7 dolog a dorombolásról, amit eddig még biztosan nem tudtál: általában abbahagyják, ha azt hallják, folyik a víz
Hangai Lilla, 2022. december 27 - Képek: Getty Images Hungary
Talán abban még azok is egyetértenek, akik nem rajonganak különösebben a macskákért, hogy a dorombolás az egyik legmegnyugtatóbb és legkellemesebb hang a világon. Ráadásul a tudomány is alátámasztja ezt a megérzésünket, hiszen kiderült, hogy még az ízületek és csontok gyógyulását is elősegíti ez a varázslatos frekvencia. És a lista itt még közel sem ér véget!
This post is also available in:
English
Összegyűjtöttük a cicák dorombolásáról egy csokorra való tényt, hogy ezek után még inkább élvezhesd a gyógyító koncertet.
1. Inkább érzed, mint hallod
Ha most arra kérnénk, hogy képzeld el, amint egy cica az öledben ül és dorombol, szinte érzed, igaz? Az alacsony hangerő és a kellemes rezgés miatt hajlamosak vagyunk inkább érezni a dorombolást, mint hallani.
2. A dorombolás nem csak a cicák sajátja – na jó, mégis
Az valószínűleg kevésbé meglepő, hogy az olyan nagymacskák, mint például a vörös hiúz vagy a gepárd is dorombolnak, de a mi állunk leesett, amikor megtudtuk, hogy a hiénák, a tengerimalacok, a mosómedvék, a cibetmacska, de még a mongúzfélék is birtokában vannak ennek a különös készségnek. Nagyjából.
Ám az ő szókincsükben, akarjuk mondani hangkészletükben lévő zörgés frekvenciájában és használatában is különbözik. Ráadásul a legtöbben csak kilégzéskor adják ki ezt a hangot. Így tehát kijelenthetjük, a macskafélék dorombolása egyedülálló az állatvilágban.
3. Sok nagymacska kivétel
Néhány nagymacska azonban nem tud dorombolni, helyette üvölt. Ilyen például az oroszlán és a tigris is. Azok a fajták, akik viszont dorombolnak, mint például az előbb is említett vörös hiúz vagy a puma, az nem hallat harci üvöltést.
A dorombolásra képes macskáknak merev hyoid csontjuk (nyelvcsont) van, míg az oroszlánoknak és tigriseknek ezen csontja rugalmas. A kutatók még mindig próbálják kideríteni, hogy miért van különbség ezeknek a csontoknak a fejlődésében, de azt már biztosan tudják, hogy a torokban helyezkednek el és támaszt nyújtanak a gége számára.
A pampák királya és a csíkos nagycica ugyan képes hasonló hangot kiadni a doromboláshoz, de csak félig-meddig, ugyanis csak kilégzéskor rezegtetik a hangszálaikat.
4. Néha az ember is mosolyog, ha ideges
Hogy a macskák dorombolnak, ha boldogok és nyugodtak, ezt mindenki tudja. De azzal tisztában vagy-e, hogy akkor is csinálják, ha megijedtek, fenyegetve érzik magukat vagy stresszesek? Olyan ez, mint egy ideges szokás. Mi is mosolygunk néha, amikor igazából füstöl a fejünk.
5. Ha folyik víz, vége a koncertnek
A macskák általában abbahagyják a dorombolást, amikor meghallják, hogy folyik a víz. Sok állatorvos megnyitja a csapot, hogy a kis páciensnek meg tudja hallgatni a tüdejét és a szívverését.
6. Még a tudományban is vitatéma
A kutatók nem értenek teljesen egyet abban, hogyan is dorombolnak pontosan a macskák. Érdekes, igaz? A legtöbben úgy gondolják, hogy az agyban kezdődik, ami jelet küld a gégeizmoknak, amelyek 25-150-et vibrálnak percenként. Ez a hangszálak szétválását okozza, amikor a macska be- és kilélegzik, mi pedig elneveztük dorombolásnak.
7. Szülés közben is dorombol a mamacica
Bár azt egyelőre senki sem tudja, hogy miért. Lehet ez válasz a fájdalomra és kényelmetlenségre, vagy talán a kölykökhöz való kötődés egyik eszköze. Szoptatás közben is gyakori jelenség és úgy gondolják, hogy ez a csemeték megnyugtatására szolgál. Már az élet korai szakaszában elkezdődik, a kiscicák néhány napos korukban használatba veszik ezt a különös adottságukat.
- boldog macska
- dorombolás
- dorombolás hatása
- gyógyító macska
- macska ember kapcsolat
- macska szokásai
- macska szülés
- nagymacska
- stresszes macska
- tények a dorombolásról
- tudomány