hirdetés

A világ legcukibb vadmacskája óriási problémával szembesült

Hangai Lilla

2024. április 4 - Képek: Getty Images Hungary

Néha előfordul, hogy egy-egy cikk hónapokkal vagy évekkel a megjelenése után is időközönként a legolvasottabbak között van az oldal statisztikájában. Így van ez a feketelábú macskáról készült írással is, ami a világ legkisebb, legcukibb és leghalálosabb vadmacskája. Egy nagyon friss kutatás szerint sajnos azonban hatalmas bajban van, a kihalás fenyegeti.

hirdetés

20 cm és mindössze 1-3 kg, ez azonban nem állítja meg abban, hogy vadászat közben lenyűgöző, 60%-os sikerarányt produkáljon. Csak hogy legyen mihez viszonyítanod, az oroszlánok falkában 30%-ot érnek el, a házi macskák pedig 32%-ot. Nem elég, hogy a Vörös Lista szerint sebezhető státuszban van, a beltenyészet egyre nagyobb arányban üti fel a fejét az állományban, ezzel egy ritka, halálos betegség kockázatának kitéve a fajt.

Halálos és elbűvölő

A feketelábú macska jövője az ember kezében van

Egy ez év januárjában közzétett tanulmány szerint a feketelábú macska genetikai izolációtól és beltenyésztéstől szenved. A kutatók 10 példány genomját szekvenálták, amiket összevetettek korábbi adatokkal. Az elemzés kimutatta a beltenyésztési események markereit, amelyek a faj élőhelyének feldarabolódása következtében növekedhettek. Az emberek terjeszkedése, vagyis az utak és a gazdaságok keresztülszelik a fajok természetes élőhelyeit, ezzel gátolva a potenciális párok találkozását. Ha ez önmagában nem lenne elég baj, a tudósok ezt a jelenséget az amiloidózis kialakulásának megnövekedett esélyével hozták összefüggésbe.

Ez egy progresszív, végzetes kimenetelű anyagcsere-rendellenesség, amelynek során „a szervezetben kóros fehérjék termelődnek. Ezek a fehérjeszálak a különböző szövetekben és szervekben lerakódhatnak és felszaporodhatnak, majd károsítják a szervek és szövetek normális működését.” Ez a betegség a fogságban tartott feketelábú macskapopuláció mintegy 70%-ának halálát okozza. A gyulladás nemcsak veseelégtelenséghez vezethet, hanem a macskák hallójáratainak gyulladásához is. A feketelábú macskák belső fülének csontos szerkezete a koponyájuk 25%-át foglalja el, így különösen érzékenyek az ilyen jellegű gyulladásokra.

Így vadászik ez a gyönyörű teremtmény: 

A nagymacskákra több pénz jut

A kutatók szerint a beltenyésztés növelheti ezeknek a mutációknak a gyakoriságát, mivel növelik annak esélyét, hogy az utódok ugyanazt a génváltozatot örököljék mindkét szülőtől. Érthető módon a populáció genetikai sokfélesége összességében így alacsonyabb. Számos káros mutáció recesszív, vagyis csak akkor örökölné az utód, ha mindkét szülő hordozó volna. Sajnos, ha a szülők rokonok, minden hasonló mutáció kockázata megnövekszik.

Ezek a sokkoló adatok nemcsak arra hívták fel a figyelmünket, hogy mennyire megnehezítjük ezeknek az állatoknak az életét, hanem arra is, hogy szinte semmit sem tudunk a kis testű vadmacskákról, így pedig vajmi kevés esélyünk van arra is, hogy megvédjük őket. Míg a nagymacskák sokkal több pénzt kapnak a kutatásokra, addig a kis testű vadmacskák nagyon keveset, pedig nekik is egyedülálló szerepük van az ökoszisztéma fenntartásában.

Nem is kell Afrikáig mennünk, hogy hasonló problémával szembesüljünk! A hazánkban is őshonos európai vadmacska nem is annyira a belterjességgel, hanem a hibridizációval küzd, ami nem kevésbé teszi ki őt különböző veszélyforrásoknak. Ha szeretnéd megtudni, hogy mit tehetsz te, egyszerű macskatartóként ezért a fantasztikus vadállatért, azt ide kattintva megtudhatod. Ígérjük, semmilyen bonyolult dologról nem lesz szó!

Ide kattintva pedig – ha még nem olvastad volna – a feketelábú macskáról összegyűjtött érdekességeket találod.

afrikai feketelábú macska tanulmány vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink