hirdetés

5 feledhetetlen nőstény macska a történelemből: egyikük az űrig jutott

Hangai Lilla

2024. március 8 - Képek: Getty Images Hungary

A nemzetközi nőnapon a bajuszos nőstényekről se feledkezzünk meg! Olyan fantasztikus macsekokat hoztunk, akik az emberiséget és sajátjaikat szolgálták minden erejükkel.

hirdetés

A lista természetesen ennél sokkal hosszabb is lehetne, így ha tetszik nektek a koncepció, minden évben hozunk néhány rátermett nőstény macskát nőnap alkalmából, akik bizonyítják, hogy a cicák világa is tele van hősökkel.

Virágot a virágnak

Félicette

Félicitte egy párizsi kóbor hölgy volt, akinek karrierje végül az egekig szárnyalt. Szó szerint is, ugyanis ő volt az első macska, aki a világűrben járt. 1963. október 18-án a francia űrprogram keretén belül lőtték ki, egyike volt a 14 macskának, akiket kiképeztek a feladatra. Segítségével az űrutazás tekintetében nagyon értékes adatokat tudtak gyűjteni, amivel képesek voltak megérteni, mi történik az űrrepülés során. Ennek eredményeképpen pedig a később fellőtt emberek biztonságát is nagyobb százalékban tudták garantálni.

Félicitte sikeresen, életben visszatért az űrből, a tudósok azonban úgy vélték, hogy ahhoz, hogy teljes mértékben értsék a lejzajló folyamatokat, fel kell hogy boncolják a hős cicát. Szívszorító, de a fekete-fehér szépség az életét volt kénytelen adni az emberiség és a tudomány számára. Sose feledkezzünk meg róla! Ebből a cikkünkből megismerheted a teljes történetet.

Victoria

Victoria, becenevén Vic Ada Blackjack cicája volt, akik egyedüliként élték túl az 1921-es Vrangel-szigeti sarkköri expedíciót. Két évet töltöttek, az első időkben kizárólag férfiak mellett, majd kettesben a felfoghatatlan körülmények között. Az értük küldött hajó nem tudott kikötni az időjárási viszonyok miatt, így nem volt választásuk, mint túlélni abban a tudatban, hogy nem biztos, hogy valaha is képesek lesznek megmenteni őket. Egyik társuk skorbut következtében hunyt el, hárman pedig elindultak a jégen segítségért, utána nem látta őket többet senki. 2 kemény téllel később Ada és Vic egymást támogatva hazatérhettek.

Harold Noice mentette ki őket, aki úgy számolt be, hogy Ada mindenféle előzetes képesítés nélkül olyan talpraesetten helytállt, hogy képesek lettek volna még egy telet átvészelni a -50 fok és a jeges szél ellenére is. Vic tehát nem csupán felfedezett egy lakatlan szigetet és alkalmazkodott a legkevésbé sem macskának való időjárási viszonyokhoz, puszta jelenlétével támogatta Adát a legembertpróbálóbb pillanatokban is. Mi ő, ha nem igazi terápiás macska? Történetükben itt merülhetsz el mélyebben.

Pooli

Pooli, teljes nevén Papule hercegnő 1944-ben született. Gazdája, James Lynch magával vitte őt a USS Fremont fedélzetére, aminek következtében együtt szolgáltak több csatában is, a II. világháború csendes-óceáni hadszíntérén. A cicának saját egyenruhája is volt, amelyen szolgálati szalagok és harci csillagok is díszelegtek. Miután látott akciókat a Mariana-szigeteken, a Fülöp-szigeteken, Ivo Dzsimán és Palauban is, igazi vén tengeri medvévé vált. Amikor a csatákat jelző riadó megszólalt, Pooli a postaszobába indult, és és a zsákokra gömbölyödve vészelte túl a nehéz pillanatokat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy gyáva lett volna!

Majdnem háborús áldozattá vált, amikor néhány tengerész a hazafelé tartó hajó fedélzetén arra gondolt, hogy kidobják a vízbe, miután attól tartottak, hogy miatta San Franciscóban karanténba zárják majd őket. Egy őr azonban megmentette, és vele együtt a fedélzeten kikötött a hajó mindenféle incidens nélkül. Fiatalabb korában kifejezetten harcias jószág volt, egyetlen környékbeli kutyával vagy macskával szemben sem hagyta magát.

Scarlett

Scarlett egy brooklyni kóbor cica volt, aki ugyan nem embereket mentett meg, ám tette inspirálóan hatott az egész világra. 1996. március 30-án Scarlett és öt cicája egy elhagyott garázsban talált menedéket, amelyben állítólag tudatmódosító szereket gyártottak. Az épületben tűz keletkezett, amire a tűzoltóság azonnal reagált is. Amikor sikerült megfékezni a lángokat, az egyik helyszínen tartózkodó tűzoltó, David Giannelli észrevette, hogy Scarlett egyenként viszi el a cicáit a helyszínről, közben mit sem törődve azzal, hogy ő maga is súlyos égési sérüléseket szenved. Több helyen felhólyagosodtt a bőre, megégett a füle, a mancsa, több helyen a teste is. Miután orrával sorra megbökte a kölyköket – már nem látta őket, ugyanis a szeme is megsérült –, hogy megbizonyosodjon arról, mind megvannak, eszméletlenül összeesett.

Giannelli a családot azonnal egy állatklinikára vitte, ahol a kezelésnek hála Scarlett és egy kivételével az összes kölyök felépült olyannyira, hogy készen álltak az örökbefogadásra. A hős mama 2008-ben távozott az örök vadászmezőkre szerető családja körében.

Faith

A második világháború első napjai rendkívül sötétek voltak Nagy-Britannia számára. 1940 szeptemberétől 1941 májusáig Hitler megpróbálta letörni Anglia ellenállását a Blitz elindításával, vagyis a városok, különösen London folyamatos bombázásával. Ezrek haltak meg ebben a reménytelennek tűnő helyzetben, azonban így is sokan maradtak, akiket nem tudtak megtörni. A hősiesség pedig nem csak az emberekre korlátozódott. Faith, a cirmos cica 1936-ban sétált be a londoni Szent Ágoston templom kapuján. Henry Ross atya befogadta, így a paplakba költözhetett. Minden istentiszteleten részt vett, és amíg Ross atya prédikált, ő a szószéken ült a lába előtt.

Az év szeptember 6-án azonban furcsa dolog történt. Faith minden észrevehető ok nélkül a templom alagsorába vezette Ross atyát, és könyörgött neki, hogy nyissa ki az ajtót. Később az atya, miután eleget tett kérésének, arra lett figyelmes, hogy kölykét, Pandát, kényelmes kosárkájából a sötét alagsorba cipelte. Háromszor vitte vissza a cicát sikertelenül, majd úgy döntött, hogy ebben az esetben leviszi kényelmes kosárkáját is, hadd legyen az, amit a mama akar. Szeptember 9-én, Ross atya távollétében a templom bombatalálatot kapott. A kiérkező tűzoltócsapatok azt mondták, hogy nincs esély arra, hogy báérki is életben maradt volna ott bent. Az atya azonban ezt nem tudta elfogadni, és az épület lángoló maradványai között Faith-ért kiáltott. A romok alól két koszos, de sértetlen cica mászott ki; mire kimenekítették őket, a tető teljesen leomlott.

Miután a templomot 1945-ben újjáépítették, a Canterbury érsektől Faith bátorsága és előrelátása miatt különleges kitüntetést kapott. A cica 1948-as haláláig a gyülekezetben maradt, a felnőtt Pandából pedig egy nyugdíjasotthon kabalája lett.

Ide kattintva az egyik legkedvesebb írásunkat érheted el, melyben fotókkal mesélünk az ember és a macska utánozhatatlan kapcsolatáról. Ebből az cikkből pedig különböző, a nőstényekre jellemző érdekességeket tudhatsz meg.

hős macska nőstény macska történelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink