hirdetés

8 gyakori tévhit a macskákról: nem igaz, hogy ne ragaszkodnának az emberhez

Ferenczi Deborah

2023. április 9 - Képek: Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy a macskák már évszázadok óta az ember mellett élnek, mégis rengeteg téves feltételezés kering róluk a köztudatban. Legendák, mondák, és tévhitek lengik körbe őket, mintha csak az állatvilág oly furcsa misztikumai lennének, kiknek az értelmezése mondhatni lehetetlen.

hirdetés

A macskákat övező speciális misztikumról ugyan értekeztünk már, azonban itt az ideje, hogy újabb tévhiteket cáfoljunk meg, és rávilágítsunk arra, milyen állatok is valójában ezek az édes szobatigrisek.

1. A macskák nyávogással kommunikálnak egymással

Amikor egy macskát nyávogni hallunk, természetes, hogy azt feltételezzük, hogy ugyanúgy „beszél” hozzánk, mint ahogyan egy társával beszélne. A nyávogás azonban valójában a macskák alkalmazkodóképességének egy igen zseniális aspektusa. Ugyanis a felnőtt macskákra korántsem jellemző, hogy nyávogással kommunikálnának, azonban a kiscicák bizony sokszor nyávognak az anyjuknak. Ám, felismerve azt, hogy az ember igencsak vevő erre a kommunikációs formára, így kifejlesztették azt a képességet, hogy az emberrel így kommunikálnak, míg egymás között sokkal inkább hagyatkoznak a szaglásra és a testbeszédre.

2. A macskák nem törődnek az emberekkel

A macskákra gyakran úgy tekintenek, mint kőszívű teremtményekre, akik képtelenek arra, hogy gazdáik irányába a kutyákhoz hasonló szeretetet és ragaszkodást mutassanak. Valójában ez egyáltalán nem igaz, ugyanis a macskák igenis imádják a gazdájukat, sőt ragaszkodnak is hozzá, a különbség szimplán annyi, hogy más metakommunikációval, esetleg habitussal fejezik ezt ki. Tehát a macska tulajdonképpen olyan, mint egy introvertált ember, a kutya pedig, mint egy extrovertált, ugyanúgy szeretnek, csak azt másképpen adják a tudtodra.

3.  Utálják, ha megérintik őket

Sokan úgy vélik, hogy a macskák egyszerűen gyűlölik azt is, ha hozzájuk érnek, vagy ha éppen simogatják őket. Azonban ez nem igaz, a macskák igenis szeretik, ha a gazdijuk cirógatja őket. Ám ha megelégelik a kontaktust, akkor könnyedén tovább állnak. De ez nem azt jelenti, hogy ne szeretnék azt, mikor szeretgetik őket. Szimplán nekik, ha szabad így kifejezni, más a szeretetnyelvük.

4. A dorombolás a szeretetük kifejezése

Nos, bármennyire is sokan úgy gondolják, hogy a macskák úgy fejezik ki a szeretetüket, hogy dorombolnak, ez abszolút nem igaz. A macskák alapvetően a dorombolást egyfajta kommunikációs formaként használják, ami szélesebb skálán mozog, mint pusztán az öröm kifejezése. Példának okáért sok macska akkor is dorombol, ha stresszesnek, vagy éppen félelemmel telinek érzi magát. Azonban elképzelhető, hogy a cica rutinból dorombol, és ezzel magát nyugtatja meg. A dorombolásról bővebben, ebben a cikkben írtunk.

5. A macskák mindig a talpukra esnek

Talán az egyik legelterjedtebb feltételezés, hogy a macskák bizony mindig, minden esetben, bármilyen magasról is esnének le, talpra érkeznek. Sajnos ez nem igaz. Az ugyan valós, hogy sokkal nagyobb eséllyel esnek a talpukra, mint a többi állat, de ez nem azt jelenti, hogy nem érhetnek máshogy földet. Hiába fordulnak a levegőben elképesztő sebességgel, ez még nem jelent garanciát.

6. Kilométereket tudnak úszni

Az megvan, amikor a macskádat fürdetni akarod, és végül valóságos harcot kell vívnod vele, annak érdekében, hogy akár csak egy csepp víz is érhesse? Nos, a legtöbben úgy vélik, hogy ennek oka az, hogy a cicák utálják a vizet, és azt is gyűlölik, ha vizes lesz a bundájuk. Ez tény, ám sok macska azért is idegenkedik a víztől, mert nem úszik túl nagy biztonsággal.

Minden macska utálja a vizet?

7. A szabadban élő macskák boldogabbak és egészségesebbek

Számos ember úgy véli, hogy a macska nem érezheti magát jól lakásban, sőt egyenesen úgy tartják, hogy a szabadban élő macskák nemcsak boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak, hanem egészségesebbek is. Azonban ez nem igaz, sőt ha egy macskát felügyelet nélkül kiengedünk a szabadba, az drasztikusan megrövidíti az élettartamát. Az Animal Humane Society szerint a kinti macskák átlagos élettartama 10-12 évvel rövidebb, mint a bentieké. A kóborlással nagyobb veszélynek vannak kitéve a betegségek és paraziták, a mérgezések, valamint a közlekedés okozta sérülések és halálesetek szempontjából. Az pedig, hogy boldogabbak lennének, szintén nem releváns, hiszen egy macska, akivel napi szinten foglalkozik a gazdája, valószínűleg boldog életet él.

8. A macskák nem taníthatóak

Szintén megcáfolható az a felvetés, hogy a macskák a legkevésbé sem taníthatóak. Ugyanis annak ellenére, hogy például egy kutya könnyebben idomítható, vagy betanítható trükkökre, mégis a macskák is hasonlóképpen tanulékonyak, azonban a makacsságuk miatt nyilvánvalóan ez több időt vesz igénybe. Természetesen tagadhatatlan, hogy körülményesebbek, de kitartó, rendszeres munkával, és megfelelő motivációval bizonyosan macskádat is meg tudod tanítani pár trükkre.

legenda legendák macskákról macska nem szereti a vizet macska tanítás macskás tévhit mítosz nyávog a macska ragaszkodik a macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink