hirdetés

Ezt tedd, ha elájul a macskád – Vészhelyzeti kisokos

Mádi-Krezinger Cintia

2024. január 23 - Képek: Getty Images Hungary

Ijesztő helyzet, ha a kedvenced elveszíti az eszméletét, de ha pontosan tudod, mit kell tenned, a gyors segítséggel megelőzheted a komolyabb bajt.

hirdetés

Talán furcsának hangzik, de a kedvenceknél is előfordulhat eszméletvesztés, és sajnos minden esetben betegség áll a hátterében. Az okoktól függően az állat már néhány másodperc alatt magához térhet, ám az is megtörténhet, hogy eszméletlen marad. Bármi is legyen a helyzet, a mielőbbi állatorvosi segítség életmentő, ha elájult a macska.

Idősebb macskáknál gyakoribb az ájulás, illetve vannak bizonyos fajták, például a ragdoll, akiknél szintén tünetként jelentkezhet az eszméletvesztés, mivel a fajta hajlamos az úgynevezett hipertrófiás kardiomiopátiára, a szív bal kamrájának megvastagodására.

Mi okozhatja az ájulást?

Először is lássuk, hogyan ismerhető fel az ájulás:

  • Az állat hirtelen az oldalára esik.
  • Nem reagál hangra vagy érintésre.
  • Előfordulhat kontrollálatlan izomrángás.
  • Bepisilhet.
  • Elfehéredhet, lilulhat a nyelve.

Az ájulás mögött mindig valamilyen belgyógyászati probléma szokott állni

– tudtuk meg dr. Vada Edina állatorvostól. „A macskák hajlamosak szívbetegségre, és azon belül is rejtett szívbetegségre. Vagyis lehet, hogy semmilyen tünetet nem produkálnak, de egy külső inger hatására felbukkan a probléma, és akár ájulást is okozhat.”

Mi a teendő, ha a macska elájult?

Érthető, ha egy ájulásos epizód szemtanújaként te magad is rendkívül stresszes állapotba kerülsz, ám fontos, hogy igyekezz megőrizni a hidegvéredet, és figyelj az alábbiakra, hogy el tudd mondani az állatorvosnak, mit történt:

Mit csinált a macska az ájulást megelőzően és azt követően?

Az állatorvosnak fontos információt jelentenek az ájulás körülményei, hiszen ez is segíthet a helyes diagnózis felállításában.

„Ha a cica úgy ájul el, hogy előtte zihált, nehezen vett levegőt, fulladásos jellegű tüneteket mutatott, esetleg hangosan nyávogott, és másodperceken belül nem lehetett az ájulásból kizökkenteni, akkor azonnal orvoshoz kell vinni” – figyelmeztet dr. Vada Edina.

Mennyi ideig volt eszméletlen a macska?

Stressz hatására az ember hajlamos elveszíteni az időérzékét, de legyen annyi lélekjelenléted, hogy gyorsan az órára pillantasz, hogy lásd, pontosan mikor esett össze az állat. Figyeld, hogy mennyi ideig tartott az eszméletlen állapot, és azt is igyekezz megjegyezni, hogy miután magához tért, mennyi időre volt szüksége ahhoz, hogy újra teljesen éberré váljon. Amennyiben az állat nem tér magához, szintén fontos, hogy az orvos tudja, mióta áll fenn az eszméletlen állapot.

„Ha a macskát nem lehet néhány másodperc alatt kizökkenteni az ájulásból, azonnal indulni kell az orvoshoz, ugyanis a cica életveszélyben van. Ilyenkor minden perc számít – különösen akkor, ha az állat nyelve elkezd lilulni, mert ez oxigénhiányos állapotra utal. Mielőbbi ellátásra van szükség ahhoz, hogy cica életét meg lehessen menteni.”

Árulkodó jelek

Az állatorvos felhívja a figyelmet, hogy vannak olyan, elsőre talán ártalmatlannak tűnő jelek, amik betegségre utalhatnak. Ha ezek bármelyikét tapasztalod, vidd el a kedvencedet egy kivizsgálásra, hogy megelőzhesd a bajt!

„Ha az állat fáradékonyabb, megváltozik a viselkedése – például zaklatottabb, félősebb, stresszesebb lett –, vagy észrevesszük, hogy játék közben hamar elfárad, zihál, nyújtott nyelvvel veszi a levegőt, keressünk fel egy szakembert, hogy megvizsgálja.”

Az eszméletvesztés fontos figyelmeztető jele az epilepsziának is, amely a macskák körében egyre gyakrabban fordul elő.  Ebben a cikkünkben minden fontos információt megtalálsz a betegségről.

ájulás epilepszia eszméletvesztés szívbetegség
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink