hirdetés

Így utánozza ez a vadmacska a préda hangját, hogy közelebb csalja magához

Hangai Lilla

2024. január 21 - Képek: Getty Images Hungary

Ha rendszeres olvasónk vagy, tudod nagyon jól, hogy kifejezetten közel állnak a szívünkhöz a vadmacskák. Szerencsére úgy tűnik, hogy a rajongásban osztozni látszotok. Ma egy megdöbbentő történetet hoztunk, ami a hosszúfarkú macska vérfagyasztó és majdnem teljesen egyedülálló leleményességét mutatja be.

hirdetés

Egy átlagos macska a vadonban kifigyeli az áldozatát, majd a rejtekéből lecsap rá. A hosszúfarkú macska azonban megunta a meddő várakozást és változtatott a játékszabályokon. Így utánozza a vadmacska a préda hangját.

Csupaszpofájú tamarin.

Így utánozza a vadmacska a préda hangját

A hosszúfarkú macska, vagy más néven a margay Közép- és Dél-Amerikában őshonos. A tanulmányt, melynek eredményeiről beszámolunk most, Brazíliában, a Reserva Florestal Adolpho Ducke amazóniai erdeiben végezték.

A kutatók először 2005-ben jegyezték fel az esetet, amikor is egy nyolctagú csupaszpofájú tamarinból álló csoport egy kislevelű fikuszon táplálkozott. A margay a közelben sunyított rejtekében, majd olyan hangokat adott ki, mint amit a majomcsemeték szoktak. Ez az ismerős hang azonnal fel is keltette az őrszem figyelmét, és az bátran le is mászott a fáról, hogy megvizsgálja a hang forrását.

Az őrszem amikor lemászott a fáról már látta, hogy itt valami nem stimmel, és hangosan figyelmeztette a csoport többi tagját a lehetséges fenyegetésre. Igen ám, de a csoportot összezavarta az ál tamarinbébi hangja, és menekülés helyett a nyomozás mellett döntöttek. Négy másik tamarin is lemászott a földre, hogy felmérje a hangok forrását. Ebben a pillanatban előbújt a ragadozó a lombok közül, és hatalmas szemét a prédákon nyugtatva úgy sétált le a fáról, akár egy mókus, és egyenesen a majmok felé indult. Az őrszem azonnal felismerte a csalást, újra riadót kiáltott. Ekkor már a többi tamarin is menekülőre fogta.

Noha ebben az esetben a mimikri nem hozta el a sikert a macska számára, ez csak egyetlen példa volt, amit sikerült megfigyelni. Lenyűgöző, hogy milyen elképesztően elmés, és mondjuk úgy, modern vadászati stratégiát alkalmazott a margay. A tudósoknak leesett az álla.

Mint a margay fenn a fán…

Elképesztő, de nem egyedülálló eset

A megfigyelés tovább bizonyítja az amazóniai lakosságtól kapott információk megbízhatóságát. A jaguárokról és a pumákról szóló beszámolók, amelyek vélhetően ugyanazt a hangutánzó technikát használják a zsákmány bevonzására – de a tudósok egyelőre még nem jegyezték fel – szintén vizsgálatot érdemelnek.” – mondta Avecita Chicchón, a WCS Latin-Amerika Programjának igazgatója.

„A macskák ismertek mozgékonyságukról, de a prédafajok hanggal történő manipulálása pszichológiai ravaszságot jelez, amely további tanulmányozást érdemel.” – magyarázta Fabio Rohe, a Wildlife Conservation Society (WCS) kutatója.

A kutatók azt is kifejtették, hogy ez volt ez az első olyan eset, amikor egy vadmacskafaj Amerikában lemásolta a zsákmánya hangját. Tudva, hogy a tartózkodó természetű vadmacskaféléket mennyire nehéz tanulmányozni, hátborzongatóan izgalmas elképzelni, hogy mennyi mindent nem tudunk még ezekről a kivételes élőlényekről!

Ide kattintva megismerkedhetsz még részletesebben a hosszúfarkú macskával. Tudtad például, hogy mancsai 180 fokban befelé fordíthatók, így fejjel lefelé is képes lemászni egy fáról? Már csak egy hüvelykujjra lenne szüksége!

érdekesség érdekességek hosszúfarkú macska vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink