Túlsúlyos a macskád? Így segíthetsz neki a fogyásban
2023. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
2023. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
Mikor tekinthető túlsúlyosnak a macska, milyen kockázatai lehetnek, és mit lehet ellene tenni? Az állatorvos elmondja.
Ha a macska túlsúlyos, az nem csak esztétikai szempontból jelenthet problémát. Ha nem lépsz időben, az egészsége láthatja kárát.
Fontos tisztában lenni vele, hogy a plusz kilók nem egyik pillanatról a másikra, hanem hosszú hónapok, évek alatt kúsznak fel a macskára, így leadásuk sem fog gyorsan menni. Főleg, ha kedvenceden múlik, hiszen neki valószínűleg esze ágában sincs a finom falatokról lemondani. Ez azt jelenti, hogy a folyamatban neked is aktív részt kell vállalnod.
Ha már a macska bordáit sem tudod kitapintani, vagy jól kivehető hasat növeszt, ami járás közben a teste többi részétől elkülönülve mozog, akkor elkönyvelheted, hogy túlsúlyos.
A macskák súlya jellemzően 3,6 és 4,5 kiló között mozog, elhízásról pedig 15 százalékos többlet esetén lehet beszélni, vagyis ha túl van az 5,5 kilón, az már nem egészséges számára.
Minél nehezebb a macska, és minél több időt tölt túlsúlyosan, annál nagyobb magasabb az egészségügyi kockázat.
Dr. Bodó Andrea állatorvos szerint a macskáknál a túlsúly általában a túletetésre és a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, de előfordulhat az is, hogy az ivartalanítás utáni hormonális és anyagcsere-változások állnak a háttérben.
Ha hirtelen hízásnak indul, akkor a macskát javasolt állatorvoshoz vinni, aki ki tudja vizsgálni, hogy valamilyen betegség áll-e a háttérben. Bár a macskáknál – a kutyákkal ellentétben – hormonális eredetű megbetegedések viszonylag ritkán okoznak súlygyarapodást, a cukorbetegséget például érdemes kizárni.
A szakember szerint az elhízás komoly következményekkel járhat: a cukorbetegség mellett növelheti a keringési és ízületi rendellenességek, illetve a daganatos megbetegedések kialakulásának esélyét.
Az állatorvost azután is érdemes bevonni, hogy az esetleges háttérbetegségeket sikerül kizárni. Ez azért is fontos, mert a drasztikus fogyókúrából adódó hirtelen fogyás zsírmájszindrómát okozhat, ami rendkívül veszélyes lehet.
Az egyik megoldás, hogy kifejezetten fogyást támogató tápot adsz neki, amely a hagyományos eledelekhez képest kevesebb kalóriát és több rostot tartalmaz. De ezzel csak akkor tudsz eredményt elérni, ha pontosan követed a gyártó adagolási útmutatóját, jegyzi meg dr. Bodó Andrea.
Megpróbálkozhatsz a megszokott macskaeledel szokásos adagjának csökkentésével is, de legfeljebb csak 10 százalékos mértékben. Vagy annak egy részét (eleinte maximum a harmadát) kiválhatod hússal is.
Persze ez mit sem ér, ha közben jutalomfalatokkal tömöd kedvenced, vagy könyörgő tekintetének engedve megosztod vele az ennivalódat. Legalább ekkora hiba az is, ha úgy mész el otthonról, hogy telerakod a tálját.
Ha a macskád hajlamos egyszerre felfalni mindent, majd később úgy viselkedik, mintha az éhhalál kerülgetné, az eledelét oszd több kisebb adagra.
Lehet, hogy nem is az ételre, csak a figyelmedre éhezik.
Ha pedig több macskád van, célszerű külön szobákban etetned őket, hogy ne egyék meg egymás tápját.
A fogyás másik fontos eleme a mozgás, amire különféle játékokon keresztül lehet rávenni a macskát – szigorúan a fokozatosság elvét követve. A fogyás sikerét eközben rendszeres súlyméréssel érdemes követni. Erre a célra egy babamérleg a legalkalmasabb, de bármilyen eszközt is választasz, a lényeg, hogy a pontos eredmény érdekében mindig ugyanazt használd.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek