hirdetés

Sicc, a macska igaz története: valójában nem is hungarikum, hanem egy amerikai meseként indult a szellemes cica története

Ferenczi Deborah

2023. április 15 - Kép: YouTube

Valószínűleg sokunknak ismerős lehet a magyar mesék talán egyik legkedvesebb színfoltja, a szívünknek oly kedves Sicc-kötetek. Sicc több generáció szívébe is belopta magát, hiszen sokan nőttünk fel ezeken a gyönyörű rímbe szedett meséken, melyeknek humora, nemcsak a gyermekeket, de a felnőtteket is szórakoztatta. Az alábbiakban e kedves karakter eredetének járunk utána.

hirdetés

Sicc gyönyörű meséit Kálmán Jenő (1885-1968) szedte rímekbe, aki nem mellesleg a magyar kabaré műfajának alappilléreit tette le hazánkban. A mesekönyvhöz tartozó kedves illusztrációkat pedig Tankó Béla álmodta és alkotta meg. A későbbiekben elhíresült munkafüzeteket pedig Grätzer József fejlesztette ki.

Az alábbiakban egy illusztrált hangoskönyv tekinthető meg:

Sicc eredete

Annak ellenére, hogy a Sicc-meséket, szinte mindenki valódi hungarikumként tartja számon, ez sajnálatos módon nem igaz. A karakter egy amerikai meséből származik, ugyanis az eredeti jog Pat Sullivan, ausztrál-amerikai karikaturistáé. Filmproducerként és animátorként dolgozott, ő hozta létre a Felix the Cat című néma rajzfilmeket, melyek igencsak gyorsan híressé váltak. Amerikában ez a mese nagy népszerűségnek örvendett, méghozzá képregény formájában vált igazán ismertté. Így a Bibliotéka Kiadó két világháború között megvásárolta a mese jogait, és ezek után Kálmán Jenő formálta a karaktert.

Ez többek között azért is igazi sikersztori, mivel a magyar változat idővel sokkal népszerűbbnek bizonyult, mint az eredeti képregény. Egyébként az is teljesen egyedinek bizonyult, hogy Kálmán Jenő versbe szedte a mesét, mellyel szellemesebbé tette a történetet. Természetesen magát a karaktert is kissé újraálmodták, így született meg a már általunk ismert, oly kedves rajz Tankó Béla illusztrációjából, aki nemcsak Siccnek, hanem a többi kedves karakternek, mint Róka Rudinak, Hápi kacsának és Sniffnek, a vizslának is új külsőt álmodott.

Hatalmas népszerűségnek örvendett a mese

Kálmán Jenő szellemes rímeinek köszönhetően nemcsak a gyerekek, hanem nagyon hamar a felnőttek is rabjává váltak a Sicc-sorozatnak. Ezt nemcsak a régi mesekarakterek feltűnése (például Hófehérke) tette még színesebbé, hanem az a társadalomkritika is, ami néhol fel-felbukkant a sorok között. A sikernek köszönhetően Kálmán Jenő sorra írta meg az újabb és újabb történeteket, melyek kivétel nélkül hatalmas sikert arattak. Így nem csoda, hogy több generáció is felnőtt ezeken a meséken, és mindegyik ugyanannyira szerette a fekete-fehér foltos kismacska elbűvölő történeteit. A későbbiekben animáció is készült a meséből.

Az alábbiakban egy modernebb animáció látható:

Majd Grätzer József, az ország hírű rejtvényírója számos feladványt, munkafüzetet készített gyermekek számára, szintén ezen a néven, melyek nemcsak fejlesztő hatásairól voltak ismertek, hanem igencsak szórakoztató stílusukról is. Ennek köszönhetően pedig nagyon sok érdekes dolgot, trükköket sajátíthattak el a gyermekek. Azonban ez semmi esetre sem összekeverendő magával a Sicc-mesével.

cicás mesék cicás történetek macskás mese macskás történetek magyar mesék mese Sicc
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink