hirdetés

Ezért utálják a macskák, ha a mancsukhoz érsz

Mádi-Krezinger Cintia

2024. január 9 - Képek: Getty Images Hungary

A tappancs a macskák ellenállhatatlanul cuki testrésze. Imádnivalók a puha kis párnák és a dagasztásra nyitott karmok. Nem meglepő, ha az ember szeretné megérinteni a cica mancsát. A kedvencek többsége azonban kifejezetten ellenzi ezt, és azonnal elhúzza a lábát, amint hozzáérsz. Utánajártunk, mi lehet ennek az oka.

hirdetés

Mielőtt belemerülnénk a macskák fóbiájának lehetséges okaiba, először is fontos megvizsgálni, hogy anatómiailag milyen funkciót töltenek be a bársonytalpak, amelyekért Kína évezredek óta rajong. A kedvencek a lábaikat nyilvánvalóan mozgáshoz, mászáshoz és kapaszkodáshoz használják, de ezek mellett további feladatokat is ellátnak.

A mancs, tappancs funkciói

  • A talppárnák érzékenyek a hőmérsékletre és rezgésekre, segítenek az állatnak a tájékozódásban.
  • Saját hőháztartásuk szabályozásában is segítik őket; a macskák kizárólag a talpukon képesek az izzadásra az itt található izzadságmirigyeknek köszönhetően.
  • Illatmirigyek is találhatók rajtuk, melyekkel a területüket jelölik meg; ez is az oka annak, ha a kedvenced a kedvenc bútorait karmolássza.
  • A mellső lábakon található, bajuszszerű szőrszálak különösen érzékenyek lehetnek; ezeknek szintén a tájékozódásban van fontos szerepük.

A fentieket tudva lássuk, milyen konkrét okai lehetnek a macskának arra, hogy kerülje az érintésed a mancsain.

Érzékenység

Ahogy láthatod, a cicák mancsa tulajdonképpen egy nagyon kifinomult érzékelőeszköz, amely a környezet legapróbb rezgéseit is azonnal tudatja az állattal. Rengeteg idegvégződés található ezen a területen, amelyek megérintése az érzékenyebb cicákat túlzottan stimulálhatja, kényelmetlenséget okozva a számukra. Különösen akkor lehet a kedvenced számára stresszes egy érintés, ha váratlanul történik. Bármennyire is csábító egy alvás közben „szabad prédává” vált tappancs, inkább ne kezdd el simogatni!

Bizonytalanság

A macskák egyik legnagyobb önvédelmi fegyvere a két mellső lábuk. Fenyegetés esetén azonnal repül a jobb egyenes: gyakran láthatjuk vicces videókon is, ahogy egy otthonban élő cicák pofozással adják egymás tudtára, ki az úr a háznál. Emiatt előfordulhat, hogy a kedvenced stresszes állapotba kerül, ha megfogod valamelyik mellső mancsát. Így ugyanis elveszti az önvédelmi képességét, ami különösen egy nehéz helyzetből érkezett cicának rendkívül ijesztő lehet. Te hiába tudod, hogy biztonságban van, a cica ösztönei nem ezt súgják.

Sérülés vagy fájdalom

A legtöbb macska könnyedén megsérülhet a lábain: horzsolások, karcolások, sőt, akár a körmök szakadása is megtörténhet. Természetes, ha az állat nem szeretné, hogy egy fájdalmas végtagjához még valaki hozzá is érjen. Ha szokatlanul hevesen reagál a kedvenced az érintésre, érdemes ellenőrizni, nincs-e olyan sérülése, amely állatorvosi ellátásra szorul.

A balesetek okozta fájdalom mellett fontos megjegyezni az idősödő állatoknál gyakori artritiszt, amely szintén előidézheti az érintés kerülését. Mivel a macskák mesterei a betegségek és fájdalmak elrejtésének, felelős gazdiként a te feladatod, hogy rendszeres állatorvosi ellenőrzésekkel biztosítsd a kedvenced egészségét.

Személyes preferencia

Végül macskák lévén talán nem meglepő, hogy a mancsok védelmének hátterében a cica személyes preferenciája is állhat. Lehetséges, hogy bár semmilyen komolyabb oka nincs, de a cicádat egyszerűen csak idegesíti, ha bizonyos testrészein megérinted. Ahogy az emberek esetében is van, hogy valaki megmagyarázhatatlanul kiborul, ha egy bizonyos helyen hozzá érnek, úgy a macskáknál is állhat ez a háttérben.

Hogyan érintsd meg mégis?

Bár nagyon fontos tiszteletben tartani, hogy a cicád mit szeret és mit nem, előfordulhat, hogy egyszerűen muszáj a mancsához érned. Bizonyos betegségek, sérülés miatt ápolásra lehet szükség. Ilyen esetekben soha ne erőszakkal ragadd meg a cica lábát, hanem fokozatosan közelíts az érzékeny területhez.

Először simogasd azokon a területeken, amelyeken szívesen fogadja a cirógatást, és óvatosan simizd egyre közelebb a mancsokhoz. Ha azt látod, hogy a cica idegessé válik, légy türelmes és lassíts. Folyamatosan dicsérd is az állatot, hogy milyen ügyesen viseli a dolgot – akár jutalomfalattal is díjazd az együttműködését.

Bármi is legyen az oka annak, hogy a kedvenced nem szeretné, hogy a mancsához, talpához érj, a legfontosabb, hogy kialakítsd a kettőtök közti bizalmat. Így a cica megtanulja, hogy lehet, hogy nem a legélvezetesebb számára az érintésed, de nincsen rossz szándékot.

A gazdi és macska közti bizalomépítéshez ebben a cikkünkben találsz tippeket!

érzékeny mancs macska mancsa sérülés tájékozódás tappancs
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink