Ezek jelzik, hogy okos a macskád: így teszteld kedvencedet
Szénási Szimonetta
2024. január 27 - Képek: Getty Images Hungary
Szénási Szimonetta
2024. január 27 - Képek: Getty Images Hungary
A macskatartók többsége meggyőződéssel állítja, hogy cicája elképesztően okos. Valóban így van, vagy csak elfogultak? Íme a tudományos álláspont a kérdést illetően.
Hogy már az elején lelőjük a poént, eláruljuk: igen, doromboló jószágaink intelligens állatok. Ami egyáltalán nem meglepő, hiszen hosszú ideje az ember közelében élnek, az alkalmazkodáshoz pedig szükségük volt minden leleményükre. Ám az hogy egy macska mennyire okos, az számos tényezőtől függ.
Az emberi intelligenciát gyakorta fejezzük ki IQ-ban, azaz intelligenciahányadosban (intelligence quotient). Ám fontos leszögezni, hogy ez a mértékegység kizárólag a mi esetünkben releváns, házi kedvenceink számára nem állnak rendelkezésre megfelelő tesztek ezen szám megállapítására. Akkor mégis miként mérhető fel a tudásuk?
Az állatok eszessége iránt érdeklődő kutatók a kogníciót vizsgálják, azaz az információgyűjtési, döntéshozatali és viselkedési módok összességét – hangsúlyozza a PetMD állategészségügyi szakoldal. Az eddigi vizsgálatok az alábbi megállapításra jutottak a macskákat illetően:
Örök vitatéma, vajon melyik háziállat az okosabb, a kutya, avagy a macska? A válasz egészen evidens a fentiek ismeretében: más-más területeken jeleskednek.
Mindkét állatot szokás a kisgyermekekhez hasonlítani képességek tekintetében. Amely megállapítás helytálló, ám ahogy kiemeltük, nem egyazon dolgokban jeleskednek.
Például a kutyák társas lények, míg a macskák számára a magányos életmód is kielégítő tud lenni. Emiatt az ebek gyakrabban fordulnak segítségért az emberekhez, a cicák ellenben többször igyekeznek maguk megoldani a problémáikat. Mindkettő az intelligencia kifejeződése, alkalmazkodva az állat életmódjához.
Ahogy mi, úgy kedvenceink sem egyforma képességekkel vannak megáldva. Míg az egyik macska zseniális helyzetfelismerő, addig a másik briliánsan kommunikál a gazdájával.
Ami azonban érdekes, hogy egyes fajtákról általánosságban elmondható, hogy okosabbak, mint más cicák. Ezek az abesszinek, a sziámik, a skót lógófülűek, a Cornish rexek, a perzsák, valamint a török angóramacskák.
Ám előfordulhatnak köztük is kevésbé éles eszű egyedek, aminek lehet genetikai, de nevelésbeli oka is. Ugyanez igaz fordítva: más fajta képviselői között is születhetnek zsenik.
Ahogy ígértük, egy egyszerű feladattal segítünk felmérni, a te macskád mennyire számít okosnak.
Amennyiben szeretnéd magasabb szintre emelni a vizsgálódást, mérd fel, mennyi időre terjed ki a memóriája.
Ehhez egy ideig tartsd magad mellett a cicát, majd csak utána engedd oda a rejtekhelyhez. Próbáld ki először 5 másodperc, majd 15 másodperc, 30 másodperc, végül 1 perc várakozási idővel. Minél nagyobb az eltelt idő és a sikeres felfedezés, annál eszesebb az állat.
Hangsúlyozzuk, hogy akkor sem kell csüggedned, ha cicád nem a legélesebb kés a fiókban. Hiszen attól még csodálatos kapcsolat lehet köztetek! Ha szeretnéd tudni, mik a jelei annak, hogy kedvenced szeret, olvasd el ezt a cikkünket is!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek