt, tiszteletben tartod a határait.

Túl sok az inger

Lehet, hogy te is találkoztál már azzal a jelenséggel, hogy simogatod a kedvencedet, aki egyik pillanatról a másikra hirtelen beléd harap. Ahogy a harapás, úgy a nyávogás is lehet annak a jelzése, hogy a cica számára túl sok vagy túl nagy az inger. A macskák rengeteg információt szereznek a környezetükről a tappancsaikon keresztül, így teljesen érthető, ha az, hogy szó szerint elveszítik a talajt a lábuk alól, túl sok lehet nekik.

Csak beszél hozzád

Vannak cicák, akik egyszerűen szeretnek magyarázni, és amikor felveszed őket, akkor is csak kommunikálnak veled. Ha semmi jelét nem látod annak, hogy a macska bármilyen szempontból kényelmetlenül érezné magát, és egyébként is jellemző rá az állandó nyávogás, valószínűleg nincs okod az aggodalomra.

Fájdalmai vannak

A fentiek ártalmatlan esetek, ám sajnos előfordulhat, hogy a kedvenced hangjelzései mögött komolyabb okok állnak. A cicák hajlamosak eltitkolni a betegségeket, de a komolyabb fájdalmakat ők sem tudják leplezni. Ha felemeléskor nyávog a macskád, menekülni próbál és esetleg egyéb más, betegségre utaló jeleket is mutat, mielőbb keressétek fel az állatorvost.

A macskák mesterei a betegségek elrejtésének, ám vannak tünetek, amelyekből felismerheted, ha baj van. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük az intő jeleket.

macska felemelése macska kommunikációja macska testbeszéde nyávogás stressz jelei
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink